Najlepsze IKE w formie konta oszczędnościowego - grudzień 2016

analityk Bankier.pl

Wśród noworocznych postanowień powinno znaleźć się oszczędzanie na emeryturę. Świadczenie z ZUS będzie niskie, więc lepiej pomyśleć zabezpieczeniu przyszłości na własną rękę. Jednym z najprostszych sposobów jest założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego. Podpowiadamy, które banki oferują najwyżej oprocentowane IKE w formie rachunku oszczędnościowego na przełomie roku 2016 i 2017.

Indywidualne Konta Emerytalne należą do trzeciego, nieobowiązkowego filaru emerytalnego. Pieniądze tam zgromadzone – w odróżnieniu do środków w pierwszym i drugim filarze (ZUS i OFE) – są własnością klienta i w każdej chwili można je wycofać. W skład trzeciego filaru, obok IKE, wchodzą także Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Limit wpłat na IKE w 2017 r.: 12,7 tys. złotych

IKE mogą być prowadzone przez banki, fundusze inwestycyjne, domy maklerskie i firmy ubezpieczeniowe. W zależności od podmiotu, który je oferuje mogą przybierać różne formy – od ubezpieczenia, przez inwestycję po zwykłe konto oszczędnościowe. IKE w  konta oszczędnościowego znajdziemy w bankach komercyjnych i spółdzielczych.

Zasadniczą zaletą IKE jest możliwość ominięcia podatku Belki. Jeśli środki zostaną wypłacone przez klienta po osiągnięciu 60 roku życia, bank nie odliczy 19 proc. daniny od zysku. Osoby, które nabędą uprawnienia emerytalne wcześniej, będą mogły dokonać nieopodatkowanej wypłaty po osiągnięciu 55 lat. Wadą IKE dla niektórych może być natomiast ustawowy górny limit środków, jakie można zdeponować na koncie co roku. Limit wpłat na IKE w 2017 roku wyniesie 12 789 zł.

Najlepsze IKE 2017

Indywidualne Konta Emerytalne pod postacią rachunku oszczędnościowego oferuje tylko kilka banków komercyjnych. Najlepszą ofertę ma Bank Millennium, który proponuje 3 proc. nieopodatkowanego zysku. Taką samą stawkę znajdziemy też w Idea Banku, ale tylko dla pierwszego roku oszczędzania. Mogą z niej skorzystać osoby, które założą dodatkowo Konto Idealne (ROR), będą je co miesiąc zasilać kwotą 1000 zł i wydawać co najmniej 400 zł miesięcznie kartą. Później oprocentowanie będzie się opierało o stawkę WIBOR 3M. Standardowa stawka to 2 proc. w pierwszym roku, a od kolejnego równowartość WIBOR-u 3M.

Oprocentowanie IKE prowadzonych w formie konta oszczędnościowego

 w bankach komercyjnych

Bank

Oprocentowanie

Bank Millennium

3,00%

Idea Bank*

2,00% (3,00%)

mBank**

1,75%

Bank BGŻ BNP Paribas ***

1,73%

Getin Bank

1,50%

*3 proc. w pierwszym roku dla posiadaczy Konta Idealnego, którzy zasilają ROR kwotą 1000 zł miesięcznie i wydają kartą 400 zł. Później oprocentowanie oparte o WIBOR 3M + marża 0,2 proc. W wersji bez konta oprocentowanie 2,00% w pierwszym roku, później WIBOR 3M.

**nie mniej niż 80% stawki WIBOR 1M

*** WIBOR 3M

Źródło: Bankier.pl

Znacznie lepsze stawki proponują banki spółdzielcze – oprocentowanie nierzadko przekracza 3 proc. Bank Spółdzielczy w Jordanowie płaci 3,95 proc. na IKE, Powiślański Bank Spółdzielczy oferuje 3,60 proc., a banki w Miliczu i Skierniewicach 3,40 proc. Takich stawek próżno szukać w sektorze komercyjnym. W poniższej tabeli przedstawiono wybrane oferty, bo w Polsce działa aż 560 banków spółdzielczych.

Oprocentowanie IKE prowadzonych w formie konta oszczędnościowego

 w bankach spółdzielczych*

Bank Spółdzielczy w Jordanowie

3,95%

Powiślański Bank Spółdzielczy

3,60%

Bank Spółdzielczy w Miliczu

3,40%

Bank Spółdzielczy w Skierniewicach

3,40%

Bank Spółdzielczy w Nałęczowie

3,30%

Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu

3,30%

Warszawski Bank Spółdzielczy

3,10%

Bank Spółdzielczy w Oleśnicy

2,70%

Bank Spółdzielczy w Jarosławiu

2,60%

Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim

2,50%

Bank BPS

2,40%

Bank Spółdzielczy w Tychach

2,30%

PBS Bank (Podkarpacki BS)

2,00%

Silesia Bank (BS w Katowicach)

2,00%

*wybrane oferty

Źródło: Bankier.pl

Spółdzielcy oferują lepsze stawki, ale żeby założyć konto, trzeba się udać do placówki. Może to być dla wielu osób barierą, bo większość banków działa lokalnie – w jednym mieście lub gminie. BS-y prowadzą działalność na niewielką skalę, ale podobnie jak w przypadku zwykłych banków komercyjnych, zdeponowane tam oszczędności są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (w całości do kwoty 100 tys. euro na osobę).

Pieniądze zgromadzone w IKE można w dowolnej chwili wycofać lub przenieść do innego banku. Podczas przenoszenia środków na inne IKE nie zostanie pobrany podatek Belki. Procedura zmiany rachunku jest prosta – w nowym banku należy otworzyć konto emerytalne, a w starym zlecić procedurę wypłaty transferowej. Pieniądze zostaną przeniesione w terminie do dwóch tygodni. Nie można posiadać dwóch rachunków IKE jednocześnie. Można natomiast założyć jedno IKE i jedno IKZE.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 3 ~abc

3% ...bez podatku belki ... kasy nie można wycofać do 60 roku życia,... to już wole nieruchomości ... z najmu można mieć 3-5% rocznie po podatku i jesteśmy chronieni przed inflacją ...Nawet zwykła lokata na 3% z podatkiem jest lepsza bo możemy wycofać kasę jak jest okazja ją zainwestować.

! Odpowiedz
3 3 ~asd

Do 60 roku życia różne rzeczy mogą się zdarzyć. Teoretycznie IKE to twoje pieniądze, ale w praktyce nie masz nad nimi prawie żadnej kontroli.

! Odpowiedz
2 5 ~lewizna

Jak z najmu jest 3% to jest to zawracanie dupy i nie warto zaczynać.
Stratna inwestycja komu potrzebna?

! Odpowiedz
0 1 ~mhm odpowiada ~lewizna

Co więcej, taka inflacja wcale nie chroni przed inflacją. Można z jakąś nieruchomością dobrze trafić, ale ogólnie demografia wskazuje, że ceny nieruchomości będą spadać.

! Odpowiedz
0 4 ~mhm

„kasy nie można wycofać do 60 roku życia”
— nieprawda, można wcześniej dokonać zwrotu lub zwrotu częściowego — płacąc podatek Belki, ale w przypadku 3% kapitalizowanych miesięcznie i z podatkiem naliczanym dopiero na moment wyjścia z inwestycji jest to opłacalne.

Można też bezpłatnie przenieść IKE do innej instytucji, jeśli poprzednia oprocentowanie obniży.

Jednocześnie przyznaję, że brak gwarancji oprocentowanie jest najsłabszym punktem tych ofert; a te, które są oparte o WIBOR mają oprocentowanie nieatrakcyjne, nie ma też chyba żadnej oferty bazującej na CPI (oprócz obligacji skarbowych, gdzie za to płacimy na dodatkowej prowizji)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mhm odpowiada ~mhm

*taka INWESTYCJA wcale nie chroni przed inflacją ;)

! Odpowiedz
0 1 ~iza

co za bzdury piszesz - pieniądze z IKE wycofać możesz zawsze tylko do 60tki lub 55 (z latami pracy) będą opodatkowane jak każda lokata, najlepiej nie wypowiadać się jak się nie doczyta wszystkiego

! Odpowiedz
0 1 ~iza odpowiada ~asd

Następny po "abc" głupi komentarz, teoretycznie i praktycznie pieniądze w IKE są twoje, państwo nie ma nad nimi żadnej kontroli (oczywiście nie mówię tutaj o jakiś zdarzeniach losowych typu krach czy wojna), te pieniądze zbierasz na takiej samej zasadzie jak rach oszcz czy lokata, ludzie poczytajcie dokładnie, zadajcie sobie trochę trudu, nie piszcie takich bzdetów gdzieś pod płotem zasłyszanych!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~mhm odpowiada ~iza

„nie mówię tutaj o jakiś zdarzeniach losowych typu krach”
— nasi politycy do krachu doprowadzić mogą raz-dwa, nawet się nie obejrzymy...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne