Największy "złodziej lasów" Amazonii aresztowany

Policja aresztowała największego we współczesnej historii Amazonii "złodzieja lasów", który jest odpowiedzialny za 20 proc. nielegalnych wyrębów w puszczy amazońskiej, Ezequiela Castanhę - podała w środę prasa brazylisjka. Grozi mu 46 lat więzienia.

(fot. iStockphoto / Thinkstock)

Zatrzymany we wtorek Castanha kierował w ostatnich latach bandą, która podpalała lasy publiczne lub wycinała co cenniejsze partie drzew, po czym sprzedawała odlesione działki dla celów rolniczych, uzyskując do 9 milionów dolarów za jedną.

Szkody, jakie wyrządziła banda, brazylijski Instytut Środowiska (Ibama) wycenił na 230 milionów dolarów.

Akt oskarżenia przygotowany, zanim zdołano go aresztować, zarzuca gangsterowi m.in. nielegalny wyrąb lasów, kierowanie organizacją przestępczą, pranie brudnych pieniędzy i podpalenia na wielką skalę.

Oprócz więzienia Castanhę czeka zapłacenie 16,6 miliona dolarów rozmaitych kar.

Brazylijskie media komentują wydarzenie, jakim stało się aresztowanie gangstera po latach praktycznie bezkarnej działalności przestępczej, jako zapowiedź, że brazylijski rząd coraz poważniej podejmuje walkę z deforestacją Amazonii, która grozi krajowi i światu klęską klimatyczną.

W 2004 roku wycięto w stanie Para, na północy kraju, 27 727 km kwadratowych puszczy amazońskiej.

Pięć lat później brazylijski prezydent reformator Luiz Inacio Lula da Silva podjął zobowiązanie, że doprowadzi do zmniejszenia deforestacji Amazonii o 80 proc. Zobowiązania dotrzymał i trzy lata później, w 2012 r., areał odlesionych terenów w tej części kraju wyniósł 4 571 km kwadratowych. Jednak w następnym znów wycięto więcej drzew - 5 891 km kwadratowych lasu. Plany na rok 2016 przewidują, że wyrąb lasów w Amazonii zostanie ograniczony do 3,5 tys. kilometrów kwadratowych. Są to dane Instytutu Człowieka i Środowiska Amazonii (Imazon).(PAP)

ik/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 ~K4

U nas w kraju sytuacja wygląda podobnie. Nawet na googlemaps widać jak lasy zostały przeżedzone. Będąc na grzybach widziałem ta tragedię. Jeszcze po coś koalicja rządząca szykuje sobie furtkę do sprzedaży lasów państwowych. Tylko u nas wszystko dzieje się zgodnie z prawem.

! Odpowiedz
1 1 ~jupoty

Jak zwykle w internecie pełna ignorancja w wypowiedz.

Nie przyszło ci do głowy, że las który został twoim zdaniem "zdewastowany" był przeznaczony do wycinki już na etapie zasadzenia drzew. Przecież takie rzeczy planuje się na dziesięciolecia. Drzewo rośnie dziesiątki lat zanim nada się do wycinki. Leśnik, który zalesia zwykle nigdy nie zobaczy efektów końcowych swojej pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~TakiSwiat

Jak zwykle w takich tematach skrajnie nierzetelna i rozmyta informacja. Oszacowanie szkód najwyraźniej tylko miejscowe i w cenach samego surowca a nie rynku końcowego który ten surowiec kupował. No i całkowicie pominięte szkody niewymierne w skali globalnej. Brak informacji o tym jak długo trwał proceder - żeby nie dało się ocenić czy komuś to było na rękę (a zapewne było, bo ktoś drewno kupował i nie trudno zgadnąć dokąd to szło). I oczywiście brak informacji jak podana wielkość wyrębu ma się do wyrębu legalnego, który oczywiście przestępstwem już nie jest (szkody oczywiście przynosi). Oczywiście zawsze można powiedzieć "znajdź sobie sam" bo dowiedziałeś się i tak dużo jak na bezpłatną dezinformację.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 17 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 5 ~TakiSwiat

Mógłbyś nie pisać wulgaryzmów? Przyciągasz tu w ten sposób ludzi poślednich. Poza tym po co robić teatr z aresztowania jednego szeregowego żołnierza, poświęconego przez cały przemysł który był nad nim. Pewnie go sprzedali bo fikał albo kręcił coś na boku poza układem. Zawsze tak jest.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil