REKLAMA

Nieproszony gość na sali sejmowej. "Jest zarejestrowany jako lobbysta"

2023-12-07 19:06
publikacja
2023-12-07 19:06

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poprosił podczas czwartkowych obrad Izby o opuszczenie sali obrad przez osobę, która nie jest posłem. "Z całą pewnością poprosimy Straż Marszałkowską o ustalenie, co tutaj się wydarzyło, osoby, które nie są posłami, nie powinny znajdować się na sali obrad" - powiedział Hołownia.

Nieproszony gość na sali sejmowej. "Jest zarejestrowany jako lobbysta"
Nieproszony gość na sali sejmowej. "Jest zarejestrowany jako lobbysta"
/ Sejm RP

Sejm wznowił w czwartek wieczorem obrady; posłowie powrócili do rozpatrywania projektu ws. zamrożenia cen energii. Głos zabrał m.in. były minister Waldemar Buda (PiS), po jego wystąpieniu marszałek Hołownia zwrócił uwagę na osobę będącą na końcu sali sejmowej.

"Przepraszam bardzo, czy pan, który stoi tutaj na końcu sali, jest posłem? Jest parlamentarzystą tak? Ja chyba nie miałem jeszcze okazji zapoznać się z panem posłem, bardzo się cieszę. Przepraszam, pan jest parlamentarzystą czy nie? Rozumiem, że nie jest, to proszę opuścić salę" - zwrócił się do mężczyzny marszałek Sejmu.

W tym momencie część posłów zaczęła skandować: "lobbysta, lobbysta".

"Z całą pewnością poprosimy Straż Marszałkowską o ustalenie, co tutaj się wydarzyło, osoby, które nie są posłami, nie powinny znajdować się na sali obrad" - podkreślił Hołownia.

To lobbysta?

Pan, który przed chwilą stał, pan Marek Wójcik, jest zarejestrowany jako lobbysta - powiedział podczas czwartkowych obrad w Sejmie poseł PiS Mariusz Gosek. Marszałek Szymon Hołownia poinformował, że funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej wylegitymowali tego człowieka i zaraz po posiedzeniu Sejmu podejmie w tej sprawie stosowne czynności.

Sejm wznowił w czwartek wieczorem obrady; posłowie powrócili do rozpatrywania projektu ws. zamrożenia cen energii. Głos zabrał m.in. były minister Waldemar Buda (PiS), po jego wystąpieniu marszałek Hołownia zwrócił uwagę na osobę będącą na końcu sali sejmowej.

"Pan, który przed chwilą stał, pan Marek Wójcik, jest zarejestrowany jako lobbysta" - podkreślił Mariusz Gosek (PiS). "Pytam się, co ten pan robił na sali panie marszałku" - dodał.

Marszałek Szymon Hołownia odpowiedział posłowi, że natychmiast po sygnale, który uzyskał od posła, poprosił Straż Marszałkowską o interwencję w tej sprawie. "Funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej wylegitymowali tego człowieka i zaraz po posiedzeniu Sejmu podejmę w tej sprawie stosowne czynności" - powiedział marszałek Hołownia.

Wcześniej marszałek Hołownia zaznaczył, że poprosi Straż Marszałkowską o "ustalenie, co tutaj się wydarzyło, osoby które nie są posłami nie powinny znajdować się na sali obrad" - powiedział.

Do sytuacji odniósł się także na portalu x (d. Twitter) poseł Sebastian Kaleta. "Okazuje się, że to faktycznie zarejestrowany lobbysta. To teraz lobbyści będą uchwalać prawo? Kto go tam wpuścił Szymonie Hołownia" - napisał Kaleta.(PAP)

Rzecznik rządu komentuje

"To, że na salę weszła osoba, która nie jest do tego uprawniona stawia duży znak zapytania co do tego, w jaki sposób jest zorganizowany Sejm" – stwierdził Müller, pytany przez dziennikarzy o komentarz do tego zajścia.

„Marszałek Hołownia powinien to zbadać. Nieważne, kto to był, w sensie czy to był formalny lobbysta, ale chyba najprawdopodobniej też posiada taki status, ale jest osobą, która nie jest uprawniona do wejścia na posiedzenie, na salę plenarną” – powiedział.

„W związku z tym apel do pana marszałka, żeby zadbał o to, by elementarnych zasad w tym zakresie przestrzegać” – dodał rzecznik rządu.

Autorka: Iga Leszczyńska

iga/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
secundus
powiało grozą, lobbysta, brrrr... aż mam ciarki na plecach

S.
serdeli1
"Przeperaszam, czy pan jest parlamentarzystą?"
"Nie prosze pana, mnie tu przysyla Pan Krzysztof Jarzyna ze Szczecina".
henryk90
Nie powinno się demontować barierek przed sejmem. Trzeba tych posłów - osłów odgrodzić od społeczeństwa. Demokracja przedstawicielska to przeżytek w dobie powszechnej cyfryzacji. Demokracja bezpośrednia to jest właściwe rozwiązanie.
darius19
ooo!!! widze farmera Putlera "samsza" zatroskanego naszym parlamentaryzmem. U cara to by bylo proste
inwestor.pl
Były wiceminister cyfryzacji został lobbystą? WTF?
nomadic
Czy to ten sam “lobbysta” który chciał wysadzić schody przed wyborami?
bha
Po co lobbystów do Sejmu wpuszczają?.
po_co
Ktoś musi im podsuwać pomysły pod głosowanie za które zapłaci to chyba jasne.
pozhoga odpowiada po_co
Pomysły to raczej podsuwają przy ośmiorniczkach. Tu w budynku sejmu pilnują wdrożenia.

Powiązane: Sejm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki