REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Obajtek: Chcemy wiatraki nie tylko na Bałtyku, ale i na lądzie

2021-10-08 06:43
publikacja
2021-10-08 06:43
Obajtek: Chcemy wiatraki nie tylko na Bałtyku, ale i na lądzie
Obajtek: Chcemy wiatraki nie tylko na Bałtyku, ale i na lądzie
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

Zależny nam zdecydowanie na tym, aby odmrozić możliwość inwestycji w wiatraki na lądzie. Bez tego nie jesteśmy w stanie modernizować polskiej energetyki - mówi "Rzeczpospolitej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.


Prezes PKN Orlen w rozmowie z "Rz" mówił m.in. o planowanych inwestycjach energetycznych w części Morza Bałtyckiego.

"Nie interesuje mnie wyłącznie większa liczba koncesji w Polsce na Bałtyku, rozmawiamy z Litwą, Łotwą i Estonią o offshorze w tamtej części Morza Bałtyckiego. Chcemy ubiegać się o koncesje również w tym regionie, aby osiągnąć odpowiedni efekt skali" - powiedział Obajtek.

Pytany o sektor offshore (morska energetyka wiatrowa - PAP) i o to, gdzie widzi port instalacyjny dla Orlenu – w Polsce czy na Bornholmie, zaznaczył, że obecnie PKN Orlen posiada jedną koncesję.

"W 2024 r. rozpoczniemy proces inwestycyjny jako pierwsi na Bałtyku. Teraz myślimy już o następnych 11 koncesjach, które zostaną przyznane w najbliższym czasie. To jest kluczowe. Jako Orlen będziemy również składać wnioski, ale mamy taką samą szansę jak inne podmioty. Jeżeli uda nam się pozyskać więcej koncesji, to uzyskamy efekt skali i zupełnie inaczej będzie można rozegrać np. kwestie logistyki, zakupów i wykonawstwa" - wyjaśnił Obajtek.

Jak dodał, chodzi nie tylko o port instalacyjny i serwisowy, ale też o produkcję kluczowych komponentów w Polsce. "Mając kilka koncesji, będziemy w stanie zapewnić odpowiedni portfel zleceń potrzebny dla powstania polskiego łańcucha dostaw, ale to będzie możliwe tylko przy efekcie skali. Wtedy automatycznie partner technologiczny będzie mógł zainwestować w Polsce. Jeżeli koncesje będą rozdrobnione, to nasza gospodarka nie wykorzysta w pełni inwestycji w offshore. Bez skali nie będzie polskiego łańcucha dostaw" - podkreślił prezes Orlenu.

Wskazał, że element skali będzie decydował o opłacalności budowy farm wiatrowych na morzu.

Pytany, kiedy jest szansa na odblokowanie wiatraków na lądzie, odparł: "zależy nam zdecydowanie na tym, aby odmrozić możliwość inwestycji w wiatraki na lądzie". "Bez tego nie jesteśmy w stanie modernizować polskiej energetyki. Ale na tak zadane pytanie powinien odpowiedzieć regulator, a nie ja" - dodał.(PAP)

kkr/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
szusz1
Orlen chce już wszystko w tym kraju robić, może usługowo będą podcierać tyłki w przyszłości to zamówię taką usługę, albo oprowadzanie z przewodnikiem po włościach prezesa
nonnn
po co im te wiatraki jak niemcy dawno sie pozbywaja tego szmelcu, najgorsze jest to ze ryby nie beda mialy spokoju bo takie wiatraki w wodzie robia duzo wiekszy halas....
oorim
od 2015 roku niejaki Tchórzewski z tej samej partii nie chciał żadnych wiatraków...
ajwaj_
Geniusz z Pcimia,
to w tym roku przerbiali/przerabiaja w Texsaie, GB itd.
Masakra, bez obok pracujacych elektrowni konwencjonalnych jest lipa.
W Texasie straty na mld. wiatraki zamarzly i staly, wiele ofiar
U Angoli kryzys, bez wiatru padaja firmy, brakuje nawet drogiego pradu +360 % cena
itso_widmo_bieli
orlen to orlen tamto a i tak przejedzą i nic niepozostanie
langdon25
Oooo Omajtek będzie stawiać wiatraki na swoich posiadłościach w okolicy pałacy omajtkowych

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki