REKLAMA

Mobilne konto w niemieckim banku? Wkrótce także w Polsce

Michał Kisiel2015-12-07 14:15analityk Bankier.pl
publikacja
2015-12-07 14:15
Number26

Ściągnięcie aplikacji mobilnej, krótka wideorozmowa z pracownikiem banku, w trakcie której pokazujemy paszport i gotowe – tak wygląda otwarcie rachunku w Number26. Niemiecki startup twierdzi, że rewolucjonizuje usługi bankowe, dając swoim klientom dostęp do darmowego konta z zaawansowaną bankowością mobilną. Od kilku dni wciela w czyn także wizję „bankowości bez granic”, sięgając po klientów w sześciu europejskich państwach.

Mimo postępów integracji europejskiej, rynek bankowy jest nadal poprzecinany państwowymi granicami. Dotyczy to zwłaszcza bankowości detalicznej, gdzie istotną rolę odgrywają lokalne zwyczaje i preferencje. Nawet wielkie grupy bankowe na poszczególnych rynkach działają pod różnymi markami i starają się konkurować wykorzystując wiedzę o specyfice danego kraju.

Niemiecki startup Number26, którego nazwa pochodzi od liczby sześcianów składających się na kostkę Rubika, próbuje zupełnie innego podejścia. Po pierwsze, nie jest bankiem – sprzedaje tylko opatrzony własną marką rachunek prowadzony w rzeczywistości przez podmiot posiadający odpowiednią licencję. Po drugie, na pierwszym miejscu stawia bankowość mobilną, rezygnując z tradycyjnych kanałów dystrybucji. Po trzecie, zakłada, że w Europie jest wystarczająco duża grupa sfrustrowanych bankową biurokracją, by prosty, podstawowy rachunek prowadzony bez opłat, utrzymywany wyłącznie z interchange zyskiwanego z operacji kartowych zdołał okazać się opłacalnym biznesem.

Bank dla mobilnych

Berlińska firma ma krótką historię, powstała w 2013 r. jako dziecko dwóch austriackich przedsiębiorców – Valentina Stalfa i Maximiliana Tayenthala. W międzyczasie zdołała przyciągnąć liczących się inwestorów. W biznes zaangażował się m.in. fundusz Valar Ventures wspierany przez Petera Thiela, jednego z założycieli PayPal.

Number26 reklamuje się jako „konto bankowe dla twojego smartfona”. Aplikacja mobilna pełni tutaj rolę centrum sterowania finansami osobistymi i ma wszystkie funkcje, których może oczekiwać wyrobiony użytkownik. Umożliwia natychmiastowe powiadomienia o operacjach na koncie, pozwala sterować w czasie rzeczywistym funkcjami karty płatniczej (m.in. wyłączać transakcje internetowe lub zagraniczne), daje dostęp do analizy wydatków z podziałem na kategorie, a klientom potrzebującym dodatkowych środków pozwala zawnioskować w kilka minut o limit debetów.

Twórcy Number26 skupili się na doświadczeniu użytkownika, bankową część procesu oddając w ręce banku Wirecard pełniącego rolę dostawcy „treści”. W przyszłości podstawowy pakiet produktów ma być rozbudowywany o oferty kolejnych partnerów (np. dostawców ubezpieczeń). Ten model wirtualnego banku nie jest nowy – w USA z powodzeniem realizują go np. Moven czy Simple, a w ostatnim czasie przeżywa renesans także w Wielkiej Brytanii.

Europejska ekspansja

Rachunek bez opłat, darmowa karta debetowa MasterCard i dopracowana aplikacja mobilna wystarczyły, by w ciągu dwóch lat startup zdołał zgromadzić 80 tys. klientów w Niemczech i Austrii. W zeszłym tygodniu firma ogłosiła, że rozpoczyna ekspansję i ma zamiar stać się „pierwszym paneuropejskim mobilnym bankiem”.

Od 3 grudnia rachunki Number26 zakładać mogą mieszkańcy Francji, Grecji, Irlandii, Włoch, Słowacji i Hiszpanii. Startup celuje przede wszystkim w rynki o niższym wskaźniku ubankowienia (Włochy, Słowacja) oraz takie, gdzie bankowa biurokracja szczególnie daje się we znaki. „Widzimy, że tradycyjnym bankom nie udało się dopasować do wymagań cyfrowego pokolenia” powiedział CEO firmy, Valentin Stalf.

W przyszłym roku Number26 planuje dalszą ekspansję, także w krajach poza strefą euro. Jak poinformował nas rzecznik firmy, dokładna data otwarcia się biznesu na klientów z Polski nie została jeszcze ustalona. Można jednak mieć pewność, że niemiecki mobilny bank dotrze również do nas. Co ciekawe, na rodzimym rynku podobną strategię testuje Bank Smart, reklamujący się hasłem „europejskiego dyskontu finansowego” i proponujący zintegrowane rachunki prowadzone w euro i złotych. Zanim Niemcy zmierzą się z wyzwaniem zmodyfikowania oferty dla polskich klientów, będą jednak najpierw musieli przekonać do siebie Słowaków i Włochów.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~ala
bedzie albo nie bedzie, a jak bedzie nie wiadomo na jakich warunkach,a w getin banku mam konto takie, ze nie musze za nic placic i wszystko jest
~majka
zalozylam u nich konto ostatnio i fakt, zaskakuje mozliwosciami, daje naprawde rade
~jarek
dokładnie - bank smart ma to samo w Polsce juz od dłuższego czasu. cieawie się zaczyna robić. jeszcze kilka lat i bedzie niezła konkurencja. W tym momnecie to smart ma najlepszą oferte jak szukałem dla podróżujących.
~jb432
fajna sprawa .. bo zawsze istnieje obawa ze pislamiści znacjonalizują parę banków i zdeponowaną tam kasę na swoje urojone pomysły
~KoelleAlaaf
DeutscheKreditBank proponuje darmowe konta plus kartę kredytową w EUR bez opłat / mam od kilku lat / wygodne i działa - polecam
~Matt
http://getka.pl/polskie-banki-w-polsce/
~Karol
Ciekawe, pokazuje dowód szwagra do kamerki i borę na niego kredyt.
Proste - proste.
Bardzo naciągane jak dla mnie.
A banki się chciwią na lokaty, a kredyty wyosko %.
Także cieszę się że znalazłem na 4%:
http://okazjeinternetowe.pl/finanse/10-lokata-happy-na-4-z-idea-banku
~michal
najpierw sprawdz jak to dziala zanim napiszesz glupoty.

mam u nich konto , i weryfikacja via cam , przebiega zupelnie inaczej.

+ ten bank nie oferuje kart kredytowych / kredytow .... wiec nie nie mozesz wziac kredytu na szwagra, ba nie mozesz nawet pokazac jego dowodu bo bedziesz mial wjazd na chate.

Polecam
najpierw sprawdz jak to dziala zanim napiszesz glupoty.

mam u nich konto , i weryfikacja via cam , przebiega zupelnie inaczej.

+ ten bank nie oferuje kart kredytowych / kredytow .... wiec nie nie mozesz wziac kredytu na szwagra, ba nie mozesz nawet pokazac jego dowodu bo bedziesz mial wjazd na chate.

Polecam dowiedziec sie wiecej jak diala system w niemczech i jakie panuja tu zasady.

Pozdrawiam
~hjue
i bardzo dobrze opuścimy chciwe polskie banki yu dzoiaające
~kawoN
No właśnie - gdyby szwajcarski... ale to dlatego tak nie będzie bo szwajcarski

Powiązane: Bankowość 3.0 - Aktualności

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki