Morawiecki ws. śmigłowców Caracal: Nie sądzę, by groziły nam kary

Nie sądzę, by groziły nam kary w związku z zakończeniem negocjacji umowy offsetowej z Airbus Helicopters ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal - powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Wicepremier Mateusz Morawiecki
Wicepremier Mateusz Morawiecki (fot. Michał Kosc / FORUM)

"Nie sądzę, by groziły nam kary z powodu zamknięcia negocjacji. Każdy etap negocjacji dokładnie dokumentowaliśmy. Miałem nadzieję, że negocjacje zakończą się pozytywnie, ale ich proces przebiegał tak, a nie inaczej. Jesteśmy przekonani, że byliśmy fair wobec naszych partnerów" - powiedział dziennikarzom wicepremier Morawiecki, który uczestniczył w środę w uroczystości rozpoczęcia budowy fabryki baterii elektrycznych do samochodów firmy LG Chem w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem.

Wicepremier przypomniał, że negocjacje trwały od września zeszłego roku. "Prowadziliśmy je solidnie i podchodziliśmy elastyczniej do naszego partnera. Jednak offset to offset, polega na tym, że przy bardzo dużym zakupie, a chodziło o kwotę ponad 13 mld zł, (...) chcieliśmy mieć też pewność, że będziemy mieli pewne wartości w Polsce związane z produkcją. Ta wartość nie była wystarczająca z naszej perspektywy (...). Bezpieczeństwo państwa wymagało, by powoli kończyć te negocjacje" - powiedział Morawiecki.

Negocjacje umowy dot. Caracali

Negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września ub.r. Jej zawarcie było warunkiem podpisania kontraktu o dostawie wiropłatów. W kwietniu 2015 r. MON w przetargu na 50 wielozadaniowych śmigłowców do końcowego etapu zakwalifikowało śmigłowiec H225M (wcześniejsze oznaczenie EC725) Caracal produkcji Airbus Helicopters (poprzednio Eurocopter).

Wielonarodowa europejska firma nie ma w Polsce zakładów związanych z produkcją wiropłatów, do grupy Airbus należą natomiast zakłady na warszawskim Okęciu. W razie wygranej w przetargu Airbus Helicopters zapowiadała montaż wiropłatów w Polsce i uruchomienie linii produkcyjnej w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi, firma deklarowała, że zamówienia będą związane nie tylko z kontraktem na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii.

Decyzji sprzeciwiały się m.in. PiS i związki zawodowe działające w zakładach, których oferty zostały odrzucone - PZL Mielec należących do amerykańskiej korporacji Sikorsky z maszyną Black Hawk i PZL Świdnik będących własnością AgustaWestland (obecnie Leonardo Helicopters) proponujących maszynę AW149. Świdnik pozwał też Inspektorat Uzbrojenia MON i wniósł o zamknięcie postępowania bez wyboru oferty. W maju sąd pierwszej instancji oddalił pozew.

PiS zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przy przetargu, argumentując, że wymagania mogły preferować maszynę europejskiego koncernu. Posłowie PiS apelowali, by z podpisaniem umowy wstrzymać się do sformowania nowego rządu. Podobne stanowisko zajął SLD. Zastrzeżenia wyrażał również prezydent Andrzej Duda.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na początku urzędowania podjął decyzję o przeglądzie postępowań dotyczących zakupów, w tym na śmigłowce. Resort miał sprawdzić, czy postępowania nie należy powtórzyć.

We wtorek Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że negocjacje zostały zakończone. Jak podano kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego.

Życie ponad stan kosztuje Polskę więcej niż wojsko

Życie ponad stan kosztuje Polskę więcej niż wojsko

Zadłużenie Skarbu Państwa jest obecnie niemal najwyższe w historii. Przyszłe pokolenia będą musiały ten dług spłacić, obecne muszą go utrzymywać. A to – jak wynika z projektu budżetowego – koszt większy, niż wydatki na obronę narodową.

(PAP)

pdo/ bos/ mag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~rer

Tu nie ma co sądzić, to trzeba wiedzieć.

! Odpowiedz
6 5 ~endi

Decyzja słuszna , ostatnio USA podpisały kontakt na caracale płacąc za jednego 50% tego co my mieliśmy zapłacić . Osobiście proponuję zerwać konkordat i te zaoszczędzone 8 miliardów złotych przeznaczyć na zakup nowoczesnej broni dla naszego wojska

! Odpowiedz
1 2 ~Obserwator

To od Amerykanów. Ci mają już doświadczenie jak ofsetem robić w konia polaczków.

! Odpowiedz
0 0 ~hahaha_ale_łżą

Rząd chce, żeby jednolity podatek był neutralny dla budżetu - Kowalczyk
Jednolity podatek, którego wprowadzenie planuje rząd, ma być neutralny dla budżetu

! Odpowiedz
2 2 ~qqryq

Jeżeli chodzi o obronność kraju to w kwestii wyboru sprzętu decydujący głos powinni mieć wojskowi - to oni będą w tych śmigłowcach ginąć i umierać. Nie minister obrony narodowej, ani nawet superminister-wice-premier.
W kwestiach gdzie jednak decydują względy ekonomiczne to z punktu widzenia naszego własnego interesu lepiej by pieniądze pozostawały w Europie. Jesteśmy jej częścią i nasz dobrobyt od niej zależy, chociaż zatrważająca większość społeczeństwa tego nie pojmuje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Ruben

wszystko dobrze tylko...pieniedzę mają zosatć w Eurpie czyli w Polsce, jak tak Kol. myślał to ja się zgadzam!

! Odpowiedz
13 6 ~Maciej

PiS ma już w perspektywie utratę władzy i zaczyna rozkładać pod Polską bomby z opóźnionym zapłonem.Dojną zmianę już wprowadzili. Misiewicze będą jeszcze długo po utracie władzy przez PiS jej beneficjentami.

! Odpowiedz
7 13 ~miro

i niby kto tą włądze przejmie, rysiek co przelewu nie umie zrobic czy napisać sprawozdania wyborczego?, czy może alimenciarz co to krzyczy ze mu demokracje ukradziono

! Odpowiedz
4 14 ~Karol

Na pocieszenie Morawiecki przekaże Francuzom jeden ze swoich ulubionych szablonów slajdów i przekaże im know-how ich jak robić fajne wykresy w power point.

! Odpowiedz
3 12 ~Praktyk

Można, można. Założę się, że następnym razem przedstawią dużo lepszą ofertę. Oni też próbują wziąść jak najwięcej za jak najmniej, taki jest biznes.
Jestem przekonany, że jakby przy zakupie F-16 zapisano, że do przetargu mogą startować tylko firmy z krajów, gdzie obowiązuje nas ruch bezwizowy, to w ciągu kilku miesięcy USA by wizy zniosły i same by znalazły powody dlaczego jeszcze tego nie zrobiono. To są ogromne pieniądze, przy okazji których można załatwiać takie duperele jak wizy, etc...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil