REKLAMA

Marek Falenta podejrzany o danie łapówki za "lewe" zwolnienie lekarskie

2015-05-28 16:33
publikacja
2015-05-28 16:33
fot. MAREK WISNIEWSKI / FORUM

Biznesmen Marek Falenta usłyszał zarzut przekazania lekarzowi 500 zł za fałszywe zwolnienie lekarskie. Po postawieniu mu w czwartek tego zarzutu, Prokuratura Okręgowa w Warszawie zapowiada zwolnienie go do domu.

(fot. MAREK WISNIEWSKI / FORUM)

Rzecznik prokuratury Przemysław Nowak powiedział PAP, że podejrzany przyznał się do zarzutu, za który grozi do 10 lat więzienia i złożył wyjaśnienia "zgodne z ustalonym stanem faktycznym". Zastosowano wobec niego dozór policji.

Nowak dodał, że według ustaleń, "w marcu br. F. miał za pośrednictwem Krzysztofa S. udzielić korzyści majątkowej w wysokości 500 zł biegłemu sądowemu lekarzowi Piotrowi Z. - w zamian za wystawienie przez niego zwolnienia lekarskiego poświadczającego nieprawdę o jego stanie zdrowia". Potem przedłożył je w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku by usprawiedliwić nieobecność na przesłuchaniu.

Prokuratura w Białymstoku prowadzi śledztwo dotyczące założenia podsłuchów w jednej z firm w Bielsku Podlaskim. Pod koniec marca przedstawiła Falencie zarzuty, który nie przyznał się i odmówił wyjaśnień. Prokuratura chciała mu je przedstawić dwa tygodnie wcześniej, ale wówczas przesłał on zwolnienie lekarskie; uzgodniono wtedy nowy termin stawiennictwa. Białostoccy śledczy mieli jednak podejrzenia, iż w zwolnieniu może być poświadczona nieprawda, co do stanu zdrowia biznesmena. Materiały z tym związane wyłączyli więc do odrębnego śledztwa i przekazali prokuraturze w Warszawie.

Jak dodał Nowak, zarzut przyjęcia tych 500 zł dostał Piotr Z., który z kolei nie przyznał się do zarzutu. Wobec niego także zastosowano dozór policji; prokuratura zawiesiła go też w obowiązkach biegłego sądowego.

Trzeci podejrzany Krzysztof S. usłyszał zaś zarzuty pośredniczenia w kontaktach miedzy Falentą i Piotrem Z. (miał przekazać Z. pieniądze i uzyskać zaświadczenie dla Falenty) oraz powoływania się na wpływy w policji. "Krzysztof S. przyznał się do zarzutu i złożył wyjaśnienia" - dodał Nowak.

Cała trójka została zatrzymana w środę rano w ramach śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy policji. Nowak na razie nie informuje o szczegółach tego śledztwa. Według niego kwestia zwolnienia lekarskiego jest wątkiem pobocznym tej sprawy.

W środę Falenta oświadczył, że do jego domu weszli funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. Dokonali przeszukania oraz doprowadzili go do prokuratury. Dodał, że zarzuty, które mu postawiono, są zagrożone karą do 3 lat więzienia i dotyczą "większej liczby osób".

Oni opowiedzą, jak rozwijali swój biznes: Sobieraj, Krupa, Voelkel, Oleksowicz

"Uważam swój udział w tej sprawie jako kolejne nieporozumienie" - oświadczył. Dodał, że liczy, iż zostanie ona jak najszybciej wyjaśniona.

W sprawie tzw. afery taśmowej jest obecnie prowadzonych pięć postępowań. Główne - dotyczące nagrywania, a potem upublicznienia rozmów nagranych w dwóch warszawskich restauracjach - toczy się w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga.

W czerwcu 2014 r. prokuratura postawiła zarzuty zlecania podsłuchów biznesmenom - Falencie i Krzysztofowi Rybce oraz Łukaszowi N. i Konradowi L. - kelnerom pracującym w restauracjach, w których dokonywano podsłuchów. Falenta nie przyznał się do tych zarzutów i zapewniał, że jest niewinny.(PAP)

sta/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~JACYYNIUKKK
ale tu idiotów wierzących w brednie . Dlaczego nikt nie zapyta ilu samorządowców gwałtownie zachorowało jak się nie załapało na posadki . Zapewniam jest ich setki. Ktoś kto pisze [ i myśli ] , ze Falenta dal 500 pln lekarzowi za pośrednictwem osoby trzeciej jest po prostu głupi .
~54rd
ŻENUJĄCE zarzuty prokuratury
~miro
kiszczak co troche załatwia lewe zwolnienia i nie odpowiada za zbrodnie na narodzie polskimi z aaronem szechterem pluja polakom w twarz
~posel
Materiał do przemyśleń przed urną wyborczą:

1.Kwota wolna od podatku powinna być gwarantowanym minimum socjalnym umożliwiająca godne przeżycie (czyli musi wystarczyć na jedzenie ubranie i opłatę mieszkania). Wszelkie daniny dla Państwa dopiero powyżej tej kwoty.

2.W normalnym kraju kwota wolna od podatku
Materiał do przemyśleń przed urną wyborczą:

1.Kwota wolna od podatku powinna być gwarantowanym minimum socjalnym umożliwiająca godne przeżycie (czyli musi wystarczyć na jedzenie ubranie i opłatę mieszkania). Wszelkie daniny dla Państwa dopiero powyżej tej kwoty.

2.W normalnym kraju kwota wolna od podatku jest po to żeby obywatel miał minimum socjalne.
W krajach europejskich dominują progresywne stawki podatku, przekraczające nawet 50 proc. (Szwecja 57 proc., Portugalia 56,5 proc., Holandia 52 proc.).

3.W wielu krajach wysokie stawki podatkowe połączone są z dużymi kwotami wolnymi od podatku. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znajduje się Cypr z kwotą 19,5 tys. euro, w drugiej na tej liście Finlandii kwota wolna od podatku wynosi 16,1 tys. euro, a w Wielkiej Brytanii ok. 13,5 tys. euro.
W Polsce kwota wolna od podatku wynosi zaledwie ok. 750 euro. Polacy mają w UE najniższą kwotę wolną od podatków 3.091 zł !!!!!

4. Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii 10600 funtów (około 60 tys. zł).
W Hiszpanii kwota ta jest 25 razy wyższa niż w Polsce (około 75 000 zł – 17707 Euro), na Cyprze prawie 30 razy (19 500 Euro), Finlandia – 16 100 Euro – około 67 400zł. Nawet w bankrutującej Grecji – 21 000 zł!

5.Ale nie dość, że na podwyżkę kwoty wolnej nie mamy co liczyć, to jeszcze z roku na rok jest ona niższa. W ustawie podatkowej nie ma mechanizmu jej waloryzacji. W Polsce się łupi i straszy najbiedniejszych!

6. Kto jest najmądrzejszym narodem na świecie? Żydzi? W Izraelu kwota wolna od podatku wynosi 62 400 szekli (53 760 zł) rocznie, czyli ta izraelska jest ponad 17 razy wyższa! Skala podatku od dochodów osobistych w Izraelu jest skrajnie progresywna. Od 10 procent do 48 procent. Nowy 50-procentowy próg wprowadzono w 2013 roku od dochodów powyżej 811 572 szekli (prawie 700 tysięczy zł) rocznie.

7.Nawet kraje tzw. III Świata nie okradają tak swoich obywateli jak Polska. Oto przykłady kwoty wolnej od podatku przeliczonej na złotówki: Kolumbia 47 512 zł , Ekwador 31 752 zł, Botswana 12 938 zł, Namibia 12.166zł, Maroko 11.171zł, Indie 10.015 zł, POLSKA - jedynie 3.091zł !!!!!

8.Dlaczego Kambodża - najbiedniejszy kraj świata ma tę kwotę 3 razy wyższą niż Polska? Premier Kambodży podniósł kwotę wolną od podatku do 800 tys. rieli miesięcznie, co rocznie po przewalutowaniu wynosi ok. 8640 zł. W Polsce ta suma jest prawie trzy razy mniejsza.

9.Polski sejm pod wodzą PO i PSL odrzucił projekt ustawy, która podwyższałaby próg dochodu wolnego od podatku. W tej chwili nie trzeba płacić podatku dochodowego, jeśli w ciągu CAŁEGO roku nie zarobiliśmy więcej niż 3.091 zł. Zarabiając choćby złotówkę więcej, taki podatek trzeba już zapłacić.

10.Oznacza to, że osoby na progu skrajnego ubóstwa, którzy miesięcznie zarabiają powyżej 257 zł, muszą część tej kwoty zwrócić państwu. Tymczasem w Kambodży, jednym z najbiedniejszych państw świata, kwotę wolną od podatku podniesiono. W tym azjatyckim państwie dochód narodowy na jednego mieszkańca w 2013 roku wyniósł ok.1 tys. dol. .W Polsce PKB jest 14 razy większe (dokładnie to 13.648/dol. na osobę)

11.Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że diety polskich posłów są wolne od podatku dochodowego do wysokości 27 360 zł w skali roku!!! DLACZEGO???? Reszta polskiego społeczeństwa musi się zadowolić kwotą wolną od podatku, która jest blisko 9-razy niższa i wynosi zaledwie 3.091 zł. BRAWO POSŁOWIE. Tworzycie prawo dla narodu ale odrębne dla SIEBIE i swoich żołądków.

ww. to komentarze z Internetu.

Czy zatem rządy polityków, ekonomistów, sędziów, prokuratorów i postkomunistów, tych po OKRĄGŁYM STOLE, są w interesie POLAKÓW czyli własnego narodu ???
Czy tylko we własnym i swoich rodzin interesie ???
~burakowski
PO zrobi wszystko by ukarać ludzi pokazujących PRAWDĘ o wladzy - prymitywnej i skorupowanej.
PO to mafia , utrzymywana przez portake i sędziów
~sceptyk
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Podatnik
Falenta oskarżony, a co z lekarzem oszustem? Takich lekarzy należałoby tępić
~armiazbawienia
wg tasm prawdy ambasadę rosyjska podpalili gangsterzy w kominiarkach którymi byli agenci WSI / ABW

w każdym normalnym kraju upadł by za to rfzad a bezpieka została zdelegalizowana i każdy jej członek aresztowany.

nie w POlsce gdzie wciąż rządzi gang oszustów.
~endi
Co zrobić aby zakończyć raz na zawsze problem lewych zwolnień lekarskich przedstawianych w sądach ? ktoś ma jakiś pomysł ? Zobaczcie ile lat toczył się proces Kiszczaka ...
~JP2
lewych zwolnień ha ha ha , nie pisz bzdur

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki