Marshall McLuhan – to on przewidział nadejście internetu

Marshall McLuhan widnieje na piątkowym Google doodle z okazji 106. rocznicy urodzin. Kanadyjski teoretyk komunikacji wsławił się m.in. ukuciem terminu „globalna wioska” oraz tym, że przewidział powstanie internetu.

(Google)

Hubert Marshall McLuhan urodził się 21 lipca 1911 r. w Edmonton. Jego matka była nauczycielką w szkole baptystycznej, ojciec zaś prowadził firmę pośredniczącą w handlu nieruchomościami i polisami ubezpieczeniowymi. W 1928 r. McLuhan rozpoczął studia inżynierskie na Uniwersytecie w Manitoba, później zaczął studiować literaturę angielską, historię i filozofię. Po uzyskaniu tytułu licencjata i magistra chciał rozpocząć studia na Oxfordzie, ale dostał się na Trinity Hall na Uniwersytecie w Cambridge. Tam jednak nie uznano jego kanadyjskiego dyplomu, mógł więc rozpocząć jedynie trzyletnie studia, kończące się zdobyciem licencjatu. Naukę w Anglii skończył w 1936 r.

Po studiach McLuhan wrócił do Kanady, gdzie miał problem ze znalezieniem pracy, przyjął więc posadę asystenta na Uniwersytecie Wisconsin-Madison w Stanach Zjednoczonych, gdzie przez rok wykładał literaturę angielską. Później przeniósł się na Uniwersytet w Saint Louis. Po II wojnie światowej jego zainteresowania zaczęły zmierzać w kierunku tematyki kultury masowej – częściej w swoich publikacjach przyglądał się reklamom, związkom poezji i kina, a później także technice.

Zagadnieniom komunikacji poświęcił się na dobre w latach 50., kiedy to na Uniwersytecie w Toronto prowadził seminaria na jej temat. W 1951 r. napisał swoją pierwszą ważną pracę – „Mechaniczna panna młoda: Folklor epoki przemysłowej”, gdzie opisywał wpływ reklamy na społeczeństwo i kulturę i badał, w jaki sposób mechanizacja i technologia wpływa na człowieka. Pod koniec lat 50. nazwisko McLuhana zaczęło pojawiać się coraz częściej w mediach, jego poglądy nie były jednak zbyt popularne wśród teoretyków komunikacji. W tym czasie McLuhan sformułował swoje podstawowe terminy dotyczące mediów, m.in. koncepcji mediów jako przekazu czy fakt, że są one przedłużeniem zmysłów człowieka. W 1959 r. prowadził badania nad nowym środkiem przekazu – telewizją.

Szczyt popularności McLuhana to lata 60. W 1962 r. ukazała się „Galaktyka Gutenberga”, uznawana za jedno z najważniejszych i najbardziej znanych dzieł badacza, w którym opisywał wpływ druku na kulturę i świadomość człowieka. Dwa lata później światło dzienne ujrzało „Zrozumieć media. Przedłużenia człowieka” uznane w środowisku naukowym za kontrowersyjne. W 1967 r. została wydana książka, której tytuł jest zarazem jednym z najbardziej znanych poglądów McLuhana – „Medium jest przekazem”.

Również w latach 60. McLuhan wysnuł koncepcję „globalnej wioski”. Zdaniem badacza ludzkość zaczęła wówczas wkraczać w wiek informacyjny, a ludzie będą w przyszłości skupiać się w społecznościach tworzonych wokół mediów elektronicznych i technologii. McLuhan opisywał, że wszyscy ludzie będą mieli dostęp do tych samych informacji dzięki masowym mediom. Globalna wioska miała znosić bariery czasu i miejsca, skracając dystans i otwierając drogę do komunikacji na światową skalę. Dziś termin ten odnoszony jest do funkcjonowania internetu.

Mimo, że McLuhan i jego poglądy straciły na popularności w latach 70., to badacze powrócili do jego dzieł po nadejściu internetu i rewolucji cyfrowej w latach 90. Marshall McLuhan zmarł w 1980 r. w Toronto.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: Dziennikarze i media

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl