REKLAMA

Minister Moskwa: Pakiet Fit for 55 w całości nie jest dla nas możliwy do osiągnięcia

2022-06-27 20:03
publikacja
2022-06-27 20:03
Minister Moskwa: Pakiet Fit for 55 w całości nie jest dla nas możliwy do osiągnięcia
Minister Moskwa: Pakiet Fit for 55 w całości nie jest dla nas możliwy do osiągnięcia
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Pakiet Fit for 55, którego celem jest ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. jest dla Polski w całości niemożliwy do osiągnięcia - powiedziała w poniedziałek w Luksemburgu polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podsumowując spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyki.

"Prace nad pakietem Fit for 55, który w całości jest dla nas bardzo wymagający, trudny, a wręcz niemożliwy do osiągnięcia, trwają. (...) Ostatnie miesiące to był ogromny wysiłek dla nas, żeby wytłumaczyć polski system ciepłownictwa, czyli ciepłownictwo systemowe, w którym mamy ponad 40 proc. społeczeństwa. To, co jest na dzisiaj osiągnięciem i ważnym elementem do podtrzymania w kolejnych pracach, to zrozumienie dla naszego ciepłownictwa i jednocześnie wykluczenie ciepłownictwa z obowiązkowych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii" - oświadczyła Anna Moskwa.

Poinformowała też, że we wtorek podczas Rady w formacie ministrów ds. środowiska tematem dyskusji będzie unijny system uprawnień do handlu emisjami. "Jest to dyskusja niezwykle dla nas istotna i najważniejsza na dziś. Widzimy światło w tunelu, możliwość wprowadzenia mechanizmu kontroli ETS. Na dziś jest on praktycznie niemożliwy. (...) Istnieje minimalna szansa na reformę ETS. Będziemy też podnosić po raz kolejny wniosek o zawieszenie ETS, korzystając też z tej dyskusji" - zapowiedziała polska minister.

Relacjonowała, że w poniedziałek nie zabrakło rozmowy o tym, jak państwa zachowują się w sytuacji ograniczeń związanych z wojną na Ukrainie.

"Zaraportowaliśmy dzisiaj pełne magazyny w Polsce i z zadowoleniem przyjęliśmy regulacje o obowiązku magazynowania. W całej Unii został wreszcie wprowadzony obowiązek magazynowania do 80 proc. przed rozpoczęciem sezonu, który postulowaliśmy od lat. Oczywiście my ze spokojem patrzymy na tę regulację; możemy powiedzieć, że chcemy zwiększenia tych ambicji. Co jest ważne, te magazyny mają też obowiązek certyfikacji. Jest to istotne, żeby móc wykluczyć podmioty rosyjskie, ale jednocześnie daje ta regulacja możliwość uwłaszczenia tej infrastruktury, która jest infrastrukturą rosyjską. (...) My nie mamy żadnych magazynów, które byłyby własnością Federacji Rosyjskiej. Wszystkie magazyny polskie są w stu procentach w polskich rękach. Ale są państwa, które są w takim kłopocie i stąd mają puste magazyny. Ta regulacja umożliwi im przejęcie tych właśnie magazynów" - wyjaśniła Anna Moskwa.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (13)

dodaj komentarz
henk54
W ogóle się powinniście z tego g... wycofać, przecież to jest samobójstwo dla naszej gospodarki, która jest ciągle na dorobku. Niech się bogate państwa bawią, ich stać na to.
anty12
Niestety zlodziej z banku zgodzil sie na wszystkie warunki + sam zaprosonowal nowe podatki ttylko dla Wolakow HAHHAHAHA Hysaria lecimy!!!
anty12
Wiecie jak wygląda komunizm ? :) Regulowany ceny węgla to żart. Pod stołem musisz zapłacić dodatkowo 2,k to dostaniesz węgiel. Szara strefa rośnie. Złodziejom z PiSu idzie bardzo dobrze w promowaniu szarej strefy :) Husaria lecimy :)
anty12
Jacy oni są zgodni. Tak właśnie działa kraj teoretyczny. Co 2 miesiące zmieniają zdanie o 180 stopni.
anty12
Banksterek chętnie zgodzi się na wszystkie warunki, zwłaszcza na podatki tylko dla Wolakow.
inwestor.pl
Czy Polska powinna wyjść z UE?

Zielony - TAK
Czerwony - NIE

(SONDA NIESPONSOROWANA)
gordon-gekko
Dobry ruch, słuszny. Problem smogu stanowi emisja z kopciuchów nie ciepłowni systemowych. UE tego nie rozumiem u nich jest inaczej. Polecam książkę "kłamstwa polityki klimatycznej".
samsza
Pani minister, od kaczora weź brak przyjęcia do wiadomości, że brakuje pieniędzy, wiatraczków, elektryków i stacji ładowania i czego tam potrzeba..., a od Mateo, żeby nie kalkulować, ale pokazać wspaniałą postawę...

Powiązane: Pakiet klimatyczny "Fit for 55"

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki