REKLAMA

Obajtek: Jest duża szansa na podwyższony rating po przejęciu PGNiG i Lotosu

2021-05-18 10:13
publikacja
2021-05-18 10:13
Obajtek: Jest duża szansa na podwyższony rating po przejęciu PGNiG i Lotosu
Obajtek: Jest duża szansa na podwyższony rating po przejęciu PGNiG i Lotosu
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Dobra ocena przez Agencję Fitch struktury przejęcia PGNiGu i Grupy Lotos przez Orlen daje bardzo duże prawdopodobieństwo podniesienia ratingu nowego, zintegrowanego podmiotu - ocenił we wtorkowym tweecie szef Orlenu Daniel Obajtek.

"Agencja @FitchRatings pozytywnie oceniła potwierdzoną z @MAPGOVPL strukturę przejęcia @GK_PGNiG i @GrupaLOTOS przez Grupę ORLEN. Realizacja transakcji w formie bezgotówkowej daje bardzo duże prawdopodobieństwo podniesienia ratingu nowego, zintegrowanego podmiotu" - napisał Daniel Obajtek na Twitterze.

Agencja Fitch umieściła we wtorek długoterminowy rating IDR PKN Orlen "BBB-" na liście obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym w związku z planowanymi przejęciami przez Orlen Grupy Lotos oraz PGNiG. Agencja wskazała w komunikacie, że na połączeniu z Lotosem i PGNiG skorzysta profil kredytowy Orlenu - dzięki większej skali, silniejszej dywersyfikacji biznesu i ekspansji w kierunku bardziej stabilnego sektora.

PKN Orlen ma przejąć Grupę Lotos i PGNiG w transakcji bezgotówkowej, poprzez wymianę akcji. Koncern zakłada, że do września opracowany będzie model połączenia, a cały proces zostanie zakończony w tym roku.

W zeszłym tygodniu Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. Umowa dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami Orlenu.

Jak podano, połączenie jest najprostszym i najszybszym prawnym rozwiązaniem możliwym do zastosowania w tej transakcji, który umożliwi szybką i pełną integrację aktywów i biznesów oraz maksymalizację efektów synergii z połączenia.

Określenie parytetu wymiany i finalnych, szczegółowych założeń połączenia będzie przedmiotem analiz m.in. międzynarodowych firm doradczych i dodatkowych ustaleń pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych i PKN Orlen.

Połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen może dojść do skutku pod warunkiem wykonania określonych w treści decyzji Komisji Europejskiej środków zaradczych.

W komunikacie prasowym Orlen podał, że w wyniku połączenia powstanie grupa o łącznych rocznych przychodach na poziomie ok. 200 mld zł i łącznym zysku EBITDA, który szacowany jest na ok. 20 mld zł.

Jak podano, połączony koncern wzmocni m.in. pozycję w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji w zakresie dostaw surowców. Z kolei wymiana doświadczeń w handlu ropą naftową, gazem ziemnym i energią elektryczną, zarówno na poziomie hurtowym, jak i detalicznym, umożliwi wzrost zysków w perspektywie długoterminowej. Optymalizacja kosztów w tych obszarach ma się przełożyć bezpośrednio na większą stabilność cen energii, w tym paliw.

Po połączeniu wzrosnąć ma skala nakładów inwestycyjnych na rozwój poszczególnych segmentów biznesowych. Fuzja ma też dać impuls do rozwoju i dalszego urozmaicania oferty dla klientów. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ je/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
edwinn
To dobrze, bo Orlen w rękach Obajtka staje się coraz bardziej liczącym graczem globalnie. To było do przewidzenia, że będzei to docenione nie tylko przez samych inwestorów.
dawidzia
I to się chwali, bo i Orlen jest za kolejne kroki pozytywnie oceniany, a sama spółka zyskuje coraz więcej. To też otworzy możliwości na gigantyczne inwestycje w odnawialne źródła energii, co jeszcze bardziej podniesie ocenianie spółki
kiniaa
Wiadomo, że to słuszna decyzja bo mimo pandemii trzeba się rozwijać i czasem może i podejmować trudne decyzje, ale jak tutaj widać że są one opłacalne
jarekzbyszek
Podaj się do dymisji Bezmajtku, to rating wyskoczy w kosmos.
mrbeast
Danielu. Jak oszukasz akcjonariuszy PGNiG to nie chciałbym być w skórze Twojej i twoich koleżków i koleżanek z Pcimia.
demeryt_69
POdobno tego rejtingu nie można kupić :)
300_pala
Czy aby przypadkiem surowce nie kupuje się na giełdzie?
O jakich on negocjacjach bajdurzy?
mrbeast
"Jak podano, połączony koncern wzmocni m.in. pozycję w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji w zakresie dostaw surowców. Z kolei wymiana doświadczeń w handlu ropą naftową, gazem ziemnym i energią elektryczną, zarówno na poziomie hurtowym, jak i detalicznym, umożliwi wzrost "Jak podano, połączony koncern wzmocni m.in. pozycję w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji w zakresie dostaw surowców. Z kolei wymiana doświadczeń w handlu ropą naftową, gazem ziemnym i energią elektryczną, zarówno na poziomie hurtowym, jak i detalicznym, umożliwi wzrost zysków w perspektywie długoterminowej. Optymalizacja kosztów w tych obszarach ma się przełożyć bezpośrednio na większą stabilność cen energii, w tym paliw." - co za brednie. A kto broni dzisiaj występować tym 3 podmiotom jako Joint Venture przy przetargach, oraz wymieniać się technologiami i doświadczeniami - na miłość boską - skoro Skarb Państwa ma nad 3 pełna kontrolę?
mrbeast
Jak to możliwe, że mniejsza firma przejmuje większą?
Nie będzie żadnego przejęcia, bo to nieekonomiczne. Niech PGNiG wchłania te 2 mniejsze.
A najlepiej niech PGNIG wypłaci dywidendę, z której ORLEN dokupi sobie brakujące do 50% akcje na rynku i będzie po problemie.

Koncentracja i monopol moga doprowadzić
Jak to możliwe, że mniejsza firma przejmuje większą?
Nie będzie żadnego przejęcia, bo to nieekonomiczne. Niech PGNiG wchłania te 2 mniejsze.
A najlepiej niech PGNIG wypłaci dywidendę, z której ORLEN dokupi sobie brakujące do 50% akcje na rynku i będzie po problemie.

Koncentracja i monopol moga doprowadzić do katastrofy cały kraj w przypadku błędów w zarządzaniu.

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki