NBP: Banki w najbliższych latach mogą zwiększać zaangażowanie w kredyty konsumpcyjne

Banki w najbliższych latach mogą zwiększać zaangażowanie inwestycje o wyższej dochodowości, a w szczególności w kredyty konsumpcyjne - ocenia NBP w raporcie.

"Można oczekiwać, że w obliczu rosnących obciążeń zewnętrznych banków w najbliższych latach banki będą dążyć do zwiększenia udziału pozycji charakteryzujących się wyższą dochodowością, w tym w szczególności kredytów konsumpcyjnych. Przy stosunkowo niskim popycie na kredyt ze strony przedsiębiorstw, nawet w momencie wzrostowej fazy cyklu gospodarczego, można oczekiwać, że w najbliższych latach banki będą skupiały się na gospodarstwach domowych" - napisano.

NBP ocenia, że wartość walutowych kredytów mieszkaniowych powinna obniżać się w dotychczasowym tempie.

NBP podaje, że sytuacja zdecydowanej większości gospodarstw domowych, które zaciągnęły kredyty walutowe, jest dobra, a ich odporność na potencjalne szoki kursowe pozostaje wysoka.

"W ramach dążenia do utrzymania poziomu zyskowności banki mogą również w dalszym ciągu optymalizować podstawę opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych poprzez zwiększanie zaangażowania w skarbowe papiery wartościowe" - napisano. (PAP Biznes)

map/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 cowabunga

czyli przewiduja ze na skutek inflacji ludzie beda potrzebowac kaski. Zimbabwe idzie brawo Łysy !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne