REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: mLegitymacja w ponad 1000 szkołach

2019-09-12 16:28
publikacja
2019-09-12 16:28

W ponad 1000 szkołach uczniowie korzystają już z mLegitymacji szkolnej - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. Od października mobilnymi legitymacjami będą mogli się posługiwać także studenci.

/ fot. Usługa mObywatel / Ministerstwo Cyfryzacji

mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie. Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Np. w trakcie kontroli biletów, przy zakładaniu karty w bibliotece, czy zakupie biletów do kina.

"Mało który nastolatek – gdziekolwiek by się wybierał – zapomina o telefonie. W związku z tym, dzięki zainstalowanej w nim mLegitymacji, rodzicom odpada stres związany z młodzieńczym roztargnieniem i utratą szansy na zniżki w kinie czy komunikacji miejskiej" – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

"mLegitymacja to pełnoprawny dokument. Identycznie jak papierowa legitymacja, poświadcza uprawnienia uczniów do ulg i zniżek. Obecnie w ponad 1000 szkołach uczniowie mogą już korzystać z mLegitymacji szkolnej. Niebawem ta liczba się podwoi. Finalizujemy proste formalności z kolejnymi placówkami" – dodał Zagórski.

mLegitymacje mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Żeby uczniowie mogli z nich korzystać, dyrektor lub wskazana przez niego osoba powinna zgłosić szkołę do projektu. Na stronie ose.gov.pl, na dostępnej tam liście szkół trzeba znaleźć swoją placówkę, kliknąć przycisk Zgłoś do mLegitymacji i później podać kilka podstawowych informacji o szkole. "Aby móc zainstalować uczniom mLegitymację szkoła nie musi kupować żadnego sprzętu, czy ponosić innych wydatków. Staramy się, aby proces przystąpienia do naszego projektu był możliwie najprostszy i sprawny" - poinformował minister cyfryzacji.

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu. Żeby ją uruchomić, musi mieć telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0. Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji – z powodu np. uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

mLegitymacja ma umocowanie prawne (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych), jest bezpieczna, nowoczesna i bezpłatna. Trudno ją podrobić. Można ją zweryfikować wizualnie – posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga.

Z mLegitymacji będą mogli korzystać także studenci. Uczelnie mogą przystępować do projektu od nowego roku akademickiego.

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie. (PAP)

kmz/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki