REKLAMA

Od 2020 r. wszystkie papierosy mają być dostępne tylko w standardowych opakowaniach

2018-08-01 02:52
publikacja
2018-08-01 02:52

Ministerstwo Zdrowia szykuje regulację dotyczącą ujednolicenia wielkości opakowań, niezależnie od rodzaju papierosów - informuje w środę "Rzeczpospolita".

fot. Nenov Brothers Images / / YAY Foto

W projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych resort zdrowia ujednolicił wymiary paczek papierosów - podaje gazeta. Od 2020 r. wszystkie formaty papierosów mają być dostępne wyłącznie w standardowych opakowaniach. Ministerstwo powołuje się w tej sprawie na prawo unijne tłumacząc, że na paczkach typu slim nie mieszczą się ostrzeżenia przed szkodliwością palenia - czytamy w artykule.

Zdaniem dr Dawida Piekarza, eksperta Instytutu Staszica, dyrektywa UE nie zakazuje produkcji i dystrybucji papierosów typu slim, nie mówi też, w jakim opakowaniu mają być sprzedawane. Według Instytutu dyrektywa UE staje się pretekstem do wprowadzenia przepisów, które zdecydowanie wykraczają poza unijne nakazy i oznaczają utrudnienia dla Polski, która jest obecnie liderem produkcji papierosów typu slim we wspólnocie.

Według informacji "Rz" nowe przepisy zmusiłyby producentów do umieszczania papierosów w zbyt dużych paczkach, tak by można było w nich przechowywać bez ryzyka uszkodzenia 20 papierosów typu slim. Producenci mogliby także wprowadzić do sprzedaży paczki zawierające większą liczbę papierosów, jednak zdaniem ekspertów może to wywołać chaos na rynku i dezorientację klientów.(PAP)

tnt/ mkr/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
karbinadel
Dla mnie to jest jakaś paranoja, żeby urzędasy decydowały o tym, w jakich opakowaniach prywatna firma ma sprzedawać swój towar. Skoro to takie szkodliwe i niebezpieczne, to proszę całkowicie zakazać. No, ale wtedy miliardy z akcyzy przestałyby wpływać, nieprawdaż? (PS. Od dawna nie palę)
dziki_losos
Spoko, i tak ukraińskie nielegalne papierosy nadal nie będą miały opakowań...
autor_widmo
to nie papierosy, to rurki kolekcjonerskie z wkładem ziołowym xD
karbinadel odpowiada autor_widmo
Te z ziołowym to jointy :)

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki