REKLAMA

Niedzielski: Od września będzie refundowany najdroższy lek na SMA - Zolgensma

2022-08-22 12:13, akt.2022-08-22 14:38
publikacja
2022-08-22 12:13
aktualizacja
2022-08-22 14:38

Na wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy lek na SMA – Zolgensma. Będzie on przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 miesięcy – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: Od września będzie refundowany najdroższy lek na SMA - Zolgensma
Niedzielski: Od września będzie refundowany najdroższy lek na SMA - Zolgensma
/ Ministerstwo Zdrowia

Szef MZ na konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że źródłem finansowania najbardziej innowacyjnych leków w Polsce jest Fundusz Medyczny. Zapowiedział, że na wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy lek na SMA – Zolgensma.

"W refundacji na liście wrześniowej znajdzie się najdroższy, jeżeli chodzi o jednorazowe przyjęcie, lek przeciwko SMA. Mówię tutaj o leku Zolgensma, który będzie przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 miesięcy. On będzie podawany oczywiście w wyniku stosowania programu przesiewowego" – powiedział minister Niedzielski.

Zaznaczył, że obecnie prowadzone są badania genetyczne diagnozujące SMA, a ich dopełnieniem jest terapia, która była "nieco trudniejsza w przyjmowaniu". "Teraz wprowadzamy możliwość tego najdroższego leku, czyli Zolgensmy" – podkreślił szef MZ.

Poinformował, że w ramach kompleksowego programu walki z SMA wprowadzony zostanie też lek Evrysdi, który będzie dopełniał leczenie nusinersenem u pacjentów, którzy nie mogą być nim leczeni ze względu na trudność podawania.

"To jest ten dzień, od kiedy możemy powiedzieć, że Polska znajduje się wśród najbardziej zaawansowanych krajów na świecie jeżeli chodzi o kompleksowe rozwiązanie dla pacjentów z SMA, czyli mamy badania przesiewowe, mamy wszystkie leki, które są dostępne na rynku w refundacji i mamy to dzięki z jednej strony nowym możliwościom finansowym związanym z utworzonym przez pana prezydenta Funduszem Medycznym, ale mamy to też dzięki bardzo trudnym i długim negocjacjom" – wskazał minister zdrowia.

Obecna na konferencji szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśliła, że "dzisiaj jest bardzo dobry dzień dla polskich pacjentów i dla polskiej służby zdrowia". "To ważny dzień przede wszystkim dla chorych na SMA" – dodała.

Przypomniała, że Fundusz Medyczny jest nowym narzędziem w polskim systemie ochrony zdrowia. "To jest fundusz, który powstał z inicjatywy pana prezydenta i wszedł w życie w listopadzie 2020 r." – powiedziała.

Przyznała, że początkowo "nie wszystkie aspekty działania funduszu wystartowały szybko." "Ale dziś nadrabiamy te zaległości" – zapewniła. Wyraziła nadzieję, że zrealizowane zostaną kolejne elementy finansowania zawarte w funduszu, m.in. rozstrzygnięcie konkursu na rozbudowę i inwestycje w szpitale pediatryczne.

Ignaczak-Bandych dodała, że prezydent jest ciągle bardzo zainteresowany kwestią Funduszu Medycznego, mimo że znajduje się on w gestii MZ. "Mamy nadzieję, że już dziś fundusz będzie w pełni realizował zadania, które przed nim stoją" – zaznaczyła.

Podkreśliła, że dzięki funduszowi już udało się sfinansować wiele przedsięwzięć. Na przykład w 2021 r. 7 tys. pacjentów było leczonych za granicą. "Przekroczyliśmy środki zaplanowane na leczenie ponadwymiarowe dzieci" – podała. Oceniła, że fundusz jest "bardzo niesprawiedliwie atakowany".

Prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP, stwierdził, że "mamy dzisiaj jeden z najradośniejszych dni w historii Funduszu Medycznego."

"Mamy świadomość różnego rodzaju niedociągnięć, mamy świadomość konieczności poprawek, stąd wynika m.in. konieczność nowelizacji prawodawstwa, ale dzisiejszy dzień jest dniem wyjątkowo radosnym" – powiedział prof. Czauderna. Według niego w Polsce zaczyna się w kompleksowy sposób podchodzić do diagnostyki leczenia pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni – z SMA.

Kierowniczka Katedry i Kliniki Neurologii UCK WUM prof. Anna Kostera-Pruszczyk zaznaczyła, że "polscy pacjenci uzyskali dostęp do wszystkich trzech leków, które zostały zarejestrowane do leczenia tej niezwykle ciężkiej choroby".

"Dzięki temu, że od kwietnia ub.r. Polska dołączyła do krajów, w których jest aktywny przesiew noworodkowy, a więc jest możliwość rozpoznawania tej choroby zanim dojdzie do jakichkolwiek objawów – w tym okresie przedobjawowym – dzięki leczeniu dajemy szansę tym nowo urodzonym dzieciom na prawidłowy lub niemal prawidłowy rozwój" – stwierdziła.

Poinformowała, że obecnie istnieje również system leczenia SMA u pacjentów, którzy rozpoczynali leczenie w różnym wieku, także jako osoby dorosłe. "Leczymy w tym programie od 2019 r. w Polsce 810 pacjentów" – mówiła.

Jak podkreśliła, efekty leczenia nusinersenem są na bieżąco monitorowane. "Mamy znakomite wyniki" – dodała. Zdaniem prof. Kostery-Pruszczyk "jesteśmy obecnie w światowej czołówce tego, co możemy zaoferować pacjentom".

Kacper Ruciński z Fundacji SMA zaznaczył, że lek Zolgensma powstał dzięki przeprowadzonym we Francji zbiórkom na opracowanie nowoczesnych leków na SMA. "Jest to lek, który jest przełomem na świecie i ogromnie zmienia życie tych dzieci, które otrzymają go bardzo wcześnie" – mówił.

"Jesteśmy jednym z czterech krajów, w których dostępny jest program badań przesiewowych noworodków, który obejmuje wszystkie dzieci w kraju, dostępne są wszystkie trzy leki i każdy chory ma dostęp do przynajmniej jednej terapii. Poza nami są tylko trzy kraje w Europie" – podkreślił.

Jak podało MZ w 2022 r. polscy pacjenci zyskali najszerszy dostęp do 84 innowacyjnych terapii – 29 w zakresie wskazań onkologicznych, 55 nieonkologicznych, w tym 32 w chorobach rzadkich.

SMA (ang. spinal muscular atrophy), czyli rdzeniowy zanik mięśni, to ciężka choroba rzadka, w której z powodu wady genetycznej stopniowo obumierają neurony w rdzeniu kręgowym, odpowiadające za skurcze i rozkurcze mięśni. Brak impulsów nerwowych sprawia, że mięśnie szkieletowe nie są pobudzane, słabną i stopniowo zanikają, co może prowadzić do częściowego albo całkowitego paraliżu.

Chorują osoby w różnym wieku, jednak w ponad 70 proc. przypadków pierwsze objawy SMA pojawiają się w niemowlęctwie lub we wczesnym dzieciństwie. Do czasu wprowadzenia nowoczesnych metod opieki oddechowej i leczenia farmakologicznego SMA była najczęstszą genetyczną przyczyną śmierci dzieci do drugiego roku życia.

Lek Zolgensma podawany jest jako wlew dożylny trwający około godziny. Do uzyskania trwałego efektu leczniczego wystarczy jednorazowe podanie. Z kolei lek Spinraza (nusinersen) przeznaczony jest do podawania dooponowego przez nakłucie lędźwiowe. Leczenie należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej po rozpoznaniu, podając 4 dawki wysycające. Dawkę podtrzymującą należy podawać następnie raz na 4 miesiące.

Autor: Iwona Żurek

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (7)

dodaj komentarz
andiauae
Pewnie duzo dzieci z Ukrainy choruje na te rzadkie choroby, więc i polskie fundusze z kieszeni podatnika się znalazly. Laskawca Niedzielski, to najgorszy obok Pinokia, skorumpowany urzędas w Rzeczypospolitej. Oni wydają naszą kasę na swoich ziomkow i ukraincow, i piorą do wlasnych kieszeni pod plaszczykiem sciemy wirusowej. Czas Pewnie duzo dzieci z Ukrainy choruje na te rzadkie choroby, więc i polskie fundusze z kieszeni podatnika się znalazly. Laskawca Niedzielski, to najgorszy obok Pinokia, skorumpowany urzędas w Rzeczypospolitej. Oni wydają naszą kasę na swoich ziomkow i ukraincow, i piorą do wlasnych kieszeni pod plaszczykiem sciemy wirusowej. Czas na solidne rozliczenie ich przekrętow i zbrodni przeciwko narodowi (200 tys nadmiarowych zgonow).
xiven
w chemii organicznej nie ma uzasadnienia dla tak wysokich cen substancji która jest syntezowana w procesie chemicznym
podatnik-
Takie ruchy są pod takich?. Po co wydawać na badania lepiej kupić kolejną posiadłość? poczeka i potem będzie produkował analogi? Grunt przygotuje aktualny minister? Kiedy zapłacą podatek od prywatyzacji PRLu? Oto przykład pierwszy z brzegu! Jest to odpowiedź czy warto było prywatyzować PRL? Posiadłość Staraka nad Jeziorem Drużno Takie ruchy są pod takich?. Po co wydawać na badania lepiej kupić kolejną posiadłość? poczeka i potem będzie produkował analogi? Grunt przygotuje aktualny minister? Kiedy zapłacą podatek od prywatyzacji PRLu? Oto przykład pierwszy z brzegu! Jest to odpowiedź czy warto było prywatyzować PRL? Posiadłość Staraka nad Jeziorem Drużno k/Elbląga! Owe jezioro jest rezerwatem przyrody (stanowiska lęgowe ptaków m.in. kormoranów), ale miało ten niefart, że miejsce spodobało się idealnemu biznesmenowi... Pobudował sobie posiadłość z lądowiskiem śmigłowca, mając w "głębokim poważaniu" rezerwat. Posiadłość ogrodzona kilkoma ogrodzeniami z najnowszą elektroniką i kablem indukcyjnym w glebie. Okolicy strzegą ochroniarze na koniach i quadach. Nie pozwolą nikomu zbliżyć się na mniej niż kilometr, mimo że Jerzy Starak nie jest właścicielem całego obszaru! Gdzie RPO gdzie Greenpeace, etc?
Właścicielem jest jeden z najbogatszych mieszkańców PRL'u bis - Jerzy Starak, do lipca 1990 tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa - jak wynika z dokumentów IPN, do których dotarł "Dziennik". Starak spotykał się z funkcjonariuszami SB w latach 80. Bezpieka zarejestrowała go jako tajnego współpracownika i nadała mu pseudonim „SJ” Pytanie nie powinno dotyczyć ile ma zapłacić podatku ale jak zdobył majątek?
endes
Dlaczego ten człowiek jeszcze pełni funkcję publiczną?… należy mu patrzec cały czas na ręce i rozliczyć ze wszystkich działań jakie podejmował i podejmuje…
pozhoga
To jest chyba najbardziej wątpliwa moralnie branża:
- chorzy / rodzice chorych oczywiście zrobią wszystko, by mieć lek, i trudno mieć o to pretensje,
- producent leku rozpętuje tzw. panikę moralną w mediach (służą temu rozmaite fundacji i gazwyby),
- następnie producent leku wprowadza go na rynek - poczynając od krajów,
To jest chyba najbardziej wątpliwa moralnie branża:
- chorzy / rodzice chorych oczywiście zrobią wszystko, by mieć lek, i trudno mieć o to pretensje,
- producent leku rozpętuje tzw. panikę moralną w mediach (służą temu rozmaite fundacji i gazwyby),
- następnie producent leku wprowadza go na rynek - poczynając od krajów, gdzie można ten lek najdrożej sprzedać (USA), a potem idąc do krajów, gdzie od rządu można wyszarpać najwięcej (Niemcy), a w trzeciej kolejności idąc do krajów, gdzie opozycja i media są w stanie rozpętać największą histerię wokół złego rządu, co to nie chce ratować dzieci (Polska);
- dzięki temu cena jest ustalona na odpowiednio wysokim poziomie,
- jakie są zyski koncernu nikt się nie dowie.
I tak to się kręci, drogie lemingi - tak właśnie działa wasza wolność i ta, no, praworządna demokracja.
Żadna gospodarka, nawet szwajcarska, nie wytrzyma skutków wynajdywania co raz rzadszych chorób, co raz droższych w leczeniu - obecny system opieki zdrowotnej musi się zawalić, szczególnie wobec starzenia się społeczeństw.
newcommer
2 mln Euro za dawkę leku. Kto wejdzie w produkcje analogów ten wystrzeli na rynku.
pippin
Albo popelni samobojstwo strzalem w tyl glowy, lub wypadnie z trasy na zakrecie..shit happens.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki