Moneta kolekcjonerska NBP na 100-lecie polskiej flagi państwowej

14 sierpnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł – 100-lecie polskiej flagi państwowej - poinformowało we wtorek biuro prasowe NBP. Monetę wykonano w wyjątkowej technice dwustronnego druku UV - dodano.

We wtorkowym komunikacie NBP poinformował, że srebrna moneta o nominale 10 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 13 tys. sztuk. Cena monety będzie wynosić 150 zł brutto.

Na monecie wykorzystano wyjątkową technikę menniczą dwustronnego kolorowego druku UV. Umożliwiło to zaprezentowanie polskich barw narodowych na obu stronach monety kolekcjonerskiej. Umieszczono na niej stylizowany wizerunek polskiej flagi, przechodzący z awersu na rewers. Na rewersie widać też sylwetki ludzi, symbolizujące polskie społeczeństwo.

"Biało-czerwona ma dopiero sto lat, choć jest najprostszym znakiem symbolizującym Orła Białego, będącego herbem Polski od ośmiu wieków. Górny, biały pas symbolizuje na fladze orła, a dolny - czerwony - barwę tarczy herbowej" - czytamy w komunikacie banku centralnego.

NBP przypomniał, że flaga w postaci, której dziś używamy, została wprowadzona dopiero po odzyskaniu niepodległości. W średniowieczu - jak zaznaczono - pod inną chorągwią wychodziło w pole rycerstwo królewskie, a pod innymi rycerstwo poszczególnych ziem czy najznamienitszych rodów.

"Zestawienie bieli i czerwieni jako barw narodowych po raz pierwszy wykorzystano na szerszą skalę w 1792 r. podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W 1831 r. Sejm Królestwa Polskiego ustanowił biało-czerwoną kokardę narodową. Używany współcześnie wzór flagi wprowadził dopiero Sejm Ustawodawczy odrodzonej Rzeczypospolitej 1 sierpnia 1919 r." - wskazał bank centralny.

Przywołał też zapis, jaki znalazł się w pierwszej ustawie o godłach i barwach RP: „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny - biały, dolny zaś - czerwony”.

Biało-czerwona, jako symbol najprostszy i najbardziej czytelny, towarzyszy Polakom w chwilach dla Narodu i Państwa najważniejszych – napisał Robert Szydlik w folderze emisyjnym.

Monety będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w naszym kraju.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 29 sierpnia 2019 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę: Polskie Termopile – Wizna.

Bank podkreśla, że emisja wartości kolekcjonerskich jest okazją do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, a także do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. (PAP)

pad/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 jes

Kiedyś nakład 100.000 rozchodził się a ludzie stali w kolejkach. Teraz 13k i nie mogą sprzedać - po kilku tygodniach można kupić za połowę ceny NBP.
Ale czemu się tu dziwić jak przebitka na srebrze to tylko z 500%.

! Odpowiedz
3 0 komandor

A ja niedawno kupiłem fajny zegarek tez z okazji stulecia Marynarki Wojennej RP . Maja stronę www.100latmwrp.pl fajne cacko

! Odpowiedz
0 1 jes

Tak sobie za darmo, kosztem bankiera, uciąłeś reklamę. Fajnie, po katolicku.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne