REKLAMA

Jak działa aplikacja "Kwarantanna domowa"? Instrukcja krok po kroku

2020-03-25 07:33
publikacja
2020-03-25 07:33

Nowa aplikacja „Kwarantanna domowa” ma pomóc w skontrolowaniu osób przebywających w obowiązkowej kwarantannie domowej z powodu zagrożenia zakażeniem koronawirusem. 

Aplikacja Kwarantanna domowa pomoże policji / Shutterstock

Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Aplikacja ma za zadanie ułatwić przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych, jaką objęci zostają m.in. Polacy wracający do kraju z zagranicy. Umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz oraz m.in. podstawową ocenę stanu zdrowia  tłumaczy resort. Proces udostępniania aplikacji rozpoczął się 19 marca 2020 r.

Co ważne: nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny

Jak zainstalować aplikację?

Po pierwsze - osoba skierowana na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową w Polsce otrzyma wiadomość SMS z zachętą do pobrania i zainstalowania aplikacji „Kwarantanna domowa". Dopiero po odebraniu SMS-a należy pobrać aplikację i zarejestrować się w systemie.

„Jeśli jesteście w kwarantannie nawet od kilku dni, a nie dostaliście SMSa – po ściągnięciu i próbie instalacji aplikacji wyświetli Wam się komunikat, że Waszych danych nie ma w bazie” - ostrzega resort ds. cyfryzacji.

„Kwarantanna domowa” dostępna jest na smartfony z systemem Android oraz IOS, zatem pobrać ją można z Google Play lub App Store.

Żeby przejść przez proces rejestracji, użytkownik musi podać numer telefonu oraz wpisać czterocyfrowy kod autoryzacyjny, jaki otrzyma SMS-em.

Następnie zostanie poproszony o wykonanie zadania „Kwarantanna pełna informacja”. 

/ Policja

Do prawidłowego funkcjonowania aplikacja potrzebuje dostępu to:

  • aparatu,
  • lokalizacji,
  • zdjęć,
  • internetu.

Dopiero po informacji o utworzeniu konta użytkownik może pobrać „Kwarantannę domową” na urządzenie mobilne, wcześniej aplikacja jest niedostępna. Ważna jest przez 14 dni od jej pierwszej aktywacji, następnie wygasa (może wygasnąć wcześniej, jeśli są przesłanki do szybszego zakończenia kwarantanny).

Jak działa aplikacja „Kwarantanna domowa"?

Osoby odbywające przymusową kwarantannę domową codziennie "z zaskoczenia" dostaną wiadomość SMS z zadaniem polegającym na zrobieniu zdjęcia i potwierdzeniu swojej lokalizacji GPS.

Po otrzymaniu takiego SMS-a użytkownik ma 20 minut na potwierdzenie swojej lokalizacji oraz wykonanie zdjęcia typu selfie. Żeby to zrobić dana osoba, musi znajdować się w promieniu maksymalnie 100 metrów od miejsca, które zgłosiła do odbywania kwarantanny. 

Jeżeli po 20 minutach użytkownik nie wykona zadania, dostanie przypomnienie, a do jego miejsca odbywania kwarantanny zostaną wysłane odpowiednie służby, np. patrol policyjny. Ten sprawdzi, czy dana osoba jest w domu. Warto pamiętać o włączeniu dźwięku w telefonie - jak zapowiada minister cyfryzacji, SMS-y będą przychodziły w różnych godzinach.

Jakie funkcje ma aplikacja?

Osoby odbywające kwarantannę mogą za pośrednictwem aplikacji zgłosić się po pomoc do lokalnych ośrodków pomocy społecznej oraz skontaktować się z pracownikiem socjalnym. W ten sposób możliwe jest zorganizowanie dostawy leków czy artykułów spożywczych dla osób przebywających na kwarantannie, które tego potrzebują.

„Dzięki naszej aplikacji zyskujesz szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii”, chwali się ministerstwo.

W najbliższych dniach do aplikacji będziemy dodawać kolejne funkcjonalności zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji.

Najczęstsze pytania

Jakie dane zbiera aplikacja? Informacje przetwarzane w „Kwarantannie domowej” to imię i nazwisko, numer telefonu, deklarowany adres pobytu podczas kwarantanny, zdjęcia, lokalizacja, data końca kwarantanny oraz ID Obywatela, czyli identyfikator techniczny. Ministerstwo uspokaja, że dane są bezpieczne i osoby postronne nie mają do nich dostępu.

Czy aplikacja śledzi użytkowników? „Kwarantanna domowa” rejestruje informacje podczas wykonywania zadania, czyli lokalizację oraz czas zrobienia zdjęcia. Aplikacja nie zbiera innych danych o użytkownikach. 

Co się dzieje, gdy spóźnię się z wykonaniem zadania? Aplikacja wysyła przypomnienie o zadaniu po 20 minutach od przesłania pierwszej wiadomości SMS oraz automatycznie wysyła powiadomienie na policję. Patrol sprawdzi, czy przepisy dotyczące przymusowej kwarantanny nie są łamane, czyli czy osoby nią objęte faktycznie pozostają w domach. 

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki