REKLAMA

Obajtek: Bez fuzji nie byłoby co zbierać

2022-01-14 07:08
publikacja
2022-01-14 07:08
Obajtek: Bez fuzji nie byłoby co zbierać
Obajtek: Bez fuzji nie byłoby co zbierać
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Bez fuzji, przy obecnej polityce klimatycznej UE, Lotosowi groziłoby zamknięcie. Sam w sobie nie ma żadnego potencjału do rozwoju. Orlen też byłby słabszy - powiedział w wywiadzie dla piątkowego "Dziennika Gazety Prawnej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Obajtek pytany o sprzedaż udziałów w rafinerii Lotosu Saudi Aramco jednemu z największych koncernów naftowych świata, przekonywał, że była to konieczność.

"Gdyby nie decyzja o fuzji, nie byłoby co zbierać. Nie poradzilibyśmy sobie z transformacją energetyczną. Nie mielibyśmy środków na inwestycje. Dlatego budujemy koncern multienergetyczny" - czytamy w wywiadzie dla DGP.

Obajtek podkreślił, że transakcja to "wejście w partnerstwo ze światowym liderem w branży".

"Na całym świecie trwa proces, w którym zmniejsza się znaczenie prostego przerabiania ropy na benzynę, a rośnie rola bardziej zaawansowanej petrochemii. Saudi Aramco też chce wydłużyć łańcuch wartości o produkty wysokomarżowe i robi tak na całym świecie. Drugim równie ważnym aspektem współpracy jest długoterminowe bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej" - powiedział dziennikarzom DGP.

Prezes Orlenu odniósł się do zarzutów o wyprzedawanie państwowego majątku:

"Wynegocjowaliśmy optymalne warunki, które pozwalają na przeprowadzenie tego procesu, zaakceptowała je Komisja Europejska. Sprzedajemy nie 30 proc. Lotosu, lecz 30 proc. zależnej spółki Lotosu, bo rafineria jest już wydzielona. Za to dostajemy wspólny rozwój petrochemii, umowę na badania i rozwój. I do tego mamy większościowy pakiet, który zapewnia nam pełną kontrolę. W umowie są też zapisy zabezpieczające przed dalszą sprzedażą" - czytamy w wywiadzie. (PAP)

lui/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Komentarze (46)

dodaj komentarz
max5000
100 razy lepsza jest fuzja z Saudi Aramco niż sprzedaż Lotosu Rosji co chciał zrobić rząd liberałów z PO. Teraz krytykują fuzję a sami wyprzedawali wszystko co polskie Lot miał trafić w ręce Turków a Lotos miał być ruski.
jarekzbyszek
Przecież Lotos trafił do Ruskich. MOL jest tak powiązany z Ruskimi, że to ich koncern.
antek10
Wierzysz w to co piszesz czy jesteś ułomny umysłowo? MOL to firma zależna od Rosji. Ludzie piszą o tym juz sporo razy. Dotarło czy nie?
drabio
Nie fuzja a sprzedaż... Saudi Aramco kupuje prawo do połowy produkcji ropy w Gdańsku za 1/4 wartości rafinerii. Coś że nie oddali za darmo.

Dla tego murzyna 100 razy lepiej jest się sprzedać nic trudzić się i być niezależnym. Kaleką czy co ?
nasch_tschalnik
Przecież Ruscy kupili Lotos. MOL jest ruski, putinowski. Węgrzy to odźwierni i portierzy Putina w UE.
demeryt_69 odpowiada nasch_tschalnik
Sam jesteś ruski :)

dziadekjarek odpowiada demeryt_69
A ty radziecki
the_truth
Niby INTELIGENCI a nie rozumieja: Zaden z tych koncernow : PKN ORLEN czy LOTOS nie moglby stawic czola konkurencji/rozwijac sie. Slepi jestescie? Nie widzicie kto jest konkurencja: SHELL, BP, TOTAL , ARAL itd. Przy kazdym z nich polskie koncerny to miniaturki! Prezes Daniel ma racje ze tylko zlaczeni w fuzji z silnym partnerem strategicznym Niby INTELIGENCI a nie rozumieja: Zaden z tych koncernow : PKN ORLEN czy LOTOS nie moglby stawic czola konkurencji/rozwijac sie. Slepi jestescie? Nie widzicie kto jest konkurencja: SHELL, BP, TOTAL , ARAL itd. Przy kazdym z nich polskie koncerny to miniaturki! Prezes Daniel ma racje ze tylko zlaczeni w fuzji z silnym partnerem strategicznym ARAMCO polskie koncerny maja jakas szanse na przetrwanie!
jarekzbyszek
Orlen ma monopol w Polsce ( ustawowy przez obowiązkowe zapasy). W Niemczech sprzedaje najtaniej paliwo, taki dziwaczny model biznesowy. Ma niby konkurować z koncernami, które oprócz sprzedaży wydobywają ropę. Czy ktoś się z głupim na głowę zamienił? W tej układance tylko Lotos był wartościowy; jest położony nad morzem i ma własny Orlen ma monopol w Polsce ( ustawowy przez obowiązkowe zapasy). W Niemczech sprzedaje najtaniej paliwo, taki dziwaczny model biznesowy. Ma niby konkurować z koncernami, które oprócz sprzedaży wydobywają ropę. Czy ktoś się z głupim na głowę zamienił? W tej układance tylko Lotos był wartościowy; jest położony nad morzem i ma własny terminal. Orlen to patriotyczna wydmuszka.
dziadekjarek odpowiada jarekzbyszek
Dokładnie. Do tego Lotos może przerabiać nie ruską ropę

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki