Minister finansów o podatku cyfrowym: zostanie wprowadzony na pewno

Podatek cyfrowy na pewno zostanie wprowadzony w Polsce - powiedział w wywiadzie dla wnp. pl minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że resort finansów czeka na wynik międzynarodowych negocjacji w tej sprawie.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

"Podatek cyfrowy na 100 proc. musi być. (...) Nie może być tak, że firmy zarejestrowane w Polsce, które działają w sferze cyfrowej, płacą podatki tutaj, a mamy firmy spoza Polski, ale działają na naszym rynku i nie płacą u nas podatku. To zniekształca rynek" - powiedział.

"Najlepiej, żeby był to globalny podatek i nad tym pracuje już OECD. Ważne, żeby to nie był podatek polski czy unijny, tylko globalny. W przeciwnym razie stworzymy sytuację, w której firmy cyfrowe będą uciekały do rajów podatkowych" - dodał.

Kościński wskazał, że jeżeli międzynarodowe propozycje ws. podatku cyfrowego nie zakończą się do lata, to Polska będzie musiała zastanowić się nad krajowymi rozwiązaniami w tej kwestii.

Dodał, że MF nie zakłada wpływów z podatku cyfrowego do budżetu w 2020 r. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 and-owc

Podatki - (minus) Wydatki = zero (0). U niektórych wychodzi "Mniej niż zero..." - piosenka Lady Pank - (Sopot 1985).

! Odpowiedz
10 6 carlito1

Nowy podatek i patrzcie jak się buzia cieszy :) wiem wiem, zaraz się pisowcy zleca, że przecież bardzo dobrze, że opodatkują złe kapitalistyczne firmy i podatek nie zostanie przerzucony na konsumenta.....

! Odpowiedz
21 22 zenonn

Pan prezydent USA zatłituje i skończy sie poskakiwanie i szczekanie o podatku dla amerykańskich firm, ewentualnie "wynegocjują", że zamiast 7% zapłacą 1%. Huuuuuuuuurrra, znowu je bany sukces na miarę naszych możliwości

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.