Mieszko I i Dobrawa na banknocie – NBP upamiętni 1050. rocznicę chrztu Polski

We wtorek 12 kwietnia Narodowy Bank Polski wyemituje banknot o nominale 20 zł z wizerunkiem księcia Mieszka I i Dobrawy, który upamiętni 1050. rocznicę chrztu Polski. To ósmy banknot kolekcjonerski w historii banku. Już od wtorku będzie dostępny w kasach Narodowego Banku Polskiego w cenie 75 zł.

(NBP)

Banknoty kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski upamiętniają ważne wydarzenia oraz wybitne postaci z historii Polski. Takim właśnie wydarzeniem był niewątpliwie chrzest Polski dokonany w 966 roku z inicjatywy Mieszka I. Dlatego właśnie podobizny Mieszka I oraz jego małżonki, Dobrawy – zaczerpnięte z pocztu królów i książąt polskich według Jana Matejki – są najważniejszym elementem graficznym banknotu.

(NBP)

Na przedniej części rocznicowego banknotu – oprócz podobizny książęcej pary – przedstawiono również wizerunek relikwiarza w kształcie krzyża (sprowadzonego do Polski prawdopodobnie przez Ottona III) oraz jelenia z bordiury drzwi gnieźnieńskich (symbol chrześcijanina odrodzonego mocą chrztu). Na odwrocie umieszczono wizerunek katedry gnieźnieńskiej – w przeszłości auli koronacyjnej królów polskich i miejsca znaczących wydarzeń historycznych oraz kielich królewski (zwany również kielichem Dąbrówki), wykonany około 1190 roku. Banknot został zaprojektowany przez Krystiana Michalczuka i różni się od banknotów obiegowych przede wszystkim bogatszą symboliką oraz parametrami graficzno-technicznymi.

- Symbolika przedstawiona na banknocie przywołuje czasy chrztu Polski – wydarzenia przełomowego w naszych dziejach. Przypomina o jego teologicznym wymiarze, ale także o politycznych, społecznych i kulturowych konsekwencjach. Zostaliśmy wówczas wprowadzeni w nowy świat, który wyraził się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne – podkreśla ks. Jarosław Bogacz, konserwator diecezjalny Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Więcej informacji na temat banknotu – wraz z objaśnieniem jego bogatej symboliki i zastosowanych zabezpieczeń – znajduje się w folderze numizmatycznym na stronie internetowej NBP.

Banknot upamiętniający 1050. rocznicę chrztu Polski znajdzie się w sprzedaży we wtorek 12 kwietnia. Został wyprodukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych a jego cena emisyjna to 75 zł. Dla kolekcjonerów przygotowano do 35 tys. sztuk – dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP. Pierwszy banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez NBP 16 października 2006 r. Upamiętniał Jana Pawła II i jest nadal dostępny w sprzedaży.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP oraz w zakładce „Monety okolicznościowe NBP”.

Źródło: Narodowy Bank Polski

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Kad

myślicie, że to dobra inwestycja na przyszłość?

! Odpowiedz
0 0 ~anty_ryży-kutong

wolałbym monetę ze złota.

! Odpowiedz
7 6 ~Sensei

Chrzest to jest hańba. Jak można się cieszyć z przyjęcia tej obcej kulturowo narośli z bliskiego wschodu?

! Odpowiedz
0 0 ~wf

Kiedyś był Chrobry z Mieszkiem (banknot 2000,00 zł z czasów PRL), teraz jest Dobrawa z Mieszkiem... niby inaczej ale mieszek ten sam...

! Odpowiedz
6 8 ~sdsd

Kiedy dotrze do was, że nie było żadnego Chrztu Polski, bo Polska nie istniała. Był tylko chrzest Mieszka I

! Odpowiedz
0 4 ~jas_kowalski

Wow...szlag trafił całą napisaną dotąd historię Polski! I co teraz?

! Odpowiedz
1 2 ~as odpowiada ~jas_kowalski

Jeśli nie wiesz, to podręczniki historii pisała Helena Michnik.

! Odpowiedz
2 7 ~hans

jak nie istniała, tereny zamieszkiwali słowianie, którzy posługiwali się takim samym językiem i kulturą oraz religią. Mieszko zjednoczył wszystkich i powstał naród

! Odpowiedz
0 2 ~StanRS

Polska nie istniała, ale istniało Państwo Piastów w którego skład wchodziły plemiona słowiańskie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil