REKLAMA

Niemieckie media: w wodzie z Odry wykryto wysokie stężenie rtęci

2022-08-12 09:09, akt.2022-08-12 11:48
publikacja
2022-08-12 09:09
aktualizacja
2022-08-12 11:48
Niemieckie media: w wodzie z Odry wykryto wysokie stężenie rtęci
Niemieckie media: w wodzie z Odry wykryto wysokie stężenie rtęci
fot. Wadim Tyszkiewicz / / Twitter

Analiza prawdopodobnie skażonej wody z Odry przyniosła pierwszy wynik - portal rbb24 podał, że pracownicy laboratorium w Berlinie-Brandenburgii stwierdzili w próbkach wody wysokie stężenie rtęci.

Według Federalnej Agencji Środowiska rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt. Nadal nie wiadomo, czy rtęć wykryta w próbkach z Odry jest przyczyną masowej śmierci ryb - pisze portal.

Brandenburski minister środowiska Axel Vogel w wywiadzie dla telewizji rbb skrytykował politykę informacyjną Polski. "Tylko od osób trzecich i z mediów wiadomo, że na dużą skalę uwalniane są rozpuszczalniki, które mogą być odpowiedzialne za śmierć ryb. Należy zauważyć, że uzgodnione sposoby zgłaszania nie były przestrzegane, a co za tym idzie, nie dysponujemy wieloma informacjami, które powinniśmy mieć" – podkreślił minister środowiska.

GIOŚ zwrócił się do strony niemieckiej o potwierdzenie odkrycia rtęci w próbkach wody Odry

GIOŚ zwrócił się, poprzez ministerstwo, do strony niemieckiej o potwierdzenie odkrycia rtęci w próbkach wody z Odry - dowiedziała się nieoficjalnie PAP.

PAP ustaliła, że strona polska również bada wodę z Odry pod kątem obecności w wodzie metali ciężkich, takich jak ołów, kadm czy właśnie rtęć. Próbki zostały zabezpieczone i urzędnicy czekają na wyniki badań.

"Rtęć jest też naturalnym metalem występującym w Odrze, gdyż jest to rzeka zanieczyszczona. Natomiast wysokie stężenie tej rtęci może wpłynąć na śnięcie ryb" - usłyszeliśmy nieoficjalnie od urzędnika z GIOŚ.

Zaznaczy też, że inspekcja weterynaryjna będzie badać ryby, by stwierdzić co było przyczyną ich śnięcia.

Państwowy Instytut Badawczy: czekamy na próbki ryb z Odry do badania, wyniki najwcześniej w niedzielę wieczorem

Śnięte ryby z Odry zostaną zbadane w trzech obszarach: zagrożeń metalami, szeroko pojętymi pestycydami i innymi substancjami, które mogą powodować tego typu zagrożenie u ryb. "Jest tyle substancji, które mogły spowodować śnięcie ryb, że w tym momencie nie możemy się wypowiadać, co mogło być przyczyną. Jak będą wyniki badań, to wtedy je skomentujemy. Mamy wieloletnie doświadczenie w tego typu badaniach i na tym się teraz skupimy" - powiedział w piątek w rozmowie z PAP dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk.

Podkreślił, że do instytutu "nie dotarły jeszcze próbki ryb do badania". "Cały czas czekamy i spodziewamy się, że pierwsza partia ryb do badania dojedzie do nas dziś wieczorem. Wdrożyłem dyżur weekendowy, pomimo długiego weekendu i ryby zostaną zbadane w sobotę, niedzielę i w poniedziałek" - powiedział. Wyjaśnił, że przygotowanie próbek do wysokospecjalistycznych badań trwa od 8 do 12 godzin. "Następne badanie w maszynie trwa około 12 godzin i w zależności od tego czy i na jakim etapie cokolwiek znajdziemy analiza wyników trwa około 6 godzin" - dodał.

Zaznaczył, że instytut nie będzie badał próbek wody z Odry. "Jesteśmy umówieni z ekspertami z inspekcji weterynaryjnej, bo tylko te osoby się z nami kontaktowały, że będziemy badali próbki ryb. Wiem, że organy dochodzeniowe powołały inne labolatorium, które być może będzie badało inne spektrum śnięcia ryb lub wodę. Jednym słowem w badania włączona jest Inspekcja Ochrony Środowiska, instytut i przynajmniej jeszcze jedno laboratorium powołane jako biegły" - powiedział.

"Jeżeli próbki ryb dotrą do nas dziś wieczorem, to pierwsze wyniki badań być może będą w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano" - podsumował.

bml/ mal/ ag/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (35)

dodaj komentarz
bha
Cóż... W coraz mocniej znieczulonym świecie szybko zapomną o przyczynach, skutkach, powodach winnych i karach. Niestety
arzab
Ta skażona woda musiała płynąć lewą stroną Odry bo po prawej : https://www.bankier.pl/wiadomosc/Skazenie-Odry-Wasik-W-przebadanych-probkach-nie-stwierdzono-metali-ciezkich-8389557.html
prs
Niemiecka sciema..

W moim "raboratorium", z wody pobranej z Renu, wykryje "wysokie stezenie" uranu, waglika, polonu..
.. jezeli bede mial ochote.. lub zlecenie, cel..
jaho31
uwaga na niemieckie media i ekspozyturę Berlina w Polsce
Platformę Kolaboracji i Targowicy Obywatelskiej
oraz człowieka o mentalności lokaja - Tuska
bądź czujny i nie podlegaj manipulacji

1as
Niemieckie media są tak samo wiarygodne, jak TVN.
Treści na polityczne zlecenie.
marcines7
A śnięte ryby są podrzucane przez agentów niemieckich :)
1as odpowiada marcines7
Czy to Kaczyński je podusił?
jarekzbyszek
Ale Polskie Wody kupiły 300 rodzinnych samochodów dla towarzyszy z Dojnej Zmiany. A teraz Niemcy nie będą im psuć zasłużonych wakacji.
1as
Polskie Wody mogą zbadać wodę i stwierdzić skażenie, ale raczej czasu cofnąć nie mogą i to sprawca jest winny skażenia.
zoomek
zgaduję że auta były niemieckie?

Powiązane: Katastrofa ekologiczna na Odrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki