MSZ Węgier: Wypowiedź austriackiego kanclerza bardzo rozczarowująca

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto uznał we wtorek za bardzo rozczarowującą wypowiedź kanclerza Austrii Christiana Kerna nawiązującą do sytuacji na Węgrzech. Mówił o tym na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Szijjarto podkreślił, że poprzedni kanclerz Austrii, Werner Faymann, w sposób niedopuszczalny porównał Węgry do najczarniejszej dyktatury XX wieku, ale choć już nie sprawuje on urzędu, to nowy kanclerz nie przyniósł zmiany w sferze kultury.

Węgierski minister uznał na nieeuropejskie i niedopuszczalne, że ktoś Węgry i wybranego przez Węgrów premiera Viktora Orbana w jakikolwiek sposób wiąże z wyrażeniami nawiązującymi do najstraszniejszej i najczarniejszej dyktatury minionego wieku.

Obecny austriacki kanclerz powiedział w Wiedniu dziennikarzom, że było iluzją sądzić, iż problemy związane z uchodźcami można zlikwidować zmieniając państwo w wodzowską strukturę państwową, jak to uczynił Orban.

Szijjarto odparł na to, że było iluzją sądzić, iż zmiana na stanowisku kanclerza Austrii przyniesie zmianę kultury.

Oświadczył też, że w austriackiej polityce wewnętrznej i w sposobie postępowania wobec kryzysu imigracyjnego widać frustrację i zakłamanie.

Pytany o wynik niedzielnych wyborów prezydenckich w Austrii, oświadczył zaś, że Węgry mogą tylko uszanować decyzję narodu austriackiego.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mmp/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil