REKLAMA

NFOŚiGW udzieli PGE EC i Kogeneracji ok. 352 mln zł finansowania na budowę elektrociepłowni

2021-12-10 12:46
publikacja
2021-12-10 12:46
NFOŚiGW udzieli PGE EC i Kogeneracji ok. 352 mln zł finansowania na budowę elektrociepłowni
NFOŚiGW udzieli PGE EC i Kogeneracji ok. 352 mln zł finansowania na budowę elektrociepłowni
/ materiały dla mediów

PGE Energia Ciepła oraz Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja z grupy PGE podpisały trzy umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie budowy elektrociepłowni w Siechnicach oraz Zgierzu - poinformowały spółki w komunikatach prasowych. Łączna kwota udzielonego finansowania preferencyjnego wynosi blisko 352 mln zł.

"Jednym z priorytetów strategii grupy PGE jest dekarbonizacja ciepłownictwa. Konsekwentnie realizujemy projekty inwestycyjne, których celem jest zmiana paliwa węglowego na paliwo gazowe. Podpisane dzisiaj umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie dwóch naszych projektów pozwolą na osiągnięcie strategicznych założeń grupy PGE, czyli wzrost udziału paliw niskoemisyjnych do 70 proc. w produkcji ciepła do roku 2030 r." – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Dofinansowanie udzielone przez NFOŚiGW dotyczy dwóch projektów ciepłowniczych – Nowej Elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach oraz Elektrociepłowni Zgierz. Oba projekty mają za zadanie odejście od paliwa węglowego w procesie wytwarzania ciepła w lokalizacjach PGE.

W latach 2023-2029 w większości lokalizacji, gdzie grupa PGE posiada swoje aktywa, zostaną oddane do eksploatacji instalacje, które spowodują całkowite lub znaczące odejście od paliwa węglowego.

Całkowite odejście od węgla w pierwszej kolejności planowane jest w Zgierzu, Kielcach, Lublinie, Rzeszowie i Gorzowie Wielkopolskim, zaś znaczące w elektrociepłowniach w Bydgoszczy, Siechnicach, Gdyni i Gdańsku. Do produkcji ciepła w nowych i zmodernizowanych jednostkach ciepłowniczych zostaną wykorzystane: gaz, odpady komunalne, biomasa, ciepło odpadowe oraz energia odnawialna.

Elektrociepłownia Czechnica zastąpić ma w 2024 roku istniejącą elektrociepłownię węglową. Jednostka będzie się składała z bloku gazowo-parowego, kotłowni szczytowo-rezerwowej i akumulatora ciepła.

Na realizację projektu zostało udzielone dofinansowanie w formie dotacji oraz pożyczki preferencyjnej. Beneficjentem dofinansowania jest realizujący inwestycję Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogereneracja należący do PGE Energia Ciepła. Dotacja w wysokości ponad 30 mln zł została udzielona w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”. W ramach kolejnej umowy z NFOŚiGW spółka otrzyma, na ten sam projekt, dofinansowanie w formie pożyczki preferencyjnej na kwotę 300 mln zł. Środki pochodzą z programu priorytetowego Energia Plus.

Kogeneracja podała w komunikacie, że pożyczka będzie udzielona na okres od 1 lipca 2022 r. do 31 marca 2036 r. Spłata pożyczki przewidziana jest w 45 ratach płatnych na koniec każdego kwartału począwszy od 31 marca 2025 r. Oprocentowanie wynosi WIBOR 3M +50 pkt. bazowych, ale nie mniej niż 1,5 proc. w skali roku.

Drugim projektem jest budowa nowego układu kogeneracyjnego opartego o paliwo gazowe w Elektrociepłowni Zgierz. Dotacja udzielona na realizację projektu wyniesie blisko 22 mln zł, została udzielona w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”. (PAP Biznes)

doa/ osz/ pel/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki