REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Minister Moskwa: Polska złożyła do KE wniosek o reformę systemu ETS

2022-01-03 18:43
publikacja
2022-01-03 18:43
Minister Moskwa: Polska złożyła do KE wniosek o reformę systemu ETS
Minister Moskwa: Polska złożyła do KE wniosek o reformę systemu ETS
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o kompleksową reformę systemu handlu emisjami dwutlenku węgla w systemie ETS - wynika z poniedziałkowej wypowiedzi minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.

"Oczywiście kompleksowa reforma uprawnień do emisji (jest potrzebna - PAP). My złożyliśmy wniosek o taką kompleksową reformę. Pierwszym działaniem, które Komisja Europejska powinna podjąć, to wycofanie podmiotów finansowych z rynku uprawnień do emisji" - powiedziała Moskwa.

Dodała, że uprawnieniami do emisji można handlować na platformach spekulacyjnych, jak na przykład bitcoinem. Jej zdaniem nie sprzyja to sprawiedliwej transformacji.

"Krytykujemy spekulacje, dostęp instytucji finansowych, małą transparentność tego funduszu i to, że każda instytucja europejska jest bezradna, bo jak spojrzymy na mechanizm kontroli, to nigdy nie da się uchwycić takiej podwyżki ETS, by KE lub inna instytucja europejska mogła zainterweniować. W takim wymiarze to nie zachęca polskich firm do transformacji i też nie buduje pozytywnego wizerunku transformacji w społeczeństwach" - podkreśliła szefowa MKiŚ.

Minister klimatu i środowiska wskazała, że nie krytykujemy potrzeby transformacji energetycznej, tylko sposób zarządzania systemem handlu uprawnieniami do emisji ETS. Podkreśliła, że Polska przeznacza również środki krajowe na transformację energetyczną.

Na pytanie, co dzieje się z pieniędzmi ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, minister klimatu odparła, że rząd niczego w tej sprawie nie ukrywa. Zaapelowała, by nie wchodzić w narrację, że Polska jest "niesamowitym beneficjentem systemu" ETS. Wskazała, że nasz kraj dokłada fundusze na transformację klimatyczną i energetyczną ze środków krajowych i od lat przeznacza na to pieniądze w ramach takich programów, jak "Czyste Powietrze" czy "Mój Prąd", a także dofinansowania termomodernizacji budynków.

"Transformacja energetyczna jest naszym priorytetem. Krytykujemy ETS nie dlatego, że krytykujemy potrzebę transformacji, ale krytykujemy sposób, w jaki ten fundusz jest zarządzany" - oświadczyła Moskwa. 

pif/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (9)

dodaj komentarz
grab
Pani ministra Moskwa, a co z Czechami, sprawa Turowa ciągnie się od tamtej wiosny!
antek10
Wszystkim w UE to pasuje tylko jak zwykle Polska to najwiekszy hamulcowy Europy. Przeżarli 20 mld z pozwolen na emisje CO2 i teraz narzekanie że im mało. KASA POWINNA IŚĆ NA OZE anie na rozdawnictwo.
jjmm2u
Czyste Powietrze w liczbach*

Dane od 19.09.2018 do 24.12.2021 (aktualizacja co tydzień, w każdy wtorek)

Wypłacone dofinansowanie
2.277.766.613 zł

W samym 2021 polska zarobiła 20 mld z certyfikatów CO2
jjmm2u
Mój Prąd, W dniu 06.10.2021 r. o godzinie 14:05 został zamknięty nabór wniosków o dofinansowanie z powodu wyczerpania budżetu programu.
antybolszewik
Moskwo! Wolny rynek w EU polega na tym, że certyfikaty kupuje ten komu są potrzebne.
W Polsce certyfikaty trafiają często do Spółek Skarbu Państwa. Efekt tego jak regulujecie rynek energii w Polsce (górnictwo) widać jak na dłoni. Najpierw naprawcie sytuację w Polsce a potem zacznijcie poza granicami.
tysiak35
Przypuszczam że kasa z ETS pójdzie na pogłębianie śląskich kopalń i dofinansowanie górnictwa kosztem inwestorów którzy kupili akcje w emisji , PIS , KK, i Związkowcy to jest zgrana paczka i wydymali Kowalskiego podatnika i akcjonariusza .
robbo2kpl
Jak szef Pani sprzedawał uprawnienia po 83 euro to mu nie przeszkadzały podmioty spekulacyjne tylko miał "euro w oczach" a jak przychodzi płacić to nagle płacz ze oszusty. Wy towarzyszko niczym nie róznicie sie od tych frankowiczów najpierw ublizali frajerom w PLN a teraz "ze Jak szef Pani sprzedawał uprawnienia po 83 euro to mu nie przeszkadzały podmioty spekulacyjne tylko miał "euro w oczach" a jak przychodzi płacić to nagle płacz ze oszusty. Wy towarzyszko niczym nie róznicie sie od tych frankowiczów najpierw ublizali frajerom w PLN a teraz "ze oszukani"
janusz20211
Następny profesjonalny "znawca" spraw od "frankowiczów".

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki