REKLAMA

Obniżka VAT na żywność, nawozy i gaz z podpisem prezydenta

2022-01-26 14:30, akt.2022-01-27 07:12
publikacja
2022-01-26 14:30
aktualizacja
2022-01-27 07:12

Sejm odrzucił w środę poprawki Senatu do ustawy czasowo obniżającej VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Ustawa, która jest częścią tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Prezydent podpisał ją jeszcze tego samego dnia. 

Obniżka VAT na żywność, nawozy i gaz z podpisem prezydenta
Obniżka VAT na żywność, nawozy i gaz z podpisem prezydenta
/ Sejm RP

W środę Sejm głosował nad siedmioma poprawkami Senatu do ustawy czasowo obniżającej VAT: do zera na żywność, nawozy i gaz; do 5 proc. na ciepło oraz do 8 proc. na paliwa. Obniżone stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.

Tusk skomentował decyzję Sejmu ws. cen gazu: nie będzie ciepłej wody w kranie

Nie będzie ciepłej wody w kranie; PiS odrzucił poprawki Senatu, które miały chronić małe i średnie przedsiębiorstwa przed drastycznymi podwyżkami cen gazu - podkreślił w środę szef PO Donald Tusk odnosząc się do decyzji Sejmu, który odrzucił senackie poprawki do tzw. ustawy gazowej.

Decyzję sejmowej większości skrytykował w środę lider PO Donald Tusk. "Nie będzie ciepłej wody w kranie. PiS odrzucił poprawki Senatu, które miały chronić małe i średnie przedsiębiorstwa przed drastycznymi podwyżkami cen gazu" - napisał były premier na Twitterze.

W ostatnich dniach Tusk odwiedził szereg mniejszych miejscowościach w kilku regionach Polski, gdzie spotykał się z drobnymi przedsiębiorcami poszkodowanymi przez drastyczne podwyżki cen gazu. To właśnie po serii takich spotkań zapowiedział, że Koalicja Obywatelska zgłosi w Senacie poprawki, których celem będzie pomoc dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych zakłada, że z zatwierdzanych przez prezesa URE taryf na gaz - obok gospodarstw domowych, które korzystają z nich obecnie - korzystać będą mogli także inni wymienieni odbiorcy. Mają to być: podmioty zapewniające świadczenie opieki zdrowotnej, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, noclegownie i ogrzewalnie, jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, podmioty systemu oświaty, uczelnie i instytucje prowadzące działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą, podmioty prowadzące żłobki i przedszkola, kościoły i inne związki wyznaniowe, podmioty prowadzące działalność kulturalną oraz archiwalną, a także ochotnicze straże pożarne i spółdzielnie socjalne w zakresie ich podstawowej działalności. Z ochrony taryfowej będą mogły skorzystać także inne niż uczelnie instytucje, które tworzą system szkolnictwa wyższego i nauki i realizują zadania polegające na działalności dydaktycznej i naukowo - badawczej.

Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie automatycznie zostaną objęte taryfami. Zarządcy mają składać oświadczenia, w których deklarują, jaką część kupowanego przez nich gazu trafia na cele inne niż mieszkaniowe. Część ta będzie wyłączona z taryfowania.

Ustawa wyklucza możliwość podwyższenia cen i stawek taryfowych gazu w 2022 r. Przewiduje, że ceny paliw gazowych zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu, ustalonej na okres 1 stycznia – 31 grudnia 2022 r. Cena ta ma charakter ceny maksymalnej, co oznacza, że wobec odbiorców, którzy wcześniej zawarli umowę z dostawcą, przewidującą niższą cenę, stosuje się tę niższą cenę do czasu wygaśnięcia umowy. Sprzedawcy gazu, którzy nie zastosują się do obowiązku stosowania zamrożonych cen i stawek, będą podlegać karze w wysokości nie niższej niż 1 mln zł i nie wyższej niż 15 proc. przychodu. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ par/

Podczas głosowania posłowie odrzucili wszystkie poprawki bezwzględną większością głosów. Ustawa, która jest elementem tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0 i ma wejść w życie 1 lutego br., trafi teraz do podpisu prezydenta.

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, którą Sejm uchwalił 13 stycznia tego roku.

W ubiegłym tygodniu Senat zaproponował siedem poprawek do ustawy, rozszerzających katalog towarów z obniżonym do 8 proc. VAT o węgiel i koks, oleje napędowe używane do celów opałowych, oleje opałowe, pozostałe paliwa opałowe oraz gaz LPG wykorzystywany do celów opałowych. Senat chciał też skreślenie obowiązku zamieszczania przez sprzedawców towarów z obniżonym ustawą VAT-em czytelnej informacji przy kasie, że obniżona stawka VAT obowiązuje od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r.

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych posłowie opozycji wskazywali m.in. na to, że przepisy w wersji przyjętej przez Sejm dyskryminują osoby, które nie mają przyłączy do sieci gazowej. Kamil Rybikowski z Biura Rzecznika MŚP zaapelował o poparcie poprawki wykreślającej nakaz informacyjny nałożony na przedsiębiorców, argumentując, że narusza on zasadę proporcjonalności i adekwatności zawartą w przepisach Prawa przedsiębiorców. Ostatecznie komisja oceniła negatywnie wszystkie poprawki Senatu.

KO: większość sejmowa odrzuciła poprawki ratujące tysiące małych firm

Większość sejmowa odrzuciła w środę poprawki Senatu do tzw. ustawy gazowej; poprawki te mogłyby uratować wiele tysięcy małych firm oraz pozwoliłyby zatrzymać rujnowanie budżetów gospodarstw domowych - mówili w Sejmie posłowie KO.

Posłanka KO Gabriela Lenartowicz powiedziała na konferencji w Sejmie, że większość sejmowa "odrzuciła poprawki, które ratują byt wielu tysięcy małych, rodzinnych firm prowadzonych od wielu pokoleń". Jak mówiła, tym samym małe firmy zostały skazane na ruinę ze względu na wysokie ceny nośników energii, m.in. gazu.

Jak wyjaśniła Lenartowicz odrzucono poprawki, które były w projekcie ustawy KO, a które zgłosił Senat. Mówiła, że poprawki KO ratowałyby życie nie tylko tym małym rodzinnym firmom, ale także pozwoliłyby zatrzymać rujnowanie budżetów gospodarstw domowych.

Lenartowicz dodała też, że nie jest prawda, iż regulowanie cen nośników energii dla małych i średnich przedsiębiorstw to niedozwolona przez UE pomoc publiczna.

Poseł KO Krzysztof Gadowski dodał, że PiS miał szansę wesprzeć mikro, małe i średnie firmy. "Ale okazuje się, że 66 mld zł PiS chce przeznaczyć dla PGNiG zamiast wesprzeć tych, którzy szczególnie potrzebują pomocy, tych którzy dzisiaj tracą miejsca pracy, zamykają swoje zakłady pracy, bo nie mogą przyjąć tej 700-proc podwyżki (cen gazu)" - powiedział Gadowski.

Zgodnie z ustawą do zera ma spaść VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT ma spaść z 8 proc. do zera. VAT na gaz ma spaść z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc.

Łączny spadek dochodów budżetu państwa oszacowano na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł, w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł, spadek VAT na nawozy to negatywny skutek dla budżetu na poziomie 0,52 mld zł, na gaz - ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną to ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną - ok. 0,67 mld zł.(PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jas2
Mniejsze wpływy z VAT od polskich klientów stacji benzynowych, zrekompensują nam klienci z Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy.
dziadekjarek
Na pewno. Szczególnie ze zarówno w Czechach jak i w Niemczech przedsiębiorcy mogą odliczyć pełny VAT bez robienia cyrku z kilometrowkami ….
lancealot
Albo sprzeda się wszystkie 39 nieruchomości Obajtka.
fiat126p
Dziwne są te obniżki gazu z rury przy braku obniżek gazu z butli.
Bez sensu nakaz informowania klientów o chwilowej zmianie VAT-u, jak się nie dowie z mediów to wysokość VAT-u sobie przeczyta na paragonie. Mają na własny koszt prowadzić kampanię prorządową? Gdy VAT wróci do normy to też będzie przymus
Dziwne są te obniżki gazu z rury przy braku obniżek gazu z butli.
Bez sensu nakaz informowania klientów o chwilowej zmianie VAT-u, jak się nie dowie z mediów to wysokość VAT-u sobie przeczyta na paragonie. Mają na własny koszt prowadzić kampanię prorządową? Gdy VAT wróci do normy to też będzie przymus informowania?
qonradx
Jest jeden prosty i sprawdzony sposob na tanią energię, nosniki energii i żwyność:

https://www.youtube.com/watch?v=K8ycRhaP7Ew
carlito1
Kiedy kartki??? A przepraszam nie kartki bo się z komuną kojarzą... Kiedy "bony"??

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki