REKLAMA

Mumia Lenina kosztuje Rosję miliony

2016-04-13 14:15
publikacja
2016-04-13 14:15

Włodzimierz Iljicz Lenin nie żyje już od 92 lat, ale jego mumia wciąż budzi kontrowersje. Oczekiwana przez wielu decyzja o pochówku wodza rewolucji wciąż nie została przez Kreml podjęta. Tymczasem utrzymywanie mumii Lenina w dobrym stanie kosztuje i to sporo.

Mumia Lenina kosztuje Rosję miliony / fot. Peter Andrews / FORUM

W 2016 r. rosyjski budżet wyda na ciało twórcy Związku Sowieckiego 13 081 500 rubli. Przy obecnym kursie rubla kwota ta odpowiada ok. 750 000 zł. Informacja o kosztach „zabiegów biomedycznych” została opublikowana na portalu zamówień publicznych zakupki.gov.ru.

Prac przy ciele Lenina podejmie się Wszechrosyjski Instytut Roślin Leczniczych i Aromatycznych. Ich przebieg nadzorować będzie Federalna Służba Ochrony Federacji Rosyjskiej. Zlecenie ma zostać wykonane przed końcem tego roku.

Włodzimierz Iljicz Uljanow zmarł 21 stycznia 1924 r. w podmoskiewskich Gorkach. Mimo sprzeciwu rodziny oraz woli samego Lenina (chciał zostać skremowany i pochowany w Piotrogrodzie), władze zdecydowały się na umieszczenie zakonserwowanych zwłok przywódcy rewolucji w mauzoleum umiejscowionym w pobliżu murów Kremla. W 1953 r. w mauzoleum złożono też ciało Józefa Stalina, jednak w okresie destalinizacji dyktator został pogrzebany pod murami Kremla.

Większość Rosjan jest za pochowaniem Lenina. W badaniu przeprowadzonym w 2014 r. za takim rozwiązaniem opowiedziało się 61% ankietowanych. W tym samym badaniu ustalono, że wizytę w mauzoleum złożył co trzeci Rosjanin – większość z tych wizyt odbyła się za czasów Związku Sowieckiego, kiedy władza propagowała kult jednostki, a samo mauzoleum było szerzej otwarte na turystów.

Ostatnie słowo w tej sprawie należy jednak do Władimira Putina. Rosyjski przywódca kilkukrotnie zapewniał, że nie chce wywoływać na tym tle podziałów w społeczeństwie, wobec czego Lenin na razie zostanie w mauzoleum.

RM

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~patriota
Mumia Lenina kosztuje Rosję 750 tysięcy złotych to nic w porównaniu z tym jaką atrakcję turystyczną stanowi. Prawdopodobnie jest to 1000 lub więcej razy więcej od tego co Rosja wydaje na utrzymanie mumii w dobrym stanie.
~ojciec_wazelina
Mumia Putina będzie tańsza w utrzymaniu, wcześniej naszpikowana botoksem.
~endi
Proponuję poprosić o pomoc państwo ISIS , oni rozwiążą problem jedną bombką ...
~piotr
A ja proponuję, abyś odinstalował internet
~Dżejms
A tak na poważnie - morze krwi i ciągle toto trzymają. To jest po prostu straszne co oni zrobili z umysłami ludzi. I nie chodzi o kanonizację rodziny carskiej ale chyba alkohol całkiem im przeżarł mózgi i dusze żeby taką "relikwię" trzymać. Jak w tym kraju ma być dobrze??? To się w pale nie mieści.
~Ktoś
To popatrz co u nas robią. Cały czas o tragedii Smoleńskiej a do dziś dalej nic nie wioadomo. Po której katastrofie lotniczej tyle lat ja badają???
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~rttyuiop
no już nie przeginajcie, to jakieś 10 kopiejek na rok na 1 ruska, stać ich.
~mi
aile polaczka stac swolocz? zero/

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki