REKLAMA

Miliarderzy w USA od połowy marca wzbogacili się o 434 mld dolarów

2020-05-22 21:44
publikacja
2020-05-22 21:44

Fortuny amerykańskich miliarderów od połowy marca wzrosły o łącznie 434 mld USD - wynika z raportu organizacji Americans for Tax Fairness (ATF). Najwięcej zyskali najbogatsi z nich oraz działający w branży nowych technologii.

/ fot. FRANCIS MASCARENHAS / Reuters

To dane za okres od 18 marca do wtorku. Zgodnie z raportem największe zyski wśród miliarderów w tym okresie odnotowali szef Amazona Jeff Bezos (34,6 mld dolarów) oraz założyciel Facebooka Mark Zuckerberg (25 mld dolarów).

18 marca - jak zauważa portal Fox News - notowania na amerykańskich giełdach spadły już o ok. 29 proc. w porównaniu do 19 lutego.

Przez minione dwa miesiące majątek miliarderów wzrósł łącznie z 2,948 bln do 3,382 bln dolarów. Największe zyski - 76 mld dolarów - zanotowała pierwsza piątka najbogatszych, w której są Bezos i Zuckerberg. Jeden z bardziej imponujących przyrostów w ujęciu procentowym odnotował dyrektor wykonawczy Tesli Elon Musk - o 48 proc. Od połowy marca - jak wynika z raportu bazującego na danych magazynu "Forbes" - liczba miliarderów w USA wzrosła o 16 i obecnie jest ich 630. Niektórzy z tych najbogatszych Amerykanów stracili jednak w trakcie epidemii, m.in. ci działający w branży turystycznej oraz w handlu detalicznym.

Wzrost majątków miliarderów pokazuje, jak pandemia koronawirusa "przysłużyła się największym i najbardziej zorientowanym na technologię firmom" - pisze portal telewizji CNBC. Przypada to na okres, w którym "siła robocza mierzy się z największym kryzysem gospodarczym we współczesnej historii" - dodaje.

Zgodnie z danymi ministerstwa pracy bezrobocie w USA wzrosło do 17,2 proc. To poziom, którego nie odnotowano od czasu Wielkiego Kryzysu w latach 1929-1933.

"Pandemia pokazała śmiertelne konsekwencje rosnących nierówności majątkowych, a miliarderzy są jaskrawym symbolem tej nierówności" - twierdzi Frank Clemente z Americans for Tax Fairness.(PAP)

mobr/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (27)

dodaj komentarz
krzysiek-b
Luzik. Jest udowodnione że człowiek od pewnego (stosunkowo nie wysokiego poziomu) nie jest w stanie wydać sensownie pieniędzy. Po co Ci kolejne Ferrari i kolejny dom z 10 sypialniami i 5 łazienkami? No po co>? Dlatego niektórym wali i kupują wyspy i inne bzdury które kompletnie nie są do niczego potrzebne a tym bardziej Luzik. Jest udowodnione że człowiek od pewnego (stosunkowo nie wysokiego poziomu) nie jest w stanie wydać sensownie pieniędzy. Po co Ci kolejne Ferrari i kolejny dom z 10 sypialniami i 5 łazienkami? No po co>? Dlatego niektórym wali i kupują wyspy i inne bzdury które kompletnie nie są do niczego potrzebne a tym bardziej nie dają szczęścia. Mało tego większość miliarderów żyje w ciągłym strachu o swoje życie. Pierd...le takie życie :) pozdrawiam
lipsk
Bez emocji . Każdemu czas tyka jednakowo czy biedny czy bogaty. Niech się cieszą ilością zer na koncie. Zazdrościć nie ma co panie redaktorze. Poza tym jak boli to można nie korzystać z ich produktów.
jes
I przez tą pazerność wszystko je..ie i będą wygrywali komuniści, socjaliści i faszyści. Gdyby tak 10% sobie odpuścili i zwiększyli wynagrodzenia (nie datki, zasiłki czy akcje charytatywne) to byłby status quo.
antybolszewik
Populistyczne zestawienie. A gdyby zrobić z innymi datami to okazałaby się że bogaci stracili biliony. Tytuł natomiast chwytliwy i przekonuje od razu aby zrobić tak jak Rosji. Pozabierać majętnym i rozdać biednym. Niestety "równanie w dół" zawsze kończy się powszechną nędzą
innowierca
Nie chodzi o to zeby zabierac czy winic. Nalezy sie natomiast zaczac zastanawiac nad wypaczeniem systemu i jak go naprawiac. OK, niech sobie maja najbogatsi majatki wartosci kilkudziesieciu, lub nawet kilkuset milionow dolarow jezeli chodzi o kilka osob-grupa TOP.
Ale zeby jeden czlowiek posiadal majatek porownywalny do wartosci
Nie chodzi o to zeby zabierac czy winic. Nalezy sie natomiast zaczac zastanawiac nad wypaczeniem systemu i jak go naprawiac. OK, niech sobie maja najbogatsi majatki wartosci kilkudziesieciu, lub nawet kilkuset milionow dolarow jezeli chodzi o kilka osob-grupa TOP.
Ale zeby jeden czlowiek posiadal majatek porownywalny do wartosci calego malego europejskiego kraju, albo 0.5 % ziemskiej populacji posiadalo tyle samo lub wiecej od calej reszty
to jaki to ma sens?? Potem sie niektorym zaczyna wydawac ze sa jakimis wybrancami do kreowania przyszlosci calej populacji.kimdzongtusk
To już nie jest kapitalizm i wolny rynek, to jest oligarchia.
innowierca odpowiada kimdzongtusk
Dodam jeszcze, ze powyzej pewnego pulapu majatkowego pojecie typowego bankructwa juz nie istnieje. Wiele osob wierzy w "garbate aniolki" to zapewne wierza tez ze takie fortuny powstaly, bo ludzie byli pracowici i wszyscy byli Einsteinami finansow ::)) Duza wiekszosc fortun pochodzi jeszcze z dawnych-niedawnych czasow bo Dodam jeszcze, ze powyzej pewnego pulapu majatkowego pojecie typowego bankructwa juz nie istnieje. Wiele osob wierzy w "garbate aniolki" to zapewne wierza tez ze takie fortuny powstaly, bo ludzie byli pracowici i wszyscy byli Einsteinami finansow ::)) Duza wiekszosc fortun pochodzi jeszcze z dawnych-niedawnych czasow bo ksztaltowaly sie 200-300 lat temu, a liczyla sie wtedy sila dzwigni, ale nie finansowej tylko ramienia. Oczywiscie sa wyjatki. Kolejne fortuny powstawaly
a raczej zostaly wielokrotnie pomnazane do nieprzyzwoitych rozmiarow kiedy pojawily sie nowoczesne instrumenty finansowe czyli wirtualne handle i wirtualni inwestorzy. Pieniadz robi pieniadz z pieniadza. Oczywisie musi byc odpowiednio duzy.
jes
W Rosji tak zrobili? Kiedy? Może w propagandzie bo nigdy tak się nie stało.
luxferre odpowiada innowierca
Zwyczajnie się mylisz.

https://www.cnbc.com/2019/09/26/majority-of-the-worlds-richest-people-are-self-made-says-new-report.html

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki