REKLAMA

Były premier Malezji uznany za winnego w związku ze skandalem finansowym

2020-07-28 06:56, akt.2020-07-28 09:03
publikacja
2020-07-28 06:56
aktualizacja
2020-07-28 09:03
fot. LIM HUEY TENG / Reuters

Sąd w Malezji uznał we wtorek byłego premiera tego kraju Najiba Razaka za winnego w jego pierwszym procesie korupcyjnym w związku ze skandalem finansowym w państwowym funduszu rozwoju 1MDB. Najib stał na czele rządu malezyjskiego w latach 2009-2018.

Były premier był oskarżony o wyprowadzenie pieniędzy z 1MDB (1Malaysia Development Berhad). W latach 2009-2014 z funduszu zniknęły miliardy dolarów, a blisko 700 mln USD znalazło się na prywatnych kontach Najiba. Wybuchł w związku z tym skandal o globalnym zasięgu, a śledztwa w sprawie nieprawidłowości w powiązanych z 1MDB spółkach rozpoczęto m.in. w Australii, Hongkongu, Indonezji, Singapurze, Szwajcarii, USA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

"Uznaję oskarżonego za winnego (...) wszystkich siedmiu zarzutów" - oświadczył sędzia Mohamad Nazlan Ghazali na początku wyroku, który odczytywał przez dwie godziny. Nie ma informacji, kiedy zostanie ogłoszony wymiar kary. Według Associated Press Najibowi grozi od 15 do 20 lat więzienia.

Proces dotyczył zarzutu nadużycia władzy, trzech zarzutów przestępczego naruszenia zaufania i trzech zarzutów prania pieniędzy. Sędzia powiedział, że Najib nie wzbudził uzasadnionych wątpliwości w swej sprawie, a prokuratorzy ustalili ponad wszelką wątpliwość, że były premier sprzeniewierzył pieniądze - podaje agencja AP.

Analitycy, na których powołuje się Associated Press, ocenili, że wyrok wzmocni prokuraturę w innych procesach Najiba i zasygnalizuje przedsiębiorcom, iż system prawny Malezji jest skuteczny w zwalczaniu międzynarodowych przestępstw finansowych.

67-letni Najib już zapowiedział odwołanie. Powiedział, że został wprowadzony w błąd przez nieuczciwych bankierów, a sprawa przeciwko niemu ma charakter polityczny.

Jako potomek jednej z najbardziej prominentnych rodzin politycznych w Malezji Najib w pięciu oddzielnych procesach ma postawione łącznie 42 zarzuty, za co grozi mu wiele lat więzienia.

Prawnicy byłego premiera zwrócili się do sędziego o czas do przyszłego tygodnia, zanim przedstawią swoje argumenty w sprawie wyroku.

W lutym br. przed sądem stanęła żona Najiba, Rosmah Mansor, oskarżona o przyjęcie łapówek o łącznej równowartości 1,6 mln USD.

W 2018 roku, podczas przeszukania w sześciu domach należących do Najiba i Rosmy, policja zabezpieczyła pliki banknotów w wielu walutach, biżuterię i luksusowe przedmioty warte co najmniej 223 mln USD.

Ostentacyjne bogactwo byłego szefa rządu i jego życiowej partnerki było kluczowym czynnikiem w wyborach w 2018 roku, w wyniku których Najib Razak został odsunięty od władzy wraz z koalicją, która rządziła krajem przez 61 lat.

cyk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki