REKLAMA

Mieszko I i Dobrawa na banknocie – NBP upamiętni 1050. rocznicę chrztu Polski

2016-04-11 11:40
publikacja
2016-04-11 11:40

We wtorek 12 kwietnia Narodowy Bank Polski wyemituje banknot o nominale 20 zł z wizerunkiem księcia Mieszka I i Dobrawy, który upamiętni 1050. rocznicę chrztu Polski. To ósmy banknot kolekcjonerski w historii banku. Już od wtorku będzie dostępny w kasach Narodowego Banku Polskiego w cenie 75 zł.

/ NBP

Banknoty kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski upamiętniają ważne wydarzenia oraz wybitne postaci z historii Polski. Takim właśnie wydarzeniem był niewątpliwie chrzest Polski dokonany w 966 roku z inicjatywy Mieszka I. Dlatego właśnie podobizny Mieszka I oraz jego małżonki, Dobrawy – zaczerpnięte z pocztu królów i książąt polskich według Jana Matejki – są najważniejszym elementem graficznym banknotu.

/ NBP

Na przedniej części rocznicowego banknotu – oprócz podobizny książęcej pary – przedstawiono również wizerunek relikwiarza w kształcie krzyża (sprowadzonego do Polski prawdopodobnie przez Ottona III) oraz jelenia z bordiury drzwi gnieźnieńskich (symbol chrześcijanina odrodzonego mocą chrztu). Na odwrocie umieszczono wizerunek katedry gnieźnieńskiej – w przeszłości auli koronacyjnej królów polskich i miejsca znaczących wydarzeń historycznych oraz kielich królewski (zwany również kielichem Dąbrówki), wykonany około 1190 roku. Banknot został zaprojektowany przez Krystiana Michalczuka i różni się od banknotów obiegowych przede wszystkim bogatszą symboliką oraz parametrami graficzno-technicznymi.

- Symbolika przedstawiona na banknocie przywołuje czasy chrztu Polski – wydarzenia przełomowego w naszych dziejach. Przypomina o jego teologicznym wymiarze, ale także o politycznych, społecznych i kulturowych konsekwencjach. Zostaliśmy wówczas wprowadzeni w nowy świat, który wyraził się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne – podkreśla ks. Jarosław Bogacz, konserwator diecezjalny Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Więcej informacji na temat banknotu – wraz z objaśnieniem jego bogatej symboliki i zastosowanych zabezpieczeń – znajduje się w folderze numizmatycznym na stronie internetowej NBP.

Banknot upamiętniający 1050. rocznicę chrztu Polski znajdzie się w sprzedaży we wtorek 12 kwietnia. Został wyprodukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych a jego cena emisyjna to 75 zł. Dla kolekcjonerów przygotowano do 35 tys. sztuk – dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP. Pierwszy banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez NBP 16 października 2006 r. Upamiętniał Jana Pawła II i jest nadal dostępny w sprzedaży.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP oraz w zakładce „Monety okolicznościowe NBP”.

Źródło:Narodowy Bank Polski
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Kad
myślicie, że to dobra inwestycja na przyszłość?
~anty_ryży-kutong
wolałbym monetę ze złota.
~Sensei
Chrzest to jest hańba. Jak można się cieszyć z przyjęcia tej obcej kulturowo narośli z bliskiego wschodu?
~wf
Kiedyś był Chrobry z Mieszkiem (banknot 2000,00 zł z czasów PRL), teraz jest Dobrawa z Mieszkiem... niby inaczej ale mieszek ten sam...
~sdsd
Kiedy dotrze do was, że nie było żadnego Chrztu Polski, bo Polska nie istniała. Był tylko chrzest Mieszka I
~jas_kowalski
Wow...szlag trafił całą napisaną dotąd historię Polski! I co teraz?
~as odpowiada ~jas_kowalski
Jeśli nie wiesz, to podręczniki historii pisała Helena Michnik.
~hans
jak nie istniała, tereny zamieszkiwali słowianie, którzy posługiwali się takim samym językiem i kulturą oraz religią. Mieszko zjednoczył wszystkich i powstał naród
~StanRS
Polska nie istniała, ale istniało Państwo Piastów w którego skład wchodziły plemiona słowiańskie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki