Niemcy znów uciekły przed recesją

Niemcy rzutem na taśmę uciekły przed recesją. Dane za trzeci kwartał okazały się lepsze od oczekiwań i przede wszystkim wyższe od zera.

(fot. Hannibal Hanschke / Reuters)

Wyrównana sezonowo realna dynamika PKB Niemiec w III kw. wyniosła 0,1 proc. w ujęciu kwartalnym oraz 1 proc. w ujęciu rocznym. Ekonomiści oczekiwali tymczasem -0,1 proc. kwartał do kwartału i 0,9 proc. rok do roku. Warto dodać, że w drugim kwartale Niemcy zanotowały odpowiednio -0,2 proc. k/k i -0,1 proc. r/r (dane po rewizji z -0,1 proc. k/k i 0,0 proc. r/r).

Dodatnia dynamika kwartalna oznacza, że Niemcy ponownie Niemcy „uciekły spod recesyjnego topora”(podobna sytuacja miała miejsce w 2018 r.). O technicznej recesji część ekonomistów mówi w sytuacji, w której dany kraj notuje dwa następujące po sobie kwartały ujemnej dynamiki. Poprzednia recesja w Niemczech datowana jest na przełom 2012 r. i 2013 r., kiedy strefie euro mocno ciążyły konsekwencje kryzysu.

(Bankier.pl)

W komentarzu do dzisiejszych danych, niemieccy statystycy stwierdzili, że w porównaniu do drugiego kwartału, w trzecim wzrosły wydatki konsumentów oraz rządu. Wzrósł także eksport przy jednoczesnej stabilizacji importu. Ujemną dynamiką charakteryzowały się natomiast inwestycje. Jak podano, w trzecim kwartale 2019 r. w Niemczech zatrudnionych było 45,4 mln osób czyli o 356 tys. więcej niż rok wcześniej.

Dane zaprezentowane przez Destatis stanowią dopiero wstępny odczyt. Finalny raport, wraz z konkretną kontrybucją poszczególnych kategorii składowych PKB, poznamy w piątek 22 listopada.

Kłopoty giganta

Brak ogłoszenia technicznej recesji nie oznacza, że wokół gospodarczej kondycji Niemiec zapanuje pełen optymizm. Kłopoty największej gospodarki Europy od dawna nie są żadną tajemnicą. Minionych kilkanaście miesięcy to okres, w którym zza naszej zachodniej granicy napływały kolejne sygnały świadczące o spowolnieniu, głównie w sektorze przemysłowym. Sytuacja ta tłumaczona była m.in. wojnami handlowymi, niepewnością związaną z brexitem czy zapaścią w branży motoryzacyjnej.

Potwierdzenia problemów niemieckiej gospodarki nie można lekceważyć. Niemcy to największa gospodarka Europy i czwarta największa gospodarka świata. Obok Chin i USA, nasi zachodni sąsiedzi tworzą trójkę największych eksporterów świata. Fakt ten widać także z polskiej perspektywy – Niemcy odpowiadają za 22,1 proc. naszego importu oraz 27,7 proc. eksportu towarowego. Na koniec 2018 r. niemieckie bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce opiewały na blisko 35 mld euro (około 1/5 BIZ w naszym kraju).

Dziś o 10:00 GUS opublikuje wstępny szacunek produktu krajowego brutto Polski za III kwartał 2019 r. Godzinę później statystyki dla większości krajów Unii Europejskiej poda Eurostat.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 2kbb

Zerwanie kontraktu Jamalskiego to najważniejsze posunięcie prawdziwie polskiego rządu PIS.... Dzisiaj walka toczy się o wolna Bialorus...A to oznacza że wolna Ukraina i Białoruś zapewni Polsce kolejny rozwój na dekady....

! Odpowiedz
2 2 2kbb

Kaczor ma jaja...juz dzisiaj zapowiedzieli przerwanie kontraktu Jamalskiego. ... Brawo chłopaki.... Pucionowi gacie spadły ...!!! Piekna zagrywka PIS ... Co na to postkomunistyczna cio...a Jacek Bartosiak ktory wraca do swoich korzeni w komunie... Warto odsluchac jego wywiad z bekartem Sowietów -Goralczykiem...Chłopcy z Radziejewskim Lubina Pyfflem Sykulskim Zychowiczem Ziemkiewiczem czy nawet Cenckiewiczem padają na mordu.!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 25 baca13

O sytuacji jaka jest w DE (czyli przysłowiowa recesja) możemy tylko pomażyć w PL :)
Ot taka poranna dygresja przy kawie!

DE to kraj który notuje nadwyżkę w budżecie od lat 60 lat

! Odpowiedz
5 10 piano350

Niemcy raczej schowały się za miedzą a nie uciekły - jak ta przepiórka (a ja za nią nieboraczek boso).

! Odpowiedz
27 29 silvio_gesell

Nie wiem skąd pomysł, że w Niemczech będzie recesja. Tam może być tylko i wyłącznie spowolnienie, bo mają nadwyżki budżetowe. Recesja może być co najwyżej w nadmiernie zadłużonych krajach peryferyjnych strefy euro.

! Odpowiedz
22 18 open_mind

Odejdz socjalisto

! Odpowiedz
14 4 pan_stanislaw_bezdomny

A kysz!

! Odpowiedz
9 19 _jasko

To nie pomysł, tylko statystyka.
W znaczeniu technicznym recesja definiowana jest jako spadek PKB przez co najmniej dwa KOLEJNE kwartały.
Puki co Niemcy mają karty na nowo rozdane....

! Odpowiedz
15 17 silvio_gesell odpowiada open_mind

Nie ma nic socjalistycznego w tym co napisałem. Niemcy mają nadwyżki, więc zawsze mogą napędzić gospodarkę bez żadnego ryzyka nadmiernego zadłużenia. Stąd ich dług jest oprocentowany ujemnie. Recesja im po prostu nie grozi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil