REKLAMA

NBP: zyski banków spadły o połowę

2020-08-06 11:08
publikacja
2020-08-06 11:08
fot. Anton Violin / Shutterstock

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-czerwiec 2020 roku wyniósł 3,93 mld zł, co oznacza, że spadł 47,7 proc. rdr - poinformował Narodowy Bank Polski. W czerwcu zysk sektora wyniósł 0,55 mld zł, czyli spadł o 67 proc. rok do roku.

Całkowite przychody operacyjne netto w okresie styczeń-czerwiec 2020 roku wyniosły 34,5 mld zł, co oznacza spadek o 4,1 proc. rdr. Koszty administracyjne były na poziomie 18,1 mld zł, spadając rdr o 1,3 proc. Odpisy wyniosły w okresie pierwszych sześciu miesięcy 2020 roku 6,41 mld zł, rosnąc rdr o 36 proc.

W czerwcu wynik odsetkowy netto sektora sięgnął 3,83 mld zł i był o 7,2 proc. niższy niż rok wcześniej, a wynik z opłat i prowizji wzrósł o 7,2 proc. do 1,22 mld zł. Łączne przychody banków w czerwcu spadły rok do roku o 9,8 proc. do 5,95 mld zł. Koszty administracyjne zmniejszyły się o 6,6 proc. i wyniosły 2,65 mld zł. Odpisy wzrosły o 11,4 proc. do 1,27 mld zł.

W drugim kwartale 2020 roku wynik odsetkowy netto sektora spadł o 3,8 proc. rok do roku, do 11,8 mld zł. Wynik prowizyjny wzrósł o 3,7 proc. do 3,45 mld zł. Łączne przychody były niższe o 7 proc. (17,25 mld zł), a koszty administracyjne o 2,7 proc. (8,09 mld zł). Odpisy wzrosły o 21 proc. do 3,15 mld zł.

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (17)

dodaj komentarz
0skar
Nie wiem czy się śmiać czy płakać nad głupotą, krótkowzrocznością czy po prostu niewiedzą komentujących. Nikt nikogo nie zmusza do korzystania z produktów bankowych, jest wolny rynek, analfabeci którzy nie potrafią czytać umów zawsze będą stratni bez względu na to kto ich frajerstwo Nie wiem czy się śmiać czy płakać nad głupotą, krótkowzrocznością czy po prostu niewiedzą komentujących. Nikt nikogo nie zmusza do korzystania z produktów bankowych, jest wolny rynek, analfabeci którzy nie potrafią czytać umów zawsze będą stratni bez względu na to kto ich frajerstwo wykorzysta.
masekrut555
Mądre słowa. Ważne że Polak mądry po szkodzie, miejmy nadzieje że Ci sami frankowicze tym razem nie oddają kapitału na giełdzie, obligacjach, nieruchomościach, metalach, forexie i żadnych innych piramidach finansowych. A przede wszystkim żeby tej samej kwoty nie dawali opodatkować trzy razy ;)
0skar odpowiada masekrut555
Niestety, nawet po szkodzie może niczego się nie nauczyć. Co do "frankowiczów" to nie jest tak proste, kredyt indeksowany to nie kredyt walutowy, wielu nie miało takiej zdolności w PLN co w CHF, ale suma sumarum, każda umowa jaką widziałem ma wyraźny zapis: "kredytobiorca jest świadom ryzyka kursowego".Niestety, nawet po szkodzie może niczego się nie nauczyć. Co do "frankowiczów" to nie jest tak proste, kredyt indeksowany to nie kredyt walutowy, wielu nie miało takiej zdolności w PLN co w CHF, ale suma sumarum, każda umowa jaką widziałem ma wyraźny zapis: "kredytobiorca jest świadom ryzyka kursowego". Banki bardziej zarabiały / zarabiają na bezsensownych ubezpieczeniach, produktach inwestycyjnych jak Aegon itp, x-sell do produktów bankowych. Kredyt z oporocentowaniem na poziomie 2%, a czasem nawet ujemnym (LIBOR jest ujemny, EURIBOR też) to żaden zysk dla banku. Część banków po prostu nie ma już hipotek w ofertach albo podnosi wymagania bo wolą dawać gotówkowe i konsolidacyjne kredyty na 10%, które się spłacają w 5 lat a nie 30.
onlyv8engine
jeżeli nikt Cię nie zmusza to spróbuj, głupoty wypisujesz, płatność po w15tys PLN nie idzie do kosztów, zapłać ZUS lub podatek gotówką.profil zaufany załóż bez banku???? etc etc
onlyv8engine
dlaczego mi ich nie żal? może jak sobie nie radzą niech upadają, a i odłączy rządową kroplówkę postaci obowiązku posiadania konta i rozliczeń bankowych , znieść idiotyczny zapis że pow 15tys PLN gotówką nie wchodzi do kosztu. Kredytobiorcę obedrą ze wszystkiego jak sie przewraca , to teraz jak nie potrafia funkcjonować dlaczego mi ich nie żal? może jak sobie nie radzą niech upadają, a i odłączy rządową kroplówkę postaci obowiązku posiadania konta i rozliczeń bankowych , znieść idiotyczny zapis że pow 15tys PLN gotówką nie wchodzi do kosztu. Kredytobiorcę obedrą ze wszystkiego jak sie przewraca , to teraz jak nie potrafia funkcjonować to niech bankrutują a z nimi ich akcjonariusze co w bajki wierzyli.
0skar
Pracuję w banku, niczego nie sprzedaję, a zajmuje się hipotekami. Jednym z powodów dla których banki mają niższe przychody są karencje / prolongaty w spłatach kredytów. Żadnemu bankowi nie zależy na tym że "obedrzeć" kredytobiorcę, bo bankrut nie ma zdolności i jest niewypłacalny, a zajęcie i licytacja Pracuję w banku, niczego nie sprzedaję, a zajmuje się hipotekami. Jednym z powodów dla których banki mają niższe przychody są karencje / prolongaty w spłatach kredytów. Żadnemu bankowi nie zależy na tym że "obedrzeć" kredytobiorcę, bo bankrut nie ma zdolności i jest niewypłacalny, a zajęcie i licytacja nueruchomości nie pokrywa często kosztów. Bez banków i kredytów czy to hipotecznych, czy obrotoeych, inwestycyjnych itd. gospodarka by padła, tylko głupiec może życzyć sobie upadku banków.
onlyv8engine odpowiada 0skar
po Twoich komentarzach domyśliłem że pracujesz w banku. kredytobiorcą banku jest skarb państwa w obligacjach a kowalskiego banki maja gdzieś. Hipoteki to już jest w ogóle zdzierstwo na całego. Ile i jakich dokumentów potrzebujesz i jakiego zabezpieczenia wymagasz x1,5 wartość, x2??
onlyv8engine odpowiada 0skar
powiedz jak jeszcze kreujecie pusty pieniądz w tych bankach
onlyv8engine odpowiada 0skar
bez banków wielu będzie sobie dobrze radzić , nie jest mi potrzebna instytucja która kosztuje parę stówek miesięcznie bo takie są przepisy. banki nie są remedium na rozwój i bez kilku z nich nic sie nie stanie. Kiedys były tzw instytucja zaufania publicznego, zapytaj kto bankom teraz ufa? garstka. i maja powody bo ciągle bez banków wielu będzie sobie dobrze radzić , nie jest mi potrzebna instytucja która kosztuje parę stówek miesięcznie bo takie są przepisy. banki nie są remedium na rozwój i bez kilku z nich nic sie nie stanie. Kiedys były tzw instytucja zaufania publicznego, zapytaj kto bankom teraz ufa? garstka. i maja powody bo ciągle słychac narzekania a potem dobre wyniki, w żargonie bankowców jest stare powiedzenie im jest gorzej tym jest lepiej,. Jesli juz to rozumiesz to dobrze jeśli nie szybciej sie ucz bo ta kariera w banku może zawisnąć na włosku.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki