REKLAMA

Mocne spadki na Wall Street. W dół także złoto i srebro

2020-09-23 22:19
publikacja
2020-09-23 22:19
fot. Migren art / Shutterstock

Nadzieje na zakończenie wrześniowej korekty zostały brutalnie rozwiane. Nasdaq poszedł w dół o 3%, choć na rynek nie nadeszły nowe przełomowe informacje. Wraz z akcjami zniżkowały notowania metali szlachetnych, co jest dość niecodziennym zjawiskiem.

Potwierdziło się, że amerykański rynek akcji jest nieco rozchwiany i w bardziej kierowany emocjami i „sentymentem” niż racjonalną oceną sytuacji. Między wtorkiem a środą nie pojawiły się takie informacje, które uzasadniałyby przejście z 2-procentowej zwyżki na 3-procentowe spadki.

Wall Street ma wciąż te same problemy. Pierwszym są bardzo wysokie wyceny akcji – zwłaszcza w sektorze technologicznym – przy których ciężko jest uzasadnić jakikolwiek trwały ruch w górę. Po drugie, sytuacja w gospodarce po pewnej poprawie w czerwcu i w lipcu znów staje się recesyjna. Po trzecie, podzielony Kongres nie jest w stanie uchwalić nowego pakietu wydatków fiskalnych finansowanych „dodrukiem” pieniądza przez Rezerwę Federalną. I wreszcie po czwarte, inwestorzy chyba powoli uświadamiają sobie, jak poważne i negatywne konsekwencje dla amerykańskiego biznesu może mieć wyborcze zwycięstwo Joe Bidena.

/ Bankier.pl

Z tych wszystkich powodów spadki na nowojorskich giełdach w zasadzie nie powinny dziwić. A jednak wciąż zaskakują tych inwestorów i komentatorów, którzy wierzą, że rynek akcji może iść tylko w górę. Tymczasem w środę Nasdaq Composite poszedł w dół o 3,02%, schodząc do 10 632,99 pkt. Poniedziałkowe śródsesyjne minimum nie zostało więc przełamane.

Indeks S&P500 spadł o 2,37% i zatrzymał się na poziomie 3 236,92 pkt. Dow Jones zniżkował o 1,92%, schodząc do 26 763,13 pkt. Wszystkie trzy indeksy rozpoczęły dzień neutralnie i sukcesywnie pogłębiały spadki przez całą sesję, kończąc ją praktycznie na śródsesyjnych minimach.

Spadki koncentrowały się w dwóch sektorach: naftowym i technologicznym. Akcje Exxon Mobil przeceniono o 3,2%, do najniższego poziomu od marca. A kolei notowania Apple’a i Amazona spadły po przeszło 4%, a Alphabetu o 3,5%.

Umacniający się dolar demolował notowania metali szlachetnych. Kurs kontraktów terminowych na srebro spadł w środę o 6,6%. Łącznie w tym tygodniu biały metal stracił aż 15%. Notowania złota zniżkowały o ponad 2%, schodząc do najniższego poziomu od lipca.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (25)

dodaj komentarz
sel
Biliony wolnej gotówki z giełdy zbierze teraz metale szlachetne oczywiście za ułamek procenta bo np.całego srebra jest za góra 20 mld $., a cała platyna to 100 ton rocznie ...
sel
Spuszczają powietrze z balonów i cały świat za to płaci bo kupowali akcje balonowych spółek.
robertor
Giełda jest sztucznie podtrzymywana dodrukiem dolara. Za każdym razem trzeba więcej wpompować żeby coś poszło w górę. Czuję że źle się to skończy
sel
Wszystko dobrze , po to właśnie są balony żeby zmielić jak najwięcej dodrukowanych dolarów.
amjansen
Dlaczego wybor Biden'a mialby negatywny wplyw gielde? Czy stabilnosc geo-polityczyna, kompetencja i praworzadnosc spyrzjaja biznesowi, panie redaktorze. Republikanie sa specjalistami od ogromynch deficytow, a nie Demokarci.
oilman
Kolego to juz nie ci sami Demokraci co kiedys i Biznes to wie!
passenger
Podoba m i się to zdanie:)
"Potwierdziło się, że amerykański rynek akcji jest nieco rozchwiany i w bardziej kierowany emocjami i „sentymentem” niż racjonalną oceną sytuacji."

Po pierwsze: nieco rozchwiany xD

Druga sprawa emocjami, to rynek kierował się przy tych absurdalnych wzrostach bez
Podoba m i się to zdanie:)
"Potwierdziło się, że amerykański rynek akcji jest nieco rozchwiany i w bardziej kierowany emocjami i „sentymentem” niż racjonalną oceną sytuacji."

Po pierwsze: nieco rozchwiany xD

Druga sprawa emocjami, to rynek kierował się przy tych absurdalnych wzrostach bez odniesienia do fundamentów, teraz raczej właśnie wraca do racjonalnej oceny sytuacji.

Ubrali amerykańską ulice i millenialsów korzystających z apki robinhood w drogie akcje i kasują zyski.
amjansen
A moze teraz po polsku i zrozumiale?
oilman odpowiada amjansen
Na dluzsza mete nie da sie wytworzyc trwalego PKB tylko przez drukowanie dolara:)
sel
Amerykanie dawno wymienili na złoto i srebro sporą część helikopter many to cały świat za to płaci po cały świat wpłaca DO PEJSATYCH FUNDUSZY BILIONY $ ŻEBY ZAROBIĆ...a teraz zostaną ogoleni na łyso.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki