Morawiecki: Będziemy podtrzymywać nasze stanowisko ws. polityki azylowej UE

Będziemy jednoznacznie podtrzymywać nasze stanowisko; sądzę, że jako Grupa Wyszehradzka będziemy mieli podobne, jeśli nie identyczne stanowisko - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do dyskusji nad reformą systemu azylowego UE.

Ocenił jednocześnie, że racje Polski i jej partnerów z V4 są coraz bardziej dostrzegane w UE.

Szefowie rządów Polski i Słowacji zostali zapytani na wspólnej konferencji prasowej w Warszawie, o stanowisko krajów V4 w sprawie reformy unijnego systemu azylowego przed szczytem UE poświęconym tej kwestii.

Morawiecki podkreślił, że kraje wyszehradzkie "kilkakrotnie dawały bardzo wyraźnie wyraz temu, że bardzo podobnie patrzą na temat migracji, a w szczególności na temat uchodźców".

"Jesteśmy bardzo aktywni na wielu polach" - przekonywał, przywołując m.in. udział V4 w różnego rodzaju projektach na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Ich celem - jak zaznaczył polski premier - jest zatrzymanie tam jak najwięcej uchodźców i stworzenie im tam lepszych perspektyw życia, tak żeby "nie chcieli czy nie musieli migrować do Europy".

Zwrócił również uwagę na udział krajów V4 w ochronie granic UE oraz w przyjmowaniu migracji ze Wschodu. "Staramy się rozładowywać napięcia na wschodzie Europy związane z wojną rosyjsko-ukraińską, z przyjmowaniem osób z Azji Środkowej, z różnych państw i bierzemy aktywnie udział w łagodzeniu różnego rodzaju geopolitycznych i politycznych napięć za wschodnią granicą UE" - mówił Morawiecki.

"Odnoszę wrażenie, że ten wymiar jest coraz lepiej dostrzegany, że nasze racje są dostrzegane coraz bardziej i mogę powiedzieć w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, że oczywiście będziemy nasze stanowisko jednoznacznie podtrzymywać i, sądzę, że wraz z naszymi partnerami z Grupy Wyszehradzkiej, będziemy mieli bardzo podobne, jeśli nie identyczne stanowisko w zakresie problemu z uchodźcami, problemu migracji" - dodał.

Słowa te potwierdził także premier Słowacji Peter Pellegrini. "Grupa Wyszehradzka w przeszłości miała wspólne stanowisko i pogląd, wierzę, że również w przyszłości osiągniemy podobne stanowisko" - podkreślił.

"Kraje wyszehradzkie i Słowacja przyłączą się do inicjatyw ponoszących solidarność, tak jak teraz, i pokażą, że są różne sposoby, aby rozwiązać ten fenomen, który teraz widzimy" - zaznaczył szef słowackiego rządu.

17 maja planowany jest szczyt UE poświęcony integracji europejskiej Bałkanów Zachodnich. Z kolei w czerwcu ma się odbyć szczyt dedykowany problematyce migracyjnej.(PAP)

autorzy: Marceli Sommer, Mateusz Roszak

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil