Następnym celem przejęć może być Tauron. Wśród kandydatów Enea, KGHM i PGNiG

Ogłoszone przez PKN Orlen wezwanie na akcje Energi może być pierwszym krokiem w budowie "narodowych wielosektorowych czempionów" - uważają analitycy Santander BM. Ich zdaniem, następnym celem może być Tauron, a wśród kandydatów do jego przejęcia widzą Eneę, KGHM i PGNiG.

(fot. Maciej Jarzębiński / FORUM)

Analitycy Santander BM Paweł Puchalski i Michał Sopiel są zdania, że pomysł "narodowych wielosektorowych czempionów", jak określił je minister aktywów państwowych Jacek Sasin, może być rozszerzony i wezwanie na akcje Energi może być dopiero pierwszym krokiem w jego realizacji.

"Uważamy, że następnym celem akwizycyjnym może być zadłużony Tauron i widzimy trzech kandydatów do takiego przejęcia - Enea, KGHM i PGNiG" - napisali analitycy Santander BM w raporcie.

W ich opinii najbardziej prawdopodobnym scenariuszem mogłoby być przejęcie Tauronu przez PGNiG.

"Uważamy, że wezwanie ze strony Enei nie gwarantowałoby długoterminowego bezpieczeństwa, gdyż nowa grupa byłaby nadal narażona na te same czynniki ryzyka segmentu energetycznego. Wezwanie na Tauron ze strony KGHM, choć realistyczne w związku ze wspólnym dla obu spółek celem rozwoju segmentu OZE, oznaczałoby powstanie nowej grupy ze wskaźnikiem dług netto/EBITDA na poziomie niewiele niższym niż 3,0x" - napisali.

"W tej sytuacji Ministerstwo Aktywów Państwowych może próbować rozwiązać problem wysokiego zadłużenia Tauronu przez przejęcie go przez PGNiG" - dodali.

Do zalet ewentualnego przejęcia Tauronu przez PGNiG Paweł Puchalski i Michał Sopiel zaliczają znaczącą redukcję wskaźnika dług netto/EBITDA w nowej grupie (wobec obecnych wskaźników Tauronu), co rozwiązałoby problem kowenantów Tauronu w krótkim i długim terminie oraz pozytywny wpływ akwizycji na wskaźniki P/E i EV/EBITDA dla PGNIG po transakcji.

Z kolei wśród wad analitycy Santander BM wyróżniają znaczną zmianę strategii PGNiG i odejście od podstawowego biznesu dla gazowej spółki w momencie ważnych zmian w strukturze geograficznej dostaw surowca.

W czwartek po sesji PKN Orlen niespodziewanie ogłosił wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji gdańskiego koncernu energetycznego Energa. Za jedną akcję spółki zaoferował 7 zł.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że planowana transakcja przejęcia Energi wpisuje się w obowiązującą strategię Orlenu, zakładającą budowę silnego multienergetycznego koncernu. Dodał, że Orlen może rozważyć w przyszłości kolejne akwizycje po Grupie Lotos i Enerdze, ale zapewnił, że jakiekolwiek plany fuzji nie zmienią polityki dywidendowej płockiej grupy.

Akcjonariusze mniejszościowi negatywnie odebrali zamiar przejęcia Energi, gdyż obawiają się zaangażowania Orlenu w sektor górniczy, a także w budowę opalanego węglem bloku energetycznego w Ostrołęce. Co prawda przedstawiciele Orlenu przekonywali w piątek, że strategia koncernu nie zakłada wejścia w sektor górniczy, a technologia węglowa nie jest ich ulubiona, ale akcje płockiej spółki straciły w piątek ponad 6 proc.

Wicepremier i minister aktywów państowych Jacek Sasin ocenia, że tworzenie wielosektorowych, narodowych czempionów wpisuje się w politykę gospodarczą rządu. Wskazał, że jednym z celów powstania Ministerstwa Aktywów Państwowych było pełne wykorzystanie potencjału spółek Skarbu Państwa, między innymi poprzez stworzenie warunków do ich komplementarnej konsolidacji. Jacek Sasin zapowiedział, że MAP przeanalizuje wezwanie PKN Orlen na akcje Energi pod kątem korzyści dla Skarbu Państwa.

Zamiary konsolidacji aktywów państowowych zaskoczyły giełdowych inwestorów. Podczas piątkowej sesji mocno zniżkowały akcje większości największych koncernów z udziałem Skarbu Państwa. Po kilka procent wartości straciły m.in. PGE, PGNiG i KGHM. Zyskiwały na wartości koncerny energetyczne Energa, Enea i Tauron, a także Grupa Azoty. (PAP Biznes)

pr/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 18 kasanowaistara

Ktos zainwestowal w Tauron i Energe jak namawiano na "inwestowanie w Polske" a ci klamcy i bandyci chca wymusic teraz wykup tych samych akcji za pol darmo jak gielda lezy. I beda wmawiac ze to "wartosc godziwa". Ze tez takie praktyki moga byc dopuszczane to sie w glowie nie miesci.

! Odpowiedz
2 21 wektorwg

Cóż jak widać dobra zmiana nie złapała się na prywatyzację w latach 90. Teraz mają szansę na resztki

! Odpowiedz
4 33 jendreka

Pìsowski czempionat polityczny topi GPW w oceanie gospodarności.

! Odpowiedz
3 21 pc1974

Właśnie skończyłem oglądać wywiad jakiegoś oficjela z GPW i on sam przyznał że w 2020 roku będzie na GPW słabo ...OFE będą sypać a PPK to drobniutki strumyczek gotówki ...1700 punktów na wig20 to chyba najmniejszych wymiar kary wydaje się na tą chwilę.

! Odpowiedz
22 8 panzerkampfwagen_marian

Będzie efektywnie a skończone zasoby ekonomiczne będa alokowane i wykorzystywane racjonalnie.

! Odpowiedz
8 98 bankster-kreator

Ktoś kto inwestuje na GPW (podkreślam INWESTUJE na GPW) a nie spekuluje, wtopi większość swoich pieniędzy. Inwestycja na GPW w dzisiejszych czasach jest gorsza niż spekulacja na kryptowalutach. Na dzień dzisiejszy kryptowaluty to dużo mniej ryzykowna zabawa niż inwestycja na GPW. Czysta spekulacja sama w sobie odbywa się na strachu i chciwości więc da się ją w pewnym stopniu przewidzieć natomiast ruchy rządzących są nieobliczalne i z dnia na dzień jednym ruchem ręki potrafią zmieść spółkę z powierzchni ziemi. Inwestycja na GPW to jak zabawa granatem bez zawleczki. Nie polecam bo może się skończyć tragicznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 108 marianpazdzioch

Strategią giełdową kaczych polityków jest tzw. tunelling, zakazana na zachodzie pratyka pokątnego wyprowadzania zysków kosztem mniejszościowych akcjonariuszy. Jest to już ich standardowa "polityka". Tu się kupi za krocie jakąś zbankrutowaną kopalnię, tam wypłaci miliony na siatkarzy czy partyjną gazetę, nałoży podatek sektorowy, przepłaci 2x za akcje nabywanego banku. Państwo samo z otwartą przyłbicą robi coś za co samo powinno ścigać przestępców w białych kołnierzykach. Niestety kapitalizm rozumieją w Polsce tylko jednostki, reszta ma komunistyczną mentalność, i nikogo to nie obchodzi. Mimo iż przecież np. milion jakichś jeleni będzie co roku pompowało GPW swoimi składkami PPK, nie mówiąc o niezliczonych innych przypadkach gdy brak kapitalzmu i praworządności bije w szarego Kowalskiego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 15 jarekzbyszek

Nie dyskutować z gościem co ma płacone za pisanie komentarzy. Sam nick śmierdzi bardzo tanią agencją.

! Odpowiedz
12 70 nellington

Nie rozumiem narzekania. Suweren wybrał wizjonerów: suweren ma. Będzie jeszcze ciekawiej, bo zaraz pieniążki z PPK polecą wspierać "czempionów" w przeganianiu Europy. Wszak nic tak dobrze nie wpływa na wysokość emerytury jak kupienie sobie kawałka "czempiona". :)

! Odpowiedz
64 34 andrzej_warszawski

rozumiem, ze wg Ciebie tylko niemieckie lub angielskie firmy mogą ciągnąć gospodarkę w EU
A Polacy jak się załapią na podwykonawstwo to po rękach całować!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
TAURONPE 0,69% 1,59
2020-01-17 17:02:10

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil