REKLAMA

Mocna sesja spółek handlowych z WIG20. Indeksy na GPW z kolejnymi rekordami

2023-12-05 17:15
publikacja
2023-12-05 17:15

Sesja skończyła kolejnym biciem rekordów na WIG i WIG-Banki oraz najwyższym poziomem WIG20 od stycznia 2022 r. i jednoczesnym przekroczeniem psychologicznego poziomu, za którym jawi się szczyt covidowej hossy. We wtorek wyróżniły się kursy akcji największych spółek handlowych.

Mocna sesja spółek handlowych z WIG20. Indeksy na GPW z kolejnymi rekordami
Mocna sesja spółek handlowych z WIG20. Indeksy na GPW z kolejnymi rekordami
fot. Krystian Maj / / FORUM

WIG20 zyskał 0,78 proc., WIG był wyżej o 0,69 proc. Z kolei mWIG40 zyskał 0,73 proc., a sWIG80 0,08 proc. Obroty przekroczyły 1,25 mld zł, z czego 1,02 mld dotyczyło WIG20.

W czasie sesji WIG20 wspiął się na 2316 pkt, co było najwyższym poziomem od 20 stycznia 2022 r. Naruszył poziom 2300 pkt, za którym jest już tylko szczyt covidowej hossy z października 2021 r., a dalej szczyt ze stycznia 2018 r. WIG w czasie handlu ustanowił po raz czwarty w ostatnim miesiącu nowy historyczny szczyt na 77 372,26 pkt, a na koniec sesji był też najwyżej w historii w cenach zamknięcia. Nowy rekord pojawił się też na WIG-Banki, który był notowany na 11 066 pkt.

"Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW" - napisano w komentarzu DM XTB. 

Dobre nastroje na GPW się utrzymują, tak jak trwają wzrosty na rynkach bazowych. We wtorek dane o aktywności w sektorze usług dla głównych gospodarek świata wypadły w większości lepiej niż wskazywały na to szacunki. Tak było w PMI z Europy, Chin i USA w przypadku bardziej cenionego indeksu ISM. Do tego Amerykanie podali dane z raportu JOLTS o liczbie dostępnych miejsc pracy, które wypadły poniżej prognoz.

Zestaw ten wsparł dołujące na początku sesji indeksy na Wall Street, które wyszły na plus w końcówce handlu w Warszawie. W Europie „gołębi” sygnał wyszedł z EBC. "Najnowsze dane o inflacji sprawiły, że dalsze podwyżki stóp procentowych są mało prawdopodobne" - powiedziała Isabel Schnabel z banku centralnego w wywiadzie dla agencji Reuters.

Na GPW dominował dobry sentyment do spółek handlowych jak LPP (4,49 proc.), Pepco  (2,51 proc.) czy Allegro (2,99 proc.), dla których przedświąteczny okres to jak zwykle najbardziej dochodowy czas w ciągu roku. Także w niższych segmentach spółki z o tym profilu radziły sobie świetnie ze wzrostami CCC (3,85 proc.) na czele.

Znów ponad poziomem 60 zł za akcję notowany jest kurs Orlenu (0,63 proc.). Wsparciem indeksu blue chipów były jeszcze walory PGE (1,47 proc.), PZU (1,76 proc.), a poza tym akcje CD Projektu, Dino, JSW, Kruka, Orange, Santandera i Pekao zyskały poniżej 1 proc.  

Neutralnie zachował się kurs PKO (0,0 proc.). Najmocniej pod kreską były ceny akcji Asseco (-1,79 proc.), Kęt (-1,48 proc.) czy KGHM-u (-1,16 proc.). Alior, Cyfrowy i mBank oddały nie więcej niż 1 proc.

Na szerokim rynku dalej trwała wzrostowa fala spółek biotechnologicznych, wobec czego akcje Captora zyskały 7,13 proc., Medinice wzrosły o 9,66 proc., Scope Fluicidcs o 3,46 proc., Molecure o 3,12 proc., a Celon Pharmy o 2,35 proc.

Spadkami wyróżnił się kurs PCF Group z branży gamingowej, który spadł o 8,97 proc., na nowe historyczne minima.  

MKu

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bha
Niby wielka hossa trwająca szczególnie na wrwnętrznym wielo, wielo biznesowym rynku???.
simonsoft8
potw ściemka indexu: kilka dół kilka górę spółca na otwarta rynek -- można liczyć Jarząbek jak piniokio
lovepis
Brać wszystko co leci nie zmarnujcie okazji za kilka miesięcy zarobek 50 % . Dzień za dniem rekord za rekordem. Tylko niech wam do głowy nie przyjdzie kupować złoto i srebro bo tu będzie katastrofa
langdon25
Hossa imienia Donalda Tuska :-)
simonsoft8
kto jest dla ć Donald ... Tusk
bha
Raczej Niby hossa szczególnie na wewnętrznym wielo, wielo etc biznesowym rynku.
simonsoft8
podbijacza brać akcja

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki