Mercedes-Benz nowym konkurentem Tesli na rynku zielonej energii

W odległości 130 km od Berlina mają powstać gigafabryki produkujące baterie. Daimler AG (producent Mercedesa) dołączył tym samym do konkurentów Tesli na rynku zielonej energii.

(fot. BABU / FORUM)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że udostępni Daimlerowi grunt pod fabrykę o wartości 500 mln euro na montaż zespołów do magazynowania baterii litowo-jonowych - donosi agencja Bloomberg.

Obiekt będzie położony ok. 130 km na południe od Berlina. W czwartek natomiast Mercedes-Benz ogłosił, że rozpoczął współpracę z firmą Vivint, która zajmuje się energetyką solarną. Wspólnie mają opracować kompletną baterię słoneczną. Mercedes-Benz  kieruje swoją technologię również do baterii mieszkalnych, a opiera się ona na tych samych działaniach, co te, które wykorzystywane są w samochodach elektrycznych i hybrydowych.

Engadet podaje, że system będzie wykorzystywał komórki 2,5 kWh, które można łączyć ze sobą w układ o mocy 20 kWh, w zależności od wymagań energetycznych klienta. Dla porównania wystarczy 20 kWh, aby uruchomić większość domowych urządzeń przez 20 godzin – czytamy w serwisie. Daimler będzie dostarczał baterie nie tylko do swoich aut, ale i do np. volkswagenów i renault.

Rozwój w takim kierunku może skutkować utworzeniem sporej konkurencji dla Tesli, bo Mercedes-Benz będzie mógł zaproponować niższe ceny i szybciej się rozwijać.

WSZ

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Draku

Konkurencja na tym rynku jest potrzebna, wątpię jednak aby Mercedes miał niższe ceny od Tesli, widział ktoś taniego Mercedesa ?

! Odpowiedz
2 5 ~mis

Niemiecki rząd przekazał prywatnej firmie grunt pod budowę fabryki produkującej systemy magazynowania energii, w Japonii gdzie węgiel jest również istotną gałęzią energetyki, pracuje się nad magazynowaniem energii z farm wiatrowych. Polska natomiast ogranicza rozwój OZE rujnując prywatnych niezależnych operatorów w tym biznesie niestabilnymi i zmiennymi regulacjami. Dzisiaj wygrywamy ranking państw, które w największym stopniu wspierają spalanie węgla. Już widzę jak za 10 lat będziemy mieli z czego opłacać wcześniejsze emerytury...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Dżejms

OZE jak na razie bez dotacji to kupa! Takie są fakty. Po prostu postaw te panele albo wiatraki i konkuruj skoro tak dobrze i tanio. Bo można prąd jeszcze drożej wytwarzać - zatrudniasz kolarzy i kręcą, kręcą, kręcą z mozołem. Naprawdę - to wytworzy prąd.

! Odpowiedz
3 4 ~sakson

Bardzo mądra lokalizacja.
To są okolice Chociebuża (Cottbus), czyli tereny żyjące dzisiaj z węgla brunatnego, który będzie całkowicie wycofywany w ciągu 10 lat. Czyli modelowy przykład zmiany. Widać że blisko polskiej granicy powstaje klaster produkcji samochodów elektrycznych. Chinczycy również niedaleko budują fabrykę. Może i po polskiej stronie powstaną jakieś inwestycje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~seth

tak, demontownia zajumanych akumulatorów

! Odpowiedz
0 0 ~redi

Tak. LG Chem ma wybudować fabrykę akumulatorów do samochodów elektrycznych. Obecnie dostarczają akumulatory dla 25 marek.

! Odpowiedz
5 9 ~xRTm

"[...]rynku zielonej energii" - a ta zielona energia zapewne będzie wytwarzana z CO2 zamienianego na 78.084% N2, 20.946 O2, 0.934 Ar i jakieś inne gazy, oraz będzie magazynowana w bateriach produkowanych z plastikowych toreb. Baterie oczywiście ulegną 100% bio-degradacji.

! Odpowiedz
1 3 ~ja

baterie znaiszcza ekologiczne bakterie wlasnego chowu z toalety

! Odpowiedz
2 5 ~ANI

ani nie jestem za ani przeciw jestem tu dla hejtu

! Odpowiedz
5 6 ~ajwaj

dzieki - wole MELEXA (to nie reklama)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne