REKLAMA

Minister Moskwa: Zniesienie norm jakościowych dot. węgla nie oznacza, że można palić wszystkim

2022-07-05 16:14
publikacja
2022-07-05 16:14
Minister Moskwa: Zniesienie norm jakościowych dot. węgla nie oznacza, że można palić wszystkim
Minister Moskwa: Zniesienie norm jakościowych dot. węgla nie oznacza, że można palić wszystkim
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Nie jest prawdą to, co pojawia się w przestrzeni publicznej, że zniesienie norm dotyczących jakości węgla pozwala palenie wszystkim, bo pozostają jeszcze inne przepisy ogólne, które regulują normy dotyczące spalania - powiedziała we wtorek minister Anna Moskwa

We wtorek odbyła się konferencja prasowa po posiedzeniu rządu. Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa odniosła się do pytania zadanego ministrowi Budzie, o termin uruchomienia środków z Krajowego Programu Odbudowy (KPO) i przypomniała, że "pierwszym programem, który rusza jest Czyste Powietrze (Plus - PAP) 15 lipca". To "kolejna runda, rewolucyjna, bo z prefinansowaniem 50 proc., podwyższone progi o 10 tysięcy, 47 tysięcy, 79 tysięcy dofinansowania maksymalnego na kompleksową termomodernizację, szybka ścieżka (...) wypłaty drugiej transzy oznacza, że część gospodarstw domowych będzie mogła jeszcze w tym roku przeprowadzić termomodernizację" - wskazała.

Moskwa została zapytana, dlaczego podjęto decyzję o zniesieniu norm jakościowych węgla i czy rząd chce doprowadzić do tego, by "Polacy wrzucali do pieca co popadnie". "A czy zakłada pan redaktor, że Polacy z automatu powrzucają wszystko do pieców? Myślę, że jesteśmy już zupełnie innej mentalności, w zupełnie innym oczekiwaniu. Chcemy żyć w czystym powietrzu, chcemy oddychać czystym powietrzem - stąd też zwiększenie popularności programu" - odpowiedziała.

Jak zaznaczyła szefowa MKiŚ "nie jest prawdą to co pojawia się w przestrzeni publicznej, że zniesienie tych norm pozwala palenie wszystkim, bo pozostają jeszcze inne przepisy ogólne, które regulują normy dotyczące spalania" - odpowiedziała minister. "Przypominam, że jesteśmy w sytuacji wojny. Nie mówimy o powszechności, mówimy o sytuacjach wyjątkowych, kiedy ktoś ma piec jeszcze niezmieniony, jeszcze nie skorzystał ze wsparcia, i w tej sytuacji wyjątkowej będzie potrzebował - i tu, żeby nie używać złych argumentów - to będzie węgiel, to będzie produkt nadający się do spalania i niegenerujący negatywnych skutków środowiskowych" - dodała.

Szefowa MKiŚ oceniła, że "są sytuacje wyjątkowe". "Mamy wojnę, priorytetem jest bezpieczeństwo energetyczne i to, aby była ciepła woda i żeby były ciepłe kaloryfery. Tym się kierowaliśmy podejmując tę decyzję (o zniesieniu norm jakościowych - PAP)" - podkreśliła.

"Przypomnę, że mówienie w ogóle o narracji mówienia o naszym rządzie, jako rządzie przeciwnym czystemu powietrzu, jest absolutnie kłamstwem. W 2018 r. ten program Czystego Powietrza został wdrożony: 8 mld środków, 6 mld podpisanych umów, 500 tys. gospodarstw domowych" - podkreśliła Moskwa.

Minister Moskwa podczas konferencji zaapelowała do samorządów. "Jeszcze około 600 nie podpisało umów na rzecz czystego powietrza, nie skorzystało ze środków, by móc u siebie w gminie zatrudnić przedstawiciela tego programu, który uzupełnia wnioski, wspiera obywateli. W większości naszych analiz wynika, że są to względy polityczne" - powiedziała. "Szkoda, aby obywatele przez upór polityczny władz nie skorzystali z tego wsparcia" - dodała.

Minister została zapytana, jak zniesienie norm jakościowych ma się do faktu, że samorządowych uchwał antysmogowych. "Samorząd w każdej chwili ma prawo zawiesić uchwałę, tak ja miałam prawo zawiesić rozporządzenie" - odparła. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

neh/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
boris-vodka
Ale się uśmiałem z tych bredni towarzyszki Moskwy....
..."kiedy ktoś ma piec jeszcze niezmieniony, jeszcze nie skorzystał ze wsparcia"
"Szkoda, aby obywatele przez upór polityczny władz(niby PO) nie skorzystali z tego wsparcia" - dodała.

No to ja pani Moskwa z takim uporem starałem się o dofinansowanie
Ale się uśmiałem z tych bredni towarzyszki Moskwy....
..."kiedy ktoś ma piec jeszcze niezmieniony, jeszcze nie skorzystał ze wsparcia"
"Szkoda, aby obywatele przez upór polityczny władz(niby PO) nie skorzystali z tego wsparcia" - dodała.

No to ja pani Moskwa z takim uporem starałem się o dofinansowanie pieca dla starszej kobiety po udarze.....Oczywiście przez upór PISourzędoli z NFOŚiGW w Katowicach bezskutecznie a szkoda bo podobno PISowcy tak kochają starsze schorowane osoby.
Otóż czego oczekiwano nie wspominając o bzdurnych papierach zwanych wnioskami....dodatkowo należało przedstawić akt zgonu małżonka, poświadczenie dziedziczenia,spadkowego,aktualnego wypisu z księgi wieczystej,zaświadczenia o dochodach na głowę mieszkańca,,zaświadczenie ze złomnicy o złomowaniu starego pieca który należało tam dostarczyć,zaświadczenie firmy montującej piec o posiadanych uprawnieniach,faktury zakupu pieca. Oczywiście dwa pisma wysłane do wyżej wymienionego urzędu kwestionujące braku podstaw prawnych interpretacji zapisów tzw. regulaminu. Wszystko bezskutecznie.
Mam pytanie do pani albo dyżurnych przydu***asów którzy pionformują towarzyszkę......Czy nie prościej ludziom zwracać VAT za zakupiony ekologiczny piec zamiast uzależniać "dofinansowanie" pieca od żaświadczeń o np. spadku.....i starych,chorych ludzi przeganiać po sądach dając im na to 10 dni.
Chory kraj.......W tym PISowskim bantustanie nigdy nie będzie dobrobytu jak rządzić będą takie PISo-miernoty. Jedyna nadzieja w wyborcach że zmiotą tą PISo-komunę
zops
W angielskich papierosach zawarte są trujące substancje.
kochan
W 2007 obiecał mi to Donald. Obiecał też tanie państwo, 3x15 itp. Wtedy na niego głosowałem... Myślicie, że jak by teraz wygrał to dotrzyma tamtych obietnic? :d
zoomek
Na razie jeszcze oficjanie nie zatwierdzili opon i plastikowych butelek ale kto wie co się do zimy wydarzy.
zoomek
W sumie i tak te śmieci z Niemcowni u nas palą na dzikich wysypiskach to się połączy "piękne z nadobnym".

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki