Nie będzie zmian w ministerstwach finansów i rozwoju

Nie będzie zmian na stanowisku ministra rozwoju i finansów. Szefem obu resortów jest Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek ma być powołany na stanowisko premiera.

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Media w ostatnich dniach informowały, że Mateusza Morawieckiego w fotelu ministra finansów może zastąpić Paweł Borys, szef PFR, a w fotelu ministra rozwoju - dotychczasowy wiceminister Jerzy Kwieciński.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju powiedział w poniedziałek PAP, że "nie ma tematu ministra finansów, koncentruję się na realizacji planu Mateusza Morawieckiego".

Zgodnie z polskim prawem, ta sama osoba może pełnić jednocześnie funkcję premiera i być ministrem określonego resortu.

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński poinformował w poniedziałek PAP, że powołanie rządu Mateusza Morawieckiego przez prezydenta odbędzie się tego samego dnia o godz. 17. Według informacji na stronie Kancelarii Prezydenta podczas uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta.

Według informacji PAP w niedzielę odbyła się wielogodzinna rozmowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z desygnowanym na premiera Mateuszem Morawieckim.

W trakcie rozmowy - podają źródła PAP - konsultowane miały być szczegóły rekonstrukcji rządu, początkowo planowanej na styczeń. Zdecydowano jednak - według informacji PAP - że niektóre zmiany w rządzie nastąpią już w poniedziałek, a kolejne mogą mieć miejsce w styczniu.

W piątek Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował Mateusza Morawieckiego, dotychczasowego wicepremiera i ministra finansów oraz rozwoju na premiera.

Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od przyjęcia dymisji poprzedniego gabinetu i odbiera przysięgę od członków nowo powołanego rządu. Po powołaniu nowy premier ma dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania Rady Ministrów (expose) z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Głosowanie nad wotum zaufania wobec rządu Morawieckiego ma się odbyć we wtorek.

autor: Aneta Oksiuta

edytor: Dorota Skrobisz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil