Morawiecki: Nie ma żadnego paraliżu administracji skarbowej

Nie ma żadnego paraliżu administracji skarbowej - powiedział w piątek wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji dla polskich dziennikarzy w trakcie spotkania ministrów finansów krajów G20 w Baden-Baden, odnosząc się do publikacji "Rzeczpospolitej".

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

"Nie ma najmniejszego paraliżu. A mogę nawet powiedzieć, że jest wręcz przeciwnie, że jest bardzo dobrze, jeżeli chodzi o funkcjonowanie administracji skarbowej" - podkreślił wicepremier Morawiecki w odpowiedzi na pytanie o paraliż administracji skarbowej w związku z niespójnością przepisów obowiązującej od 1 marca ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Dodał, że chciałby, żeby dziennikarze "bardzo rzetelnie wykonujący swoje obowiązki" wysłuchali również "czasami drugiej strony". "Wtedy się okaże, że na podstawie jednej czy dwóch, czy trzech rozmów nie warto wyciągać wniosków" - ocenił.

"Najbardziej wymowne są fakty. A fakty są takie, że za chwilę pokażemy wyniki budżetowe w marcu i one będą bardzo solidne" - zakończył Morawiecki.

Dziennik "Rzeczpospolita" napisał w piątkowym wydaniu, że urzędnicy skarbówki w nieoficjalnych rozmowach skarżą się, że ich praca jest sparaliżowana po wejściu w życie ustawy o KAS. Przewija się też problem kontroli. Zdaniem dziennika, przedstawiciele fiskusa nie mają nowych legitymacji, a resort finansów nie rozumie ich obaw. Natomiast resort wskazuje, że przepisy przejściowe przedłużyły ważność starych legitymacji nawet do trzech lat. Szef KAS Marian Banaś, którego cytuje gazeta, przypomina, że ustawa wprowadzająca KAS zawiera szereg przepisów przejściowych dot. pieczęci, druków legitymacji służbowych, upoważnień, kontynuacji pracy lub służby czy czynności kontrolnych.

Podwyżki stóp procentowych przez Fed nam nie przeszkadzają

Mimo zacieśniania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną skutkującej odpływem środków z rynków krajów takich jak Polska, polska gospodarka jest stabilna, GPW rośnie, a Polska nie ma problemów z emisją obligacji - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

"Ten szczyt (spotkanie ministrów finansów G20 - dop. redakcja) jest wyjątkowy, bo wszyscy czekają, co powie administracja amerykańska. Każdy stara się dyskutować z sekretarzem skarbu USA i z panią prezes Fed w sprawach przyszłej polityki fiskalnej, monetarnej i gospodarczej USA. Wraz z przyjściem administracji prezydenta Trumpa wiele krajów zastawia się, w którą stronę pójdzie polityka gospodarcza USA" - powiedział w piątek dziennikarzom podczas spotkania ministrów finansów G20 Mateusz Morawiecki.

"Też rozmawiałem dziś z sekretarzem skarbu USA, i myślę, że ten kształt będzie się co raz bardziej wykluwał. Wiadomo, że polityka monetarna USA idzie w stronę zacieśniania, podnoszenia stóp procentowych, ale stabilność polskiej gospodarki jest potwierdzana: że mimo podwyżki stóp procentowych, wysysania pieniędzy z takich gospodarek jak polska – nasza gospodarka jest stabilna, giełda i jej wartość rośnie, i nie mamy problemów z emisją obligacji" – dodał.

Morawiecki dodał, że za dwa i pół tygodnia ma w USA zaplanowane spotkanie z szefową Fed Janet Yellen.

W ocenie Morawieckiego, obecność Polski na spotkaniu ministrów finansów krajów G20 oznacza, że polska gospodarka jest doceniana i uważana za stabilną.

"To sygnał dla całego świata, że Polska się liczy, nasza gospodarka jest stabilna, a budżet jest w bardzo dobrym stanie" - dodał.

Efekty walki z unikaniem opodatkowania koncernów w Polsce za „parę” lat

Efekty walki z unikaniem płacenia podatków przez zagraniczne koncerny w Polsce pojawią się za „parę” lat - powiedział Morawiecki.

„Warto być tutaj, bo to rozmowy, które mocno nas dotyczą, całej architektury finansowej świata i tego, co dla nas jest bardzo ważne, czyli kwestii unikania opodatkowania i rozpoczęcia walki z rajami podatkowymi i nieuczciwym płaceniem podatków” - powiedział minister finansów.

„Na pewno to się nie zadzieje w ciągu jednego roku, ale dobrze stało się, że mówimy o tym, że trafia to na podatny grunt. To kierunek dla nas pozytywny. Myślę, że za parę lat będzie trudniej unikać płacenia podatków firmom” - dodał.

EBI jest ważny z punktu widzenia rozwoju Polski

Morawiecki pytany o spotkanie z ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schaeuble wyjaśnił, że rozmawiał z nim "na tematy finansowe, w szczególności na temat Europejskiego Banku Inwestycyjnego". "EBI jest ważnym instrumentem inwestycyjnym dla nas. Jest bardzo istotny z punku widzenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - zaznaczył.

Dodał, że ze swoim niemieckim odpowiednikiem dyskutował też na temat ponownych wyborów szefa EBI. Obecnie szefem banku jest Niemiec Werner Hoyer.

Dopytywany, czy Polska pretenduje do tego stanowiska, Morawiecki powiedział, że "jest teraz szereg uzgodnień bilateralnych i nie chciałbym ujawniać tych rozmów, ponieważ nie wypada".

Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych na preferencyjnych warunkach na projekty wspierające cele Wspólnoty. Jego udziałowcami jest 28 państw członkowskich.

W 2016 r. wartość kredytów udzielonych przez EBI w Polsce spadła o blisko 20 proc. Polska nadal jest jednak na 6. miejscu w UE, jeśli chodzi o udział w puli pożyczek. W ub.r. bank wsparł przedsiębiorstwa w Polsce 4,52 mld euro. Rok wcześniej było to 5,5 mld euro.

W ubiegłym roku EBI wspierał w naszym kraju przede wszystkim rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej, przeznaczając ponad 780 mln euro na budowę i modernizację przeszło 330 km torów kolejowych, zakup 30 sztuk nowoczesnego taboru kolejowego oraz budowę 40 km drogi ekspresowej S7.

Ze wsparcia korzystał też przemysł przetwórczy, jak przedsiębiorstwa Mlekpol, Mlekovita oraz Maspex. Do małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce trafiło ok. 1 mld euro. Bank wsparł też rozwój polskich miast, w tym modernizację transportu miejskiego, placówki służby zdrowia czy zaplecze edukacyjne.

Centralny Port Lotniczy to ogromna szansa dla Polski

Polska dzięki wybudowaniu Centralnego Portu Lotniczego (CPL) ma szansę być kluczowym węzłem komunikacyjnym dla układu gospodarczego i handlowego na europejskim kierunku Północ-Południe - powiedział Morawiecki.

"Mówiłem w kilku miejscach, kilku ministrom o centralnym porcie komunikacyjnym. Takim sercu komunikacyjnym Polski, co oczywiście, wzbudziło ogromne zainteresowanie. Polska staje się takim bardzo liczącym graczem Europy Środkowej w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa" - powiedział polskim dziennikarzom Morawiecki w Baden-Baden.

W ocenie Morawieckiego, CPL jako główny, centralny hub komunikacyjny między Niemcami a Rosją, byłby na drodze Jedwabnego Szlaku. "Dzisiaj, za pięć lat, za siedem lat, jak ten port zacznie powstawać, mamy szansę być kluczowym węzłem komunikacyjnym dla całego tego układu gospodarczego, handlowego Północ-Południe Europy" - powiedział wicepremier.

aop/ mmu/ dym/ nik/ mbl/ osz/ maja/ skr/ mick/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~mm

Reforma skarbówki to totalna katastrofa i okaże się to nie pod koniec marca, bo to będą wyniki z pierwszego kwartalu, czyli sprzed reformy, a pod koniec roku.

! Odpowiedz
9 7 ~Mandos_the_Ainur

Dziś jak nigdy, pozwolę sobie na komentarz mniej ad meritum, a bardziej formalny - ot, taki uprzejmy apel do Redakcji. A jest to spowodowane m.in. zamieszczonym powyżej zdjęciem pana wicepremiera Morawieckiego, które jest wyjątkowo nieeleganckim posunięciem, bo ma spowodować podprogowe oddziaływanie na czytelników, tzn. wywoływać negatywny odbiór osoby wicepremiera... Co więcej, ze smutkiem stwierdzam, że portal od pewnego czasu coraz częściej zachowuje się tak, jakby wpisywał się w dyskurs polityczny, pozycjonując się po stronie tzw. "totalnej opozycji" (która szybko zapomniała, jaki m.in. ciężar w postaci ogromnego poziomu zadłużenia Polski zostawiła obecnie rządzącym). Wprawny czytelnik łatwo bowiem dostrzeże, że "przy okazji" przedstawiania informacji o polityce obecnego rządu, coraz częściej i coraz więcej takich 'złośliwości' (jak właśnie dobór zdjęcia 'bohaterów' artykułów), czy np. sposób zredagowania tytułów poprzez dobieranie słów-kluczy negatywnie nacechowanych ma na portalu miejsce...

Ja sam w swoich postach nieraz wyrażałem krytyczne uwagi, co do niektórych posunięć czy planów obecnego rządu (w tym np. wybranych pomysłów resortów właśnie panu Morawieckiemu podległych). Co więcej, daleko mi do 'głaskania' czy to obecnie rządzących, czy poprzednio rządzących. Ale trudno znosić taki coraz częściej występujący tendencyjny przekaz informacyjny... To nie zachęca do odwiedzin, czytania i komentowania; wręcz przeciwnie - zniechęca. Z wyrazami szacunku, Wasz stały Czytelnik i komentator (jeszcze...).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 ~bobra_zmiana

Jestem gotów założyć się, że ten nowy Centralny Port Lotniczy będzie się nazywał im. Lecha Kaczyńskiego.

! Odpowiedz
2 13 ~nnbn

a ja gdzieś słyszałem, że to ma być port im. Piotrowicza

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil