REKLAMA

Saudyjczycy i Węgrzy przejmą aktywa Lotosu. Znamy szczegóły

Michał Kubicki2022-01-12 11:11, akt.2022-01-12 12:29redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-01-12 11:11
aktualizacja
2022-01-12 12:29
Saudyjczycy i Węgrzy przejmą aktywa Lotosu. Znamy szczegóły
Saudyjczycy i Węgrzy przejmą aktywa Lotosu. Znamy szczegóły
fot. Michal Fludra/NurPhoto via ZUMA Press / / FORUM

Po osiemnastu miesiącach od wydania warunkowej decyzji Komisji Europejskiej na fuzję PKN Orlen z Lotosem, Daniel Obajtek przedstawił partnerów, którym sprzedane zostaną wydzielone aktywa gdańskiej spółki.

Umowa pomiędzy Grupą Lotos a MOL Hungarian Oil obejmuje łącznie pakiet 417 stacji paliw sieci detalicznej Lotos znajdujących się na terenie Polski. Cena określona w umowie zostanie wyliczona w oparciu o element stały w kwocie ok. 610 mln dolarów oraz element zmienny, zależny od wysokości długu oraz kapitału obrotowego Lotos Paliwa.

Ponadto PKN Orlen zawarł warunkową umowę nabycia od MOL 144 stacji paliw zlokalizowanych na Węgrzech oraz 41 stacji paliw zlokalizowanych na Słowacji, za łączną cenę ok. 229 mln euro. Zamknięcie transakcji powinno nastąpić w terminie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy, przy czym faktyczny odbiór wszystkich nabywanych aktywów zostanie zakończony w ciągu 18 miesięcy od dnia zamknięcia transakcji

Saudi Aramco zostanie sprzedany pakiet 30 proc. udziałów w spółce Lotos Asfalt. Cena określona w umowie zostanie wyliczona w oparciu o formułę, na którą składa się element stały w kwocie ok. 1,15 mld zł oraz element zmienny, zależny od wysokości długu oraz kapitału obrotowego Lotos Asfalt.

Grupa Lotos sprzeda Aramco 100 proc. udziałów w Lotos SPV 1, podmiocie, do którego wydzielona zostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa prowadzonego aktualnie przez Lotos Paliwa w zakresie hurtowej sprzedaży paliw. Element stały ceny to 1 mld zł.

Dodatkowo PKN Orlen podpisał z Saudi Aramco długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej do spółek z Grupy Orlen. Na podstawie tej umowy, w przypadku finalizacji procesu koncentracji z Grupą Lotos, PKN Orlen zagwarantuje dostawy ropy naftowej od Saudi Aramco do Grupy Orlen w ilości od 200 do 337 tys. baryłek dziennie.

Oznacza to pokrycie ok. 45 proc. zapotrzebowania Grupy Orlen w Polsce, Litwie oraz w Czechach. Tym samym następuje istotna zmiana i dywersyfikacja dostaw. Jeszcze do niedawna większość ropy (blisko 90 proc.) pochodziło z kierunku rosyjskiego. Ponadto, chociaż nie podano tego w komunikacie, może oznaczać to inny rodzaj surowca. Saudi Aramco eksportuje przede wszystkim lekką ropę z niską zawartością siarki typu Arab Light. Ropa importowana z Rosji to typ Ural, znacznie cięższa i zasiarczona.

Węgierski MOL posiada 98 proc. akcji firmy Slovnaft, która jest obecna na polskim rynku. Według raportu POPiHN na koniec września 2021 r. Slovnaft Partner posiadał w Polsce 79 stacji paliw. MOL w komunikacie prasowym poinforomował, że dzięki przejęciu ponad 400 stacji w Polsce stanie się trzecim największym graczem na rynku detalicznej sprzedaży paliw w Polsce.

Saudi Aramco to światowy potentat na rynku wydobycia i przerobu ropy naftowej. Jest najdrożej wycenianą firmą z sektora paliwowego na świecie (ok. 1,9 biliona dolarów). Jej IPO z grudnia 2019 r. było największą ofertą publiczną w historii (ponad 25 mld dolarów).

Jest też kawałek dla polskiego Unimotu. 100 proc. akcji Lotos Terminale kupi Unimot Investment. Dziewięć terminali paliw o łącznej pojemności 350 tys. metrów sześciennych oraz zakłady produkcji asfaltu w Czechowicach-Dzieidzicach i Jaśle trafią do Unimotu, dzięki czemu spółka stanie się trzecim graczem na rynku magazynowania i drugim na rynku sprzedaży asfaltów.

W obszarze rynku biopaliw zawarta została również przedwstępna umowa sprzedaży Lotosu Biopaliwa na rzecz Rossi Biofuel - węgierskiej spółki z Grupy Envien, zajmującej się produkcją biodiesla.

Prezes PKN Orlren powiedział podczas konferencji, że część pozyskanych środków ze sprzedaży aktywów zostanie przeznaczona na dalsze akwizycje w Europie Centralnej.

Transakcja musi zostać jeszcze zaakceptowana przez przez Komisję Europejską. "Spodziewamy się, że finalizacja transakcji nastąpi na przełomie czerwca i lipca" - powiedział cytowany przez PAP, Daniel Obajtek

Kursy notowanych na GPW spółek będacych stronami transakcji zareagowały wzrostami. Po godz. 12.00 kurs PKN Orlen zyskiwał ok. 2,8 proc.

Bankier.pl

Kurs Lotosu był o ponad 3,3 proc. wyżej

Bankier.pl

Unimot zyskiwał najwięcej bo ok. 7,2 proc.

Bankier.pl


Akcje węgierskiego MOL-a notowane w formule dual listingu na GPW zyskiwały ok. 1,7 proc.

Bankier.pl

Przyspieszenie przeprowadzenia planów fuzji dwóch paliwowych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa nastąpiło dopiero po objęciu sterów w PKN Orlen przez Daniela Obajtka i podpisaniu listu intencyjnego w lutym 2018 r. Kolejnym etapem była pozytywna decyzja Komisji Europejskiej na dokonanie koncentracji z 14 lipca 2020 roku wydana jednak w sposób warunkowy, określająca m.in. które wydzielone aktywa Lotosu musi sprzedać, aby uniknąć zbyt dużej przewagi konkurencyjnej. Rafinerie w Płocku i Gdańsku to największe tego typu instalacje w Polsce i zapewniają pełny monopol na rynku.

W tym celu zaczęto szukać potencjalnych podmiotów, zdolnych odkupić wartościowe segmenty działalności Lotosu a terminy wyznaczone przez Komisję Europejską kilkukrotnie przekładano z uwagi na skalę i złożoność budowanej transakcji (lipiec i listopad 2021 r.). W ostatnim czasie medialne spekulacje co do przyszłych nabywców stały się tematem politycznym. Mimo że od początku ogłoszenia środków zaradczych (warunków do spełniania) mówiło się o wąskim kręgu podmiotów zainteresowanych i mogących wziąć udział w transakcji, politycy wydają się widzieć w niej polityczny leitmotiv najbliższych dni.

Dodatkowo Komisja zastrzegła kilka działań, takich jak rozbudowa terminalu paliwa do silników odrzutowych w Szczecinie czy zaoferowania konkurencji z  Czech takiego paliwa w otwartej procedurze przetargowej, zbycie dwóch zakładów produkcyjnych bitumu w Polsce oraz dostarczenie nabywcy rocznie do 500 tys. ton bitumu lub tzw. pozostałości ciężkich.

„To wszystko przyniesie w najbliższym czasie bardzo duże zyski dla tego nowego, połączonego koncernu paliwowo-energetycznego i to się na pewno opłaci" – podkreślił minister aktywów państwowych Jacek Sasin na antenie Polskiego Radia jeszcze przed ogłoszeniem nabywców.

„Najtrudniejszą z transakcji jest bez wątpienia fuzja z Lotosem. Przy przejmowaniu Energi zagrożeń nie widziałem. Pod względem trudności fuzja z PGNiG plasuje się gdzieś pośrodku – mówił dla "Pulsu Biznesu" Daniel Obajtek.

prezentacja MAP i PKN ORLEN/ www.gov.pl

Całość procesu tworzenia koncernu multienergetycznego ma skończyć przejęcie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Dlatego w maju 2021 r. doszło do podpisania umowy o współpracy z PKN Orlen i PGNiG oraz Skarbem Państwa. Umowa dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami Orlenu.

Analitycy domu maklerskiego Trigon w ostatniej rekomendacji z grudnia napisali, że materializacja scenariusza połączenia z Lotosem, zwiększy jednocześnie prawdopodobieństwo transakcji PKN Orlen z PGNiG.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek.

Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (126)

dodaj komentarz
jendreka
to kto w końcu przejmuje ten lotos? bo wszyscy w kraju do tej pory głosili że PKNOrlen. teraz wyszło na wierzch Orlen przejmuje ale zarazem sprzedaje. Tak się wykańcza konkurencję PiSu w Polsce.
jpelerj
Czyli w skrócie: Kupujemy ropę od Arabow, za cenę pewnie wyższą niż rosyjska (jak to robił Sasin, to tylko sie modlę, żeby nie po cenach SPOT). Dajemy Węgrom i ich rosyjskiej ropie duży rynek zbytu w Polsce (ich ceny będą z pewnością niższe niż Orlenowe), przejmujemy część stacji na Węgrzech i Słowacji - nie wiem czym chcemy tam Czyli w skrócie: Kupujemy ropę od Arabow, za cenę pewnie wyższą niż rosyjska (jak to robił Sasin, to tylko sie modlę, żeby nie po cenach SPOT). Dajemy Węgrom i ich rosyjskiej ropie duży rynek zbytu w Polsce (ich ceny będą z pewnością niższe niż Orlenowe), przejmujemy część stacji na Węgrzech i Słowacji - nie wiem czym chcemy tam konkurować, bo ceną to raczej nie. Interes życia pana Sasina i Obajtka, za który jeszcze nasze dzieci będa płacić. WOW, mają rozmach...
jas2
MOL czyli Magyar Olaj Lotos.

Taki żarcik. :)
xxpp
Zniszczono potężną i nowoczesną firmę. Jeżeli ktoś wytłumaczy mi sens tej fuzji, przez którą wpuszczamy Rosję do interesu to chętnie posłucham. Dla mnie to zdrada.
the_truth
Pamietaj o tych 3 rzeczach:

1. gdyby nie wymogi UE to Lotos i Orlen moglyby polaczyc sie bez problemow
2. na ten szal zwiazany z nowoczesna zielona energia potrzeba nowoczesnych technologii ktore kosztuja GIGANTYCZNE pieniadze (ktore maja Saudyjczycy)
3. Im wiecej czystej ropy kupimy od Arabow tym mniej od Rosji (przez
Pamietaj o tych 3 rzeczach:

1. gdyby nie wymogi UE to Lotos i Orlen moglyby polaczyc sie bez problemow
2. na ten szal zwiazany z nowoczesna zielona energia potrzeba nowoczesnych technologii ktore kosztuja GIGANTYCZNE pieniadze (ktore maja Saudyjczycy)
3. Im wiecej czystej ropy kupimy od Arabow tym mniej od Rosji (przez co nasz wrog bedzie mial mniej pieniedzy wiec bedzie slabszy).
lebero654 odpowiada the_truth
A co będzie jak nasz wróg w ogóle zakręci kurek?
the_truth
WSZYSTKIM pseudo-ekspertom krytykujacym prezesa Daniela i rzad PiS polecam artykul w Rzeczpospolitej Mariusza Janika: "Orlen ucieka do przodu". Fuzja z Saudyjczykami jest to POZYTYWNY RUCH BIZNESOWY dajacy PKN ORLEN szanse na rozwoj !!!
nasch_tschalnik
Jaka fuzja? Sprzedali Ruskim i Arabom za śmieszny jeden miliard inflacyjnych złotych. To taniej niż darmo.
ddaamm
A poza SP kto jest akcjonariuszem Orlenu?

Czyli wychodzi prywatyzacja, a właściwie zagranico-korpoizacja?

Prywatyzacja to sprzedaż na wolnym rynku, a po co sprzedawać coś dobrego?
Wy tak robicie? Jak coś Wam się podoba to sprzedajecie?

Buhaha

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki