Na Notre Dame płacą drobni darczyńcy, miliarderzy czekają

2019-06-14 22:02
publikacja
2019-06-14 22:02

Francuscy miliarderzy, którzy po pożarze paryskiej katedry Notre Dame deklarowali krociowe sumy na jej odbudowę, nie dali jeszcze ani grosza. Bieżące rachunki po pożarze opłacają drobni darczyńcy z Francji i USA - podała w piątek służba prasowa katedry.

/ fot. Benoit Tessier / Forum/Reuters

Część najbogatszych francuskich rodzin i firm, w dniach szoku, jaki wywołała wiadomość o pożarze katedry, obiecała łącznie 850 mln dolarów. Wzbudziło to krytyczne głosy, że bardziej chodzi im o rozgłos niż o odbudowę cennego dziedzictwa kultury i duchowości.

Francuski minister kultury Franck Riester potwierdził w piątek w telewizji France 2, że jak dotąd otrzymano mniej niż 10 proc. funduszy obiecanych na odbudowę.Różne fundacje, które wezwały do darowizn, zebrały tylko około 80 mln euro.

Przy sprzątaniu terenu po pożarze zatrudnionych jest przez katedrę do 150 robotników i od 15 kwietnia opłacani są z darowizn przekazywanych przez drobnych darczyńców, którzy w tym miesiącu przekazali fundacjom 3,6 mln euro.

"Wielcy darczyńcy nie zapłacili. Ani grosza - powiedział Andre Finot z biura prasowego katedry. - Chcą oni wiedzieć dokładnie, na co idą ich pieniądze, zanim je przekażą, a nie tylko płacić pensje pracownikom". Według Finota czekają, żeby zobaczyć, jak posuwają się plany rekonstrukcji i zawierane kontrakty.

Ponieważ nie został jeszcze ustalony mechanizm finansowania bieżących robót, katedra musi korzystać z datków fundacji dobroczynnych na sfinansowanie tej pierwszej, przygotowawczej fazy odbudowy.

Fundacja Przyjaciół Notre Dame de Paris, założona w 2017 roku, i jej prezes, Michel Picaud, oceniają, że 90 proc. otrzymanych darowizn przekazano z Ameryki. Pozostałe pieniądze przekazali Francuzi wpłacający je do Fundacji Notre Dame.

Jak twierdzi Olivier de Challus, doktorant w Laboratorium Nauk o Średniowiecznym Zachodzie w Paryżu, odpowiedzialny za przewodników po katedrze, jednym z powodów wstrzymywania się z datkami przez bogatych darczyńców francuskich jest niepewność co do kierunku, jaki obierze odbudowa.

De Challus powiedział, że eksperci korzystają z cyfrowych modeli do ustalenia, jak rozległe są szkody - na ile ogień i jego gaszenie nadwątliły kamienne mury z XIII wieku i czy cała struktura jest wystarczająco zdrowa. "Nie jest ważne, że ci duzi darczyńcy jeszcze nie wpłacili pieniędzy, ponieważ decyzje w sprawie iglicy i głównych architektonicznych rozwiązań zapadną prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku - powiedział. - I dopiero wtedy te wielkie pieniądze będą potrzebne".(PAP)

klm/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
skasowane_konto
Andre Finot zaskoczony, bo pewnie chciałby żeby to wyglądało jak w fimie Kler. Czyli póki trwa zbiórka to wszystko jest super i dłuugo dłuugo zbiórka skończyć się nie może. A pieniądze muszą wędrować, a prace posuwać się w żółwik tempie. Nie dziwię się inwestorom; darczyńcom, że na to się nie godzą.
bigwit
.....jakoś specjalnie mnie to nie dziwi . :)
hatlik1
Ci prości ludzie!!!!!!!!! Wy myślicie ze pomaga milioner czy miliarder bez zysków dla siebie to się bardzo mylicie
Pomoc w Afryce czysty biznes ebola szczepienia i tp. Miliarder jak odda 99% majątku to przeżyje za ten 1% i odrobi to co oddał w 1 rok nie róbcie ograniczeń a każdy z nas będzie żył na dobrym poziomie
grab
Dlatego są miliarderami bo się nie dzielą z nikim...proste...
furgas
Dlatego są miliarderami bo w większości przypadków mają głowę na karku i nie pakują kasy w przedsięwzięcia, co do których "nie został jeszcze ustalony mechanizm finansowania bieżących robót" ani kierunek, zakres i koszt odbudowy.
skasowane_konto odpowiada furgas
Andre Finot zaskoczony, że ludzie chcą wiedzieć na co pójdą ich pieniądze. Katedra katedrą, ale darczyńcom należą się rzetelne informacje.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki