REKLAMA
BADANIE

Orlen chce sprowadzać do Czech ropę spoza Rosji, rozmawia z czeskim rządem o ropociągach

2023-03-11 15:04
publikacja
2023-03-11 15:04

Grupa Orlen chce sprowadzać do swoich rafinerii w Czechach więcej ropy naftowej z innych kierunków niż rosyjski - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Koncern rozmawia z czeskim rządem na temat modernizacji ropociągów.

Orlen chce sprowadzać do Czech ropę spoza Rosji, rozmawia z czeskim rządem o ropociągach
Orlen chce sprowadzać do Czech ropę spoza Rosji, rozmawia z czeskim rządem o ropociągach
fot. Magda Wygralak / / Shutterstock

"Przeprowadziliśmy testy na różnych gatunkach ropy. Zrobiliśmy to jeszcze przed wojną. Mamy dostosowaną paletę różnych gatunków ropy. Częściowo również korzystaliśmy w czeskich rafineriach z ropy WTI. Zdywersyfikowaliśmy dostawy" - powiedział dziennikarzom w Świnoujściu Daniel Obajtek.

Pytany o możliwości zwiększenia importu ropy do czeskich rafinerii z innych kierunków niż rosyjski, prezes odpowiedział:

"Prowadzimy rozmowy z czeskim rządem. Chodzi o ropociągi TAL, IHL oraz Adria (ropociąg na terenie Chorwacji, skąd Orlen importuje ropę do Czechy). W przypadku dwóch pierwszych ropociągów to kwestia modernizacji infrastruktury, która postępuje, a która pozwoli na zwiększony import z kierunku innego niż rosyjski. Logistyka leży po stronie czeskiej, ale my w tym zakresie współpracujemy" - powiedział. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
polonu
wysadzić w powietrze ten rurociąg , te odnóżkę , ha ha i w beczkach wozić przez Karpaty .
thorshammer
Akcjonariusze rurociągu TAL zdecydowali się na zwiększenie zdolności transportowych niespełna pół roku temu. Rurociąg zaopatruje Austrię, Bawarię, Badenię-Wirtembergię i częściowo Czechy z włoskiego Triestu. Zwiększenie przepustowości w Czechach zostanie sfinansowane przez czeskiego operatora rurociągu, firmę MERO, która należy do Akcjonariusze rurociągu TAL zdecydowali się na zwiększenie zdolności transportowych niespełna pół roku temu. Rurociąg zaopatruje Austrię, Bawarię, Badenię-Wirtembergię i częściowo Czechy z włoskiego Triestu. Zwiększenie przepustowości w Czechach zostanie sfinansowane przez czeskiego operatora rurociągu, firmę MERO, która należy do czeskiego Ministerstwa Finansów. Rzecznik czeskiego ministerstwa finansów powiedział, że ministerstwo odrzuciło ofertę około 50 proc. inwestycji ze strony Unipetrolu, który jest własnością Orlenu, ponieważ spółka uzależniła inwestycję od złożenia wniosku o ulgę w podatku od nadzwyczajnych zysków. Rozumiem, że Orlen próbuje obniżyć podatki, ale cieszę się też, że jest właścicielem tylko polskich mediów i że mogę zweryfikować te informacje z innych źródeł.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki