REKLAMA

Obajtek: W Europie od transformacji energetycznej nie ma odwrotu

2021-09-17 09:03
publikacja
2021-09-17 09:03
Obajtek: W Europie od transformacji energetycznej nie ma odwrotu
Obajtek: W Europie od transformacji energetycznej nie ma odwrotu
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

W Europie od transformacji energetycznej nie ma odwrotu, a pakiet Fit for 55 pomoże w jej przeprowadzeniu. Ja chcę, abyśmy w Polsce nie tyle dogonili, co wyprzedzili przyszłość - mówi w wywiadzie dla branżowego portalu Biznesalert.pl prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Od dwudziestu lat rozmawialiśmy o konieczności fuzji Orlenu z Lotosem i wreszcie to się dzieje. Orlen nigdy nie rozwijał się tak szybko, jak przez ostatnie cztery lata. Proszę zobaczyć, jak dużo nowych inwestycji właśnie realizujemy. A inwestując w energetykę zeroemisyjną, musimy sięgnąć po źródła niskoemisyjne, bilansujące moce odnawialne" - powiedział Obajtek w wywiadzie opublikowanym w piątek.

Jak dodał, gaz to paliwo przejściowe, a kierowany przez niego koncern patrzy w dalszej, strategicznej perspektywie. "To szansa dla energetyki nuklearnej, w tym SMR. Zdajemy sobie sprawę, że GE Hitachi Nuclear Energy nie postawiło jeszcze pierwszego małego reaktora, ale proces precertyfikacji już trwa. Pierwsze SMR-y powstają jednak w Chinach i Rosji. To nie jest technologia +z kosmosu+. Nasz partner ma porozumienie z GE Hitachi – dostawcą reaktora BWRX-300, a my współpracujemy z nim od początku i nadal będziemy współpracować. Będziemy mieć pierwszeństwo i zdobywać przez te lata know-how. Wchodząc we współpracę na samym końcu, moglibyśmy zapłacić więcej i nie zdobylibyśmy niezbędnego doświadczenia. Jeśli chodzi o specjalistów od energetyki jądrowej, to mamy ich zaledwie kilku. Dlatego zaczniemy od współpracy naukowej oraz technologicznej, która potem przełoży się na proces inwestycyjny po certyfikacji. Niezbędna jest także odpowiednia legislacja w sprawie SMR, bo trzeba od zera odzwierciedlić nową rzeczywistość w ustawach" - powiedział.

Pytany o to, czy inwestując w offshore, PKN Orlen będzie współpracować z Polską Grupą Energetyczną, Obajtek powiedział, że PKN Orlen inwestycje w offshore będzie realizować samodzielnie.

"Oczywiście standardem przy tego typu projektach jest pozyskanie partnera branżowego czy finansowego. Ale ich już wybraliśmy. Ostatnio podpisaliśmy też porozumienie z GE, zakładające współpracę w zakresie rozwoju technologii offshore.(...) Uważam, że offshore musi być budowany przez silne firmy, nieobciążone aktywami węglowymi. Nikt nie zbuduje farm na morzu na własnym bilansie – muszą one być finansowane ze źródeł zewnętrznych, a banki coraz większą uwagę zwracają na emisyjność poszczególnych kredytobiorców. Koncesje na Bałtyku pochłoną 150 mld złotych inwestycji. Dlatego poradzą sobie z tym tylko te firmy, które są w stanie w sposób nowoczesny finansować projekty, na przykład poprzez project finanse czy emisję zielonych obligacji" - zauważył.

"W przypadku inwestycji offshore liczą się też efekty skali. Dlatego chciałbym mieć jak najwięcej koncesji, ale czy to się uda, zależy od ofert konkurentów. Wierzę, że Orlen jest w stanie stworzyć polski łańcuch wartości i mieć decydujące zdanie w kwestii technologii użytej do budowy morskich farm. Bez efektu skali będziemy uzależnieni od partnerów technologicznych, którzy zadecydują o warunkach realizacji farm na Bałtyku. Ale wtedy nie będzie udziału kapitału polskiego na poziomie 50 procent, do jakiego aspirujemy. Jeśli Orlen uzyskałby odpowiedni pakiet koncesji, wtedy budowanie logistyki pod offshore i tworzenie spółki serwisowej po prostu będzie bardziej korzystne. Powtarzam – kluczem do opłacalności jest dostęp do jak największej liczby koncesji. Różnego rodzaju partnerstwa wymagają więcej pracy niż jeden, silny i sprawny podmiot. Mamy na razie jedną koncesję, ale będziemy się starać o kolejne. Musimy patrzeć przyszłościowo" - powiedział. (PAP)

drag/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
pozhoga
,,W Europie od transformacji energetycznej nie ma odwrotu"
Ależ jest: wystarczy głosować nie na spurki, tylko na normalnych ludzi. TRylko wtedy pójdą z torbami i spurki, i obajtki. I dlatego to się nie stanie.
grab
No i powiedział co każdy wiedział...
jarunia
zawsze trzeba mieć w rezerwie "trzy biegi wsteczne" prezesie Obajtku
demeryt_69
Dawno nic nie było o tym absolwencie radomskiej 'sorbony' na kierunku BHP :)


anty12
HJAHAHAHAH i to jest wlasnie wygaszanie oczekiwan :D tym razem dla ekektoratu ze slaska. Obiecac a pozniej wygasic oczekiwanie. LOL
300_pala
I to przez "fahowca" z Pcimia...
jpelerj
Ale że przed wyborami... Chyba UE rzeczywiście mocno przycisnęła nasze orły rządowe i zajrzało w oczy puste koryto+, więc zaczynają się obietnice dla UE.
pozhoga odpowiada jpelerj
Ale wiesz, że przy spalaniu gazu też wydziela się ten złowrogi CO2?

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki