WAŻNE

Nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych KNF

2019-09-16 16:17, akt.2019-09-16 18:06
publikacja
2019-09-16 16:17
aktualizacja
2019-09-16 18:06

Na listę ostrzeżeń publicznych KNF wpisane zostały dwa nowe podmioty. Jeden z nich umożliwiał dokonywanie płatności kryptowalutami.

/ fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

W poniedziałek 16 września 2019 r. na tak zwanej „czarnej liście” Komisji Nadzoru Finansowego znalazł się Jax Pay sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podmiot ten podejrzewa się o popełnienie przestępstwa z art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych, co oznacza prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych bez wymaganych uprawnień. Zawiadomienie zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ursynów.

„Jax Pay obsługuje przelewy bankowe w FIAT, przelewy w kryptowalutach, przekazy pieniężne oraz sieci płatności gotówkowych. W ramach dedykowanych kanałów płatności tworzymy dostosowane do potrzeb klientów rozwiązania płatnicze. Oferujemy usługi związane z możliwością weryfikacji tożsamości płatników” – czytamy na stronie spółki.

Jednym z głównych obszarem działalności Jax Pay jest zapewnianie rozliczeń płatności w kryptowalutach, w tym pomiędzy klientami biznesowymi. Spółka przyjmuje wtedy rolę pośrednika, który otrzymuje płatności w kryptowalutach i w zamian dokonuje standardowego przelewu pieniężnego do drugiej strony transakcji. KNF tym samym, poprzez wpis na listę ostrzeżeń, ponownie uderza w tę branżę, ostrzegając już wcześniej przed wieloma giełdami kryptowalut.

Aktualnymi udziałowcami w Jax Pay są spółki Koster oraz RMCMS OÜ. Obie, pomimo polskich korzeni, zarejestrowane są w Estonii, gdzie obowiązuje znacznie liberalniejsze prawo dotyczące kryptowalut. Warto także wspomnieć, że jeszcze do lipca 2019 roku prezesem Jax Pay był Rafał Markiewicz, m.in. członek rady nadzorczej giełdowej spółki Parcel Technik i jednocześnie członek rady nadzorczej klubu piłkarskiego Radomiak Radom.

Inny wpis na listę ostrzeżeń

Komisja Nadzoru Finansowego na listę ostrzeżeń publicznych wpisała także Warsaw Asset House sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podmiot ten podejrzewa się o popełnienie przestępstwa  z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, co oznacza oferowanie instrumentów finansowych bez wymaganego zezwolenia. Zawiadomienie zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

W 2018 roku udziałów w tym podmiocie pozbyli się Krystian i Beata Sadowscy, którzy obecnie zarządzają spółką Lexacare, świadczącą usługi wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem. Stanowisko prezesa w Warsaw Asset House od tamtej pory piastuje Oleksandr Svavytskyi.

Czym jest lista ostrzeżeń publicznych KNF

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których KNF zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

Na liście, oprócz nazwy podmiotu podejrzanego o przestępstwo, z biegiem czasu zamieszczana jest także informacja o przebiegu postępowania. Może to być wzmianka o prawomocnej odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego albo o prawomocnym umorzeniu postępowania przygotowawczego, a w przypadku wniesienia aktu oskarżenia, wzmianka o prawomocnym orzeczeniu sądu.

Wszystko o liście ostrzeżeń publicznych KNF

AH

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
carlito1
Widocznie firma była biedna i nie było jej stać na zatrudnienie " fachowca" z KNF za 50 mnl. Zł... I teraz ma problem
czadfad
Moze zamiast ostrzegac KNF pomogły dostosowac sie firma z nowej technologii do polskich przepisów??
33karol33
Liberalniejsze? Może jednak "bardziej liberalne"?

Powiązane: Lista ostrzeżeń publicznych KNF

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki