REKLAMA

Naimski: Nie będziemy przedłużali kontraktu na gaz z rosyjskim Gazpromem

2021-09-13 09:27
publikacja
2021-09-13 09:27
Naimski: Nie będziemy przedłużali kontraktu na gaz z rosyjskim Gazpromem
Naimski: Nie będziemy przedłużali kontraktu na gaz z rosyjskim Gazpromem
fot. Jens Koehler / / dapd

Wszystko wskazuje na to, że 1 października w przyszłym roku do Polski będzie przesyłany gaz gazociągiem Baltic Pipe - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Nie będziemy przedłużali kontraktu z rosyjskim Gazpromem - dodał.

Naimski na antenie Poranka Rozgłośni Katolickich Siódma9, przyznał, że odchodząc od węgla, Polska będzie musiała ten węgiel "czymś" zastąpić.

"Będziemy częściowo zastępować gazem, ilość gazu, który będziemy zużywali w Polsce będzie rosła - nie o 100 proc., ale o 50 proc. do roku 2030, czy pierwszych lat 30- tych" - powiedział Naimski.

Zapewnił, że "z pewnością nie uzależnimy się od rosyjskich dostaw". "Kontrakt rosyjski wygasa w przyszłym roku (z Gazpromem - PAP) i nie będziemy go przedłużali oczywiście" - oświadczył.

Kontrakt PGNiG z Gazpromem kończy się 31 grudnia 2022 roku.

Zdaniem Naimskiego to, co buduje Gaz-System, czyli wejścia do polskiego systemu gazowego, "pozwolą na sprowadzenie koniecznej dla polskiej gospodarki, wszystkich odbiorców ilości gazu z innych, niż rosyjskie źródła".

Odnosząc się do gazociągu Baltic Pipe, Naimski powiedział, że "wszystko wskazuje dzisiaj na to, że 1 października w przyszłym roku gaz Baltic Pipem do Polski będzie przesłany".

Tłumaczył, że opóźnienia, o których było głośno, związane z kwestiami środowiskowymi, ochroną niektórych gatunków zwierząt, zostały przez naszych duńskich partnerów rozwiązane.

"Także trzeba w tej chwili być dobrej myśli. Wydaje się, że możemy powiedzieć po 5 latach realizacji tej inwestycji, że już w przyszłym roku ona będzie ukończona i to w dodatku w terminie" - powiedział. Jak dodał, "to oznacza, że panujemy nad tą sytuacją".

Zdaniem Naimskiego, mając możliwości techniczne przesyłu z Zachodu, będziemy mieli dostępne źródło w postaci europejskiego rynku na giełdzie towarowej, czy giełdach towarowych europejskich.

"Będziemy mogli ten gaz w razie potrzeby kupić" - wskazał.

Jak tłumaczył, w Europie na poziomie rynkowym miesza się gaz np. z Norwegii, czy Rosji, ale - jak podkreślił Naimski - "to już nie ma znaczenia w kontekście bezpieczeństwa".

"Jesteśmy na ostatnim etapie realizacji strategii dywersyfikacji różnicowania kierunków i źródeł dostaw gazu do Polski" - powiedział Naimski. Jak dodał, "to jest celem naszego działania i jestem przekonany, że w przyszłym roku będziemy mogli powiedzieć, że cel został osiągnięty".

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. (PAP)

autorka: Aneta Oksiuta

aop/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (44)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
Tak jest kupujmy rosyjski gaz od niemców, płacąc 50% drożej tak jak dziś ukraina kupuje rosyjski gaz od białorusi. świetny interes, dziękujemy za drożyznę na stacjach i podwyżki podatków.
1984
A co z V-tą kolumną lobbującą za wzrostem zużycia gazu w Polsce? Bez jej dezaktywacji z tych planów nic nie wyjdzie bo zużycie gazu za bardzo rośnie. Myślę o "Polskim Alarmie Smogowym" który wbrew nazwie nie walczy ze smogiem. Dowód: latem w Krakowie poziom zanieczyszczeń przekroczył PRÓG INFORMOWANIA, a oni nawet sie o A co z V-tą kolumną lobbującą za wzrostem zużycia gazu w Polsce? Bez jej dezaktywacji z tych planów nic nie wyjdzie bo zużycie gazu za bardzo rośnie. Myślę o "Polskim Alarmie Smogowym" który wbrew nazwie nie walczy ze smogiem. Dowód: latem w Krakowie poziom zanieczyszczeń przekroczył PRÓG INFORMOWANIA, a oni nawet sie o tym nie zająknęli. Czekają na zimę, dopiero wtedy zaczną szaleć szukajac każdego wyjścia PM "ponad normę" podczas gdy próg informowania oznacza smog o stopień groźniejszy. O wszystko oskarżą "kopciuchy" chociaż tam gdzie je zlikwidowali smog ma się doskonale.

Oni nie walczą ze zjawiskiem zanieczyszczenia powietrza znanym jako smog ale z węglem i co gorsza biomasą! Dla nich jedyne prawomyślne paliwo to gaz, spalany indywidualnie oraz w elektrowniach. Typowa V-ta kolumna działająca na szkodę Polaków, smog jest tylko i wyłącznie pretekstem.
wtomek
"nie będziemy go przedłużali oczywiście"- Jeden z głupszych ludzi tego rządu. Na czym ma polegać dyweryfikacja wg. tego Pana?. Na prostej zamianie źródła dostaw czy na utrzymywaniu dostaw z kilku źródeł?. Gaz ma jednak płynąć tranzytem przez Ukrainę ...do kogo?.
marok
Przez wiele lat przepałacaliśmy za rosyjski gaz tylko dlatego ,że nie mieliśmy alternatywy by kupowac go gdzie indziej. Rosjanie to skwapliwie wykorzystywali Czas ten na szczęście się skończył i dzisiaj możemy wybierać gaz z dowolnego kierunku, który zaoferuje umiarkowane ceny.
marxs
a te umiarkowane ceny to okolo 700 $ za 1000m3? to teraz powiedz to wyznawcom PISiarzy że dostana podwyżkę(ceny gazu oczywiście) około 300 % podoba się ? i juz jesteś wolny od tych wstrętnych ruskich PISiarzu możesz zamieszkać w altance na działkach
1984 odpowiada marxs
Napisz jeszcze gdzie są takie ceny i dlaczego. Ano 700$ jest na zachodnich hubach gazowych. A to dlatego, że europejskie magazyny puste bo Gazprom pilnował aby całe lato nie dostarczyć zbyt dużo gazu. Wybierał inne kierunki, np. do Turcji sprzedał niemal 3x więcej niż 2020r.

A dlaczego to robi? Z wielu przyczyn, podstawą jest
Napisz jeszcze gdzie są takie ceny i dlaczego. Ano 700$ jest na zachodnich hubach gazowych. A to dlatego, że europejskie magazyny puste bo Gazprom pilnował aby całe lato nie dostarczyć zbyt dużo gazu. Wybierał inne kierunki, np. do Turcji sprzedał niemal 3x więcej niż 2020r.

A dlaczego to robi? Z wielu przyczyn, podstawą jest sposób indeksowania kontraktów długoterminowych dla Europy. Powoli przechodzi sie z cen ropy (która też drożeje) na pewien udział ceny gazu z TTF. Gdy prześledzi się ceny dla Europy wyraźnie widać, że koszt zakupu z Rosji idzie tropem TTF, z lekkim opóźnieniem oraz mniejszymi fluktuacjami. A zatem jeżeli na spot TTF utrzyma się 700$ to znaczy, że gaz z Gazpromu niedługo też będzie tyle kosztował. Dla CAŁEJ Europy ale o tym zapomniałeś napisać, z pewnoscią zapomniałeś. Nie wierzę, że celowo przemilczałeś ten fakt. W końcu doskonale znasz się na energetycznych niuansach i nie masz nic ale to nic wspólnego z propagandą...
marxs odpowiada 1984
oczywiście dla CAŁEJ Europy dlatego nie pisałem bo uważałem to za oczywiste ale druga oczywistość to taka że w większości krajów Europy zarabia się 2-3 razy więcej niż u nas a więc kogo walna te ceny mocniej?
1984 odpowiada marxs
Dodajmy do tego trzecią oczywistość czyli to, że Polska płaciła za rosyjski gaz najwięcej w Europie. Dopiero po długim procesie w Sztokhomie udało się zejść do europejskich cen. Jak zatem zamiana cen dla Europy na ceny dla Europy ma nas walnąć po kieszeni?

I co mają do tego zarobki? Samochody sprzedawane w Polsce są tańsze
Dodajmy do tego trzecią oczywistość czyli to, że Polska płaciła za rosyjski gaz najwięcej w Europie. Dopiero po długim procesie w Sztokhomie udało się zejść do europejskich cen. Jak zatem zamiana cen dla Europy na ceny dla Europy ma nas walnąć po kieszeni?

I co mają do tego zarobki? Samochody sprzedawane w Polsce są tańsze bo zarabiamy 3x mniej niż Niemiec? A może mniej płacimy za TV czy kompy? O niemiecką chemię nie pytam bo tajemnicą poliszynela jest to, że w Polsce sprzedają produkty gorszej jakości za wyższą cenę. Podobno tak lubimy bo przyzwyczailiśmy się za PRL.
gruking odpowiada 1984
Marx to beton, nie zrozumie tego.
men24a
Nigdy nie sądziłem, że nadejdzie taki czas, że już nie usłyszę jak drogi jest gaz Rosyjski. Teraz mamy gaz rynkowy a cena objęta tajemnicą handlową.

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki