REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

MSW: za trzy dni kończy się okres przejściowy dla gmin w zakresie rejestracji stanu cywilnego

2015-08-29 08:00
publikacja
2015-08-29 08:00

Po 31 sierpnia br. rejestracja aktów stanu cywilnego będzie się odbywała wyłączanie elektronicznie - w rejestrze Baza Usług Stanu Cywilnego (BUSC). Zdecydowana większość urzędów stanu cywilnego w Polsce pracuje w systemie elektronicznym w pełnym zakresie. Niektóre gminy prowadzą jeszcze rejestrację w systemie mieszanym.

Z dniem 1 marca 2015 r. weszła w życie nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Jedną z nowych regulacji prawnych było utworzenie Rejestru Stanu Cywilnego – bazy aktów stanu cywilnego (urodzeń, małżeństw i zgonów), której dysponentem jest minister właściwy do spraw wewnętrznych i której zapełnianie rozpoczęto z dniem 1 marca 2015 r. poprzez przenoszenie pojedynczych rekordów.

fot. / / EastNews

1 września br. kończy się okres przejściowy, w którym urzędy stanu cywilnego mogły prowadzić rejestrację stanu cywilnego w starym systemie papierowym.Według danych z urzędów wojewódzkich na 25 sierpnia br. zdecydowana większość urzędów stanu cywilnego w Polsce pracuje w systemie elektronicznym w pełnym zakresie. Niektóre gminy - wykorzystując okres przejściowy - przeszły na system elektroniczny częściowo. Oznacza to, że stosowały system mieszany np. rejestrację zgonów prowadzą już w rejestrze Baza Usług Stanu Cywilnego (BUSC), natomiast poza BUSC (w formie papierowej) dokonują rejestracji np. urodzeń.

Od dnia 1 września 2015r. nie będzie już możliwości rejestrowania zdarzeń urodzeń, małżeństw i zgonów w gminnej elektronicznej bazie aktów stanu cywilnego. Nie będzie również możliwości wydawania z tej bazy danych odpisów aktów stanu cywilnego.

Od dnia 1 września 2015r. rejestracja urodzeń, małżeństw i zgonów możliwa będzie wyłącznie w Rejestrze Stanu Cywilnego i tylko z tego rejestru wydawane będą mogły być odpisy aktów stanu cywilnego.

Dla osób rejestrujących noworodki  oznacza to wydłużenie czasu rejestracji dziecka do 30-40 minut. Udogodnieniem będzie jednoczesne nadanie dziecku numeru PESEL oraz jego zameldowanie przez kierownika urzędu stanu cywilnego.

Osoby zgłaszające zgon muszą się liczyć z wydłużeniem czasu załatwienia sprawy do 40 minut.

Dla osób, których akty stanu cywilnego nie zostały jeszcze przeniesione do Rejestru Stanu Cywilnego, nowy sposób wydawania odpisów stanu cywilnego oznacza zmianę procedury składania wniosków o odpis aktu stanu cywilnego i wydłużenie czasu oczekiwania na wydanie takiego dokumentu.

W myśl nowych przepisów, jeżeli wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego zostanie złożony do kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządzał akt, wydanie odpisu nastąpi w terminie 7 dni roboczych.

Jeżeli wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego zostanie złożony do kierownika urzędu stanu cywilnego, który nie sporządzał aktu stanu cywilnego, wydanie odpisu nastąpi w terminie 10 dni roboczych.  

Udogodnienie dla obywateli stanowi umożliwienie złożenia wniosku o odpis aktu stanu cywilnego i jego odbiór w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w Polsce.

Akt stanu cywilnego raz przeniesiony do Rejestru Stanu Cywilnego będzie dostępny w każdym urzędzie stanu cywilnego na terenie kraju.  

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

/ UM Wrocław, PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~Darecki
Bzdurny artykuł. Rejestrowałem ostatnio narodziny dziecka już na nowych zasadach, tzn. z jednoczesnym wydaniem numeru pesel na miejscu w USC i całość kwestii formalnych trwała maksymalnie 20 minut. Skąd autor wymyślił wydłużenie do 30-40 minut? Może w małych miejscowościach, gdzie urzędnicy mają problem z korzystaniem z komputerów ...
~wanker
zmiany w usc. To może i ja się ożenię.
~teolog
Jezusowi albo Maryji też coś zarzucasz - też byli Żydami.
~endi
no właśnie - dlaczego my Słowianie przeszliśmy na wiarę żydowską ? dlaczego nie wróciliśmy do wiary naszych przodków kiedy tylko zelżała okupacja naszych ziem przez Watykan , przypomnę w 1916 r Watykan zniosl tortury ...
~Dżejms odpowiada ~endi
CIA nie zniosła. I płacimy my za to. Zauważyłeś? Jakiś morał?
Zamiast Watykanem zajmij się Millerem i Kwasem - oni rządzili wtedy - dobra?
~Cyklon
Proszę jeszcze o informację ilu pracowników mających dostęp do naszych danych z Rejestru Stanu Cywilnego jest żydami 100% czy tylko 90.
Czy będzie tak samo jak dotychczas - totalna obstrukcja wobec wybranych osób (wytypowanych według sobie znanych kryteriów przez żydów) prowadząca do tego że taka osoba nie może otrzymać (odpisu)
Proszę jeszcze o informację ilu pracowników mających dostęp do naszych danych z Rejestru Stanu Cywilnego jest żydami 100% czy tylko 90.
Czy będzie tak samo jak dotychczas - totalna obstrukcja wobec wybranych osób (wytypowanych według sobie znanych kryteriów przez żydów) prowadząca do tego że taka osoba nie może otrzymać (odpisu) dokumentu przez rok lub dwa mimo składanych nieraz wielokrotnie wniosków lub interwencji u przełożonych urzędnika a nawet w prokuraturze..
Jednocześnie wobec takiej osoby prowadzone mogą być inne np. złodziejskie praktyki - co jest poza zakresem tego artykułu więc nie będę tego tematu rozwijał.
~ciekawy
Właściwie to o co Ci chodzi ?
~rp0
Urzędy skarbowe też nie niszczą "nie swoich" firm.
~teolog
Jezusowi albo Maryji też coś zarzucasz - też byli Żydami.
~mechanik odpowiada ~rp0
Rozliczaj się z podatków uczciwie, to żaden urząd skarbowy nie "zniszczy" twojej firmy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki