Minister cyfryzacji z dostępem do informacji o wszystkich użytkownikach telefonów

Ministerstwo Cyfryzacji posiada już dostęp do danych lokalizacyjnych osób, które zainstalowały rządową aplikację „Kwarantanna domowa”. Teraz chce uzupełnić luki informacjami od operatorów sieci komórkowych. A przy okazji dostać dostęp do danych o wszystkich pozostałych użytkownikach telefonów w Polsce.

Wielki Brat patrzy
Wielki Brat patrzy (Shutterstock)

Minister cyfryzacji posiada dostęp do lokalizacji osób, które odbywają kwarantannę domową. Jednak nie wszystkie osoby zainstalowały aplikację. Ministerstwo chce wypełnić tę lukę i pozyskać informacje od operatorów komórkowych. Obowiązek przekazywania danych ma zostać wprowadzony z nową tarczą antykryzysową.

Do projektu nowelizacji ustawy o COVID-19 dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Nowelizacja przewiduje, że operator telekomunikacyjny będzie zobligowany do dostarczenia danych o lokalizacji telefonów osób zarażonych koronawirusem lub objętych kwarantanną w czasie zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu klęski żywiołowej.

Dodatkowo minister cyfryzacji ma otrzymać dostęp do informacji o wszystkich użytkownikach telefonii, w tym zdrowych osób. Dane lokalizacyjne mają obejmować okres ostatnich 14 dni. Po co ministerstwu dane osób nieobjętych kwarantanną domową? Rząd chce upewnić się, że ludzie nie spotykają się i nie łamią wprowadzonych ograniczeń. Ministerstwo ma otrzymywać zanonimizowane dane o lokalizacji wszystkich Polaków. 

- Szef rządu na wniosek ministra cyfryzacji będzie mógł wydać operatorowi telekomunikacyjnemu polecenie przekazywania innych danych o lokalizacji urządzeń końcowych, „mając na uwadze niezbędność przekazywanych danych dla narzędzia analitycznego - przeczytamy w DGP. Premier i operatorzy rządowi będą mogli zawrzeć pomiędzy sobą umowę jakie dane i w jakim trybie będą przekazywane. Nie będzie wymagana zgoda użytkownika. 

DF

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 jendreka

To naruszenie konstytucyjnych praw wolności.

! Odpowiedz
3 35 khh

"Rząd chce upewnić się, że ludzie nie spotykają się i nie łamią wprowadzonych ograniczeń." No chocby tylko za to trzeba zakonczyc ten pisi cyrk. Duda nie ma prawa wygrac wyborow.

! Odpowiedz
1 10 pazdzioch_indastries

W usa zrobili wtc, w europie robią koronwairusa. Efekt ten sam zrobienie z 99% ludzi niewolników.Widać bunt zbliża się wielkimi krokami dlatego trzeba wiedzieć co i gdzie będzie robił twój wróg.

! Odpowiedz
1 30 znawca_wszystkiego

Hahaha, no k.... To już przechodzi wszystko :) Teraz już wiecie do czego służą smartfony? Wkrótce w cenie będzie przerabianie telefonów tak aby można było wyłączyć GPS i odłączyć fizycznie zasilanie. Oczywiście będzie to nielegalne tak jak zmiana imei. Aha, i obowiązek posiadania smartfona tak jak dowodu osobistego w stanie wojennym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 25 sammler

Niezależnie od wszystkiego jest to skandaliczna propozycja - idąca zdecydowanie za daleko. Tego już im ludzie naprawdę nie darują.

Nie ma zresztą do tego podstaw - to kolejna bezprawna propozycja PiS. Konstytucja (art. 31 ust. 3) wyraźnie stanowi, że "Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw."

Przetwarzanie informacji o ludziach ZDROWYCH nie spełnia żadnej z ww. przesłanek. A założenie o tym, że człowiek jest zdrowy jest założeniem domyślnym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 14 marianpazdzioch

Totalna inwigilacja, a 10 maja wybory, za którymi paniusia sama głosowała. Seems legit.

! Odpowiedz
0 15 itsofunny

Te ministerstwo jest niepotrzebne stworzone do kręcenia wałów nic więcej.

! Odpowiedz
1 31 secundus

Spokojnie, rozdmuchana panika z wirusem przykryje wprowadzenie tego prawa. Kilka innych, takich z 1984 pewnie już też szykują.

! Odpowiedz
1 18 eagleeye

@wwojtekw a namierzą mnie jak nie zabiorę telefonu z sobą ? Czy wejdzie NAKAZ noszenia telefonów z sobą

! Odpowiedz
3 8 zenonn

Każdy nosi, jak zapomniał jest niezadowolony, jak może wraca po smartfon - mózg zewnętrzny.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.