Nakłady inwestycyjne Apatora wyniosą 60-80 mln zł w 2020 roku

2020-05-27 12:16
publikacja
2020-05-27 12:16
Bankier.pl

Wydatki inwestycyjne grupy Apator wyniosą w 2020 roku 60-80 mln zł - poinformował podczas telekonferencji prezes spółki Mirosław Klepacki. Wcześniej grupa planowała tegoroczny CAPEX na poziomie 90 mln zł.

"Zakładamy, że wydamy w tym roku na inwestycje 60-80 mln zł" - powiedział prezes.

Dodał, że wydatki inwestycyjne zakładają m.in dalszą automatyzację produkcji.

Plan inwestycyjny grupy na 2020 r. zakładał wydatki na poziomie maksymalnie 90 mln zł w celu kontynuacji automatyzacji kluczowych procesów produkcyjnych w zakresie montażu produktów, testów, legalizacji, wpływającej na zwiększenie mocy produkcyjnych i poprawę rentowności produkcji.

Grupa zakładała w przyjętej strategii na lata 2019-23, że przychody ze sprzedaży będą rosły średniorocznie o ok. 10 proc. do ok. 1,4 mld zł w 2023 roku, a EBITDA będzie zwiększać się średniorocznie o ok. 9 proc. do ok. 220 mln zł. Skumulowane nakłady inwestycyjne w okresie pięciu lat zostały założone na poziomie 380 mln zł.

Prezes widzi szansę na realizację 10 proc. wzrostu przychodów w 2020 roku, negatywny wpływ na EBITDA może mieć wzrost kosztów związany z pandemią.

"Jeśli chodzi o naszych klientów, w przypadku zakładów energetycznych to wyraźnie mówią, że inwestycje innowacyjne, czyli dostawa liczników inteligentnych do rynku mocy, czy też do rynku konsumenckiego, będą realizowane w 100 proc. Jeśli będzie w tym segmencie jakieś zatrzymanie, to tylko w zakresie liczników komunalnych. Przesunięcia co najwyżej o pół roku z racji tego, że dostali taką zgodę od ustawodawcy. Jeśli chodzi o okres legalizacji liczników energii elektrycznej, to zostanie przesunięty o pół roku, w gazie mówi się o roku, ale nie oznacza, że z dnia na dzień będą zamówienia zatrzymane. Jakiś tam +przysiad+ będzie, ale on nie wpłynie na to, że nie mamy szans realizować około 10 proc. wzrostu po stronie przychodów" - powiedział.

"Nasze koszty wydziałowe w związku z pewnymi utrudnieniami związanymi z pandemią są większe. Chociażby to, że musieliśmy w przeciągu miesiąca skrócić czas pracy z 8 h do 7 h 20 minut. To, że w mieliśmy absencję pracowników i musieliśmy opłacić nowych. Te elementy wpłyną na poziom kosztów i obniżenie poziomu EBITDA. To nie znaczy, że on będzie krytyczny. Zakładamy, że jeśli nie będzie, jak ubiegłym roku one offu w postaci 10 mln zł rezerwy na naprawę liczników z 2014-2016 roku, to tutaj nic negatywnego nie powinno się wydarzyć, co by spowodowało, że nic nam się nie uda. W drugim kwartale nie widzimy istotnych zagrożeń. Wszystko idzie jak na te trudności, bardzo przyzwoicie" - dodał.

Grupa Apator produkuje urządzenia i systemy pomiarowe dla sektora energii elektrycznej, ciepła i gazu oraz rozwiązania dla inteligentnej sieci elektroenergetycznej. (PAP Biznes)

epo/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki