"NZZ": Zachód pozostawił Syrię na pastwę Rosji

Dzięki wsparciu Moskwy prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi udało się odzyskać dużą część kraju - pisze w niedzielę wiodący dziennik szwajcarski "Neue Zuericher Zeitung". Rosja wykorzystała słabość Zachodu i stała się dominującą siłą na Bliskim Wschodzie.

"NZZ": Zachód pozostawił Syrię na pastwę Rosji
"NZZ": Zachód pozostawił Syrię na pastwę Rosji (TASS)

Sposób, w jaki Putin ograł resztę świata w konflikcie w Syrii "zapiera dech w piersiach" - ocenia opiniotwórcza gazeta. Powodem zdobycia przez Rosję dominującej pozycji na Bliskim Wschodzie jest "brak woli Zachodu do większego zaangażowania się w wojnę domową" - uważa "NZZ".

"Putin wykorzystał tę słabość i zdobył za pomocą bomb w ciągu zaledwie jednego roku kluczową rolę w tej wojnie domowej" - czytamy w szwajcarskim dzienniku. "Bez zgody Rosji w Syrii nic się dziś nie wydarzy" - zauważa autor komentarza.

Minister spraw zagranicznych USA John Kerry "może piętnować zbrodnie wojenne Rosjan i Syryjczyków tak często, jak mu się podoba, lecz nie zdoła zbudować w ten sposób moralnej przewagi USA i Europy (w tym konflikcie)" - ocenia "NZZ" dodając, że Ameryka i Europa "oddały pole Rosjanom".

Bierność Zachodu powoduje, że jest współodpowiedzialny za syryjską tragedię, a także za to, że to Putin zejdzie z pola bitwy, jako zwycięzca - konkluduje "Neue Zuericher Zeitung".

Szef brytyjskiego MSZ: Rosja odpowiedzialna za przedłużanie wojny w Syrii

Rosja jest odpowiedzialna za przedłużanie wojny w Syrii i być może za zbrodnie wojenne, jeśli to rosyjskie lotnictwo dokonało ostrzału konwoju z pomocą humanitarną - powiedział szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson w programie BBC wyemitowanym w niedzielę.

"Rosja winna jest przedłużania tej wojny i tego, że stała się ona bardziej potworna" - podkreślił Johnson w programie telewizyjnym słynnego dziennikarza BBC Andrew Marra.

Brytyjski minister odniósł się ostrzelania przez lotnictwo w poniedziałek wieczorem 18 ciężarówek jadących w konwoju z pomocą humanitarną ONZ i Syryjskiego Arabskiego Czerwonego Półksiężyca (SARC) dla prowincji Aleppo. Zginęło około 20 osób, a część ładunku została zniszczona.

USA oskarżyły o to bombardowanie rosyjskie siły powietrzne. Moskwa kategorycznie temu zaprzecza.

W następstwie ataku ONZ zawiesiła wszystkie konwoje z pomocą humanitarną dla Syrii, a Czerwony Krzyż - pomoc dla czterech miast do czasu, gdy jego pracownikom zostanie przywrócone bezpieczeństwo.

(PAP)

lep/ fit/ agz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Obserwator

Niestety w Syri nie wiadomo kto w opozycji jest przychylny zachodowi a kto nie. I tym samym nie wiadomo kogo wspierać w walce z Asadem. Często jest tak że ludzie wyszkoleni i wyposażeni przez zachód przechodzili na stronę wojsk Asada lub IS. Zachód na czele z USA i tak oprócz Iranu i Syri na Bliskim Wschodzie ma hegonomiczne wpływy. Dlatego że zachód jest dużo bardziej atrakcyjniejszy dla zwykłych ludzi krajów arabskich i dla ich gospodarek. Natomiast ruskie sprzyjają dyktatorom i despotom dla których życie ludzi jest warte tyle co zawartość przydomowego szamba. Zachód też musi zrozumieć że w niektórych państwach tego świata musi być dyktatura. Bo przy demokracji w tych państwach ludzie po prostu się wyniszczają na wzajem. Demokracja ich przerasta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~lolopindolo

Przypomne tylko że wojny w Syrii nie byłoby gdyby 5 lat temu pan Obama nie zechciał usunąć prorosyjskiego Assada.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil