Morawiecki: Prawie 3 mld zł w ramach programu Start in Poland

Prawie 3 mld zł zostanie zainwestowane w rozwój startupów w Polsce w ramach programu Start in Poland opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Radą ds. Innowacyjności. Program może być szansą dla setek polskich firm i innowatorów - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Prawie 3 mld zł w ramach programu Start in Poland
Morawiecki: Prawie 3 mld zł w ramach programu Start in Poland (fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Program Start in Poland został zaprezentowany przez wicepremierów Mateusza Morawieckiego i Jarosława Gowina w trakcie kongresu Impact16, który w środę rozpoczął się w Krakowie.

Dziś rozpoczynamy program Start in Poland, który może być ogromną szansą da rozwoju innowacyjnych projektów, produktów i usług dla setek polskich przedsiębiorstw i innowatorów, którzy mogą zadziwić świat - mówił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. To może być też wielki wspaniały pomost współpracy pomiędzy nauką i biznesem - dodał.

Jak podkreślił, będzie to największy tego typu program w Europie Środkowej i Wschodniej, skupiający działania dotychczas rozproszone i realizowane na mniejszą skalę przez różne instytucje.

Morawiecki zapowiedział, że program będzie dysponował blisko 3 mld zł ze środków publicznych pochodzących z funduszy europejskich, tj. Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020. Drugie tyle - według jego zapowiedzi - mają dać fundusze venture capital z całego świata, inwestujące w obiecujące przedsięwzięcia biznesowe na wczesnym etapie ich rozwoju. One zapewnią rynkowe podejście z najlepszymi parametrami biznesowymi - ocenił.

W ramach programu firmy otrzymają pomoc nie tylko w fazie inkubacji i akceleracji, ale również na etapie dalszego rozwoju oraz ekspansji międzynarodowej. Adresowany jest on również do podmiotów zagranicznych.

Jak podkreślili przedstawiciele obu ministerstw, celem jest synergia nauki i gospodarki oraz wsparcie innowacji, stąd wspólne zaangażowanie resortów rozwoju oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Kluczową rolę w realizacji programu odegra Polski Fundusz Rozwoju, który pozwoli skonsolidować środki na instrumenty kapitałowe skierowane do start-upów.

Według szacunków resortu rozwoju w ciągu najbliższych siedmiu lat w Polsce ma szansę powstać i rozwinąć działalność 1,5 tys. firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie zdolne konkurować na rynkach zagranicznych.

Pierwszym, ogłoszonym w środę programem pilotażowym Start in Poland będzie program akceleracyjny Scale UP. Konkurs realizowany będzie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Budżet konkursu, który potrwa od 15 lipca do 15 września, wynosi 35 mln zł.

Jak wyjaśniła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz, program ma "zbliżyć wielkiego przedsiębiorcę do małej zwinnej spółki, która ma świetny pomysł.

Program posłuży opracowaniu i przeprowadzeniu programów akceleracyjnych, w których start-upy - nowe spółki technologiczne - będą mogły rozwijać się we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami. Start-upy przejdą autorski program stworzony w partnerstwie korporacji z doświadczonymi akceleratorami, dzięki któremu uzyskają nie tylko wsparcie finansowe, ale też dostęp do wysokiej klasy mentorów, zasobów, kompetencji, infrastruktury, nowych klientów i rynków zbytu.

Duża firma nie będzie musiała angażować swoich środków, ale zadeklarować realny aktywny udział w całym programie po to, aby przyglądać się wybranym startupom, ich rozwojowi, a w finale zainwestować w nie albo kupić opracowaną przez nie technologię - wyjaśniła Emilewicz.

Program Start in Poland został zaprezentowany podczas dwudniowego kongresu nowej gospodarki Impact'16, którego głównym tematem jest tzw. czwarta rewolucja przemysłowa i jej wpływ na rozwój ekonomii, technologii oraz społeczeństwa. Kongres odbywa się przy wsparciu i z udziałem kluczowych osób odpowiedzialnych za rozwój polskiej gospodarki i wzrost jej innowacyjności.

Impact to przestrzeń spotkania entuzjastów, ludzi którzy nie boją się ryzyka, wierzą w swoje projekty, są gotowi na zmianę. Dla takich ludzi czwarta rewolucja przemysłowa niesie szansę na sukces - mówił wicepremier Jarosław Gowin.

Kongres zgromadzi 3,5 tys. uczestników i 150 mówców. Zaplanowano 450 spotkań start-upów i dużych firm. Spotkanie łączy wszystkie środowiska, które mają kluczowe znaczenie dla sukcesu Polski - naukowców, startupy i wreszcie koncerny, które dzięki swojej skali działania nadają produktom wymiar globalny. Czwartym kluczowym środowiskiem są politycy - rząd ma śmiały plan pchnięcia Polski na nowe tory cywilizacyjne, dokonania prawdziwego cywilizacyjnego i gospodarczego skoku - zaznaczył Gowin. (PAP)

rgr/ jra/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 6 ~pytam

co z podatkami w 2017r. ?

-VAT 23%, 500+ pozostawi bez zmian i zajuma kasę z OFE,
-VAT 24%, 500+ i zmieni na 300+ z ograniczeniem dochodowym,( wariant na 2017r. nierealny)
-VAT 25%, 500+ pozostawi bez zmian
-VAT 25%, 500+ pozostawi bez zmian i zajuma kasę z OFE + (przewalutowania frankowiczów)
-VAT 26%, 500+ i zmieni do 21 lat, zamiast jak obecni 18.
-VAT 27%, 500+ pozostawi bez zmian + (przewalutowania frankowiczów, patrz Węgry-Orban)

-podziękować PISowi i nowe wybory w Październiku 2016 r. ?

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kowalczyk-o-500-Plus-wydatki-na-program-sa-absolutnie-niezagrozone-3543637.html#dod_komentarz

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 8 ~xxx

czyli pieniądze wypierd....one w SZAMBO :-)

! Odpowiedz
2 9 ~1984

Pachołek banksterów rozrzuca pieniądze podatników jak obornik. Szlachta jerozolimska będzie mieć na startupy, a Polacy astronomicznie wysoką kwotę wolną od podatków.

! Odpowiedz
2 2 ~Marek

Wszystkie te programy są niewiele warte bez boomu w inwestycjach .Inwestycji w milionach małych firm nie będzie ponieważ jeszcze nikt nic lepszego nie wymyślił jak AMORTYZACJA.
Nadal utrzymuje się stawki amortyzacji jeszcze z PRL-u ,a przeszacowanie wartości majątku w firmach z mocy ustawy ostatni raz ogłoszono w .. 1995r!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~daffa

W tym roku zainwestowałem w nowy przedsięwzięcie całe oszczędności jakie miałem (kupiłbym za to wypas bmw x6, jeżdżę furą lat 10). Kasa idzie jak woda, to akurat nie jest dla mnie zaskoczeniem. Ale nasłuchałem się o tych dotacjach i postanowiłem zadzwonić, czy jest szansa na dofinansowanie targów zagranicznych. Teks "tak wiemy, że idą reklamy w tv, ale my nie mamy pieniedzy, proszę dzwonić za 3-4 miesiące" - targi w tamtym czasie były za dwa miesiące. Ręce mi opadły, tak więc Panie Morawiecki dużo można gadać i obiecywać. A zresztą szkoda gadać..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~Jesteśmy_DURNIAMI

Program:"NIEMIEC+ na swoim". Brawo PIS______To trzeba umieć SPRZEDAĆ______

Czy PIŚ świadomie obniża wartości aktywów w tym mieszkań stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Polska w promocji: grunty, GPW, obligacje, fabryki, mieszkania, domy wszystko jak leci za 30-50% w PAPIERZE..

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

myślę, że bez tych pisowych działań rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o
ok. 140 pkt. bazowych niżej, tj. ok. 1,80-2,00% zamiast jak obecnie 3.303%

10PLY.B POLAND 10Y BOND YIELD 3.278 +0.28% +0.009 15:47

Porównanie obligacji 10-o latek Polski i Niemiec:

http://stooq.pl/q/?s=10ply.b&d=20160615&c=1y&t=l&a=lg&b=1&r=10dey.b

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~jj

Wicepremier zjmujesz się duperelami... Powiedz lepiej gdzie obiecane przez prezesa 1,5 bln zł na inwestycje ??

! Odpowiedz
0 0 ~Polak

Miał być 1 bln

! Odpowiedz
16 8 ~Odkodowany

W końcu rządą Polacy a nie "pełniący obowiązki Polaka"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil