MSW: wyższe dodatki za wieloletnią służbę także dla strażaków

W miniony piątek, 17 lipca, Prezydent podpisał ustawę dającą strażakom wyższe dodatki za wieloletnią wysługę lat. Pozostali funkcjonariusze służb podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych zostali objęci podobnymi rozwiązaniami już kilka miesięcy temu. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej otrzymają dodatki stażowe z wyrównaniem od 1 stycznia 2015r.

Zmiana zasad naliczania dodatku stażowego i wypłata tego dodatku były jednymi z postulatów służb podległych MSW, które poruszane były przez związki w rozmowach z szefową resortu. W stosunku do funkcjonariuszy Policji, BOR i Straży Granicznej wprowadzenie nowych rozwiązań możliwe było w drodze rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych, natomiast w odniesieniu do strażaków zmiany wymagała ustawa u Państwowej Straży Pożarnej.

Nowelizacja ustawy wprowadza wyższe dodatki dla strażaków, którzy zdecydują się pozostać w służbie dłużej niż 20 lat. Uposażenie zasadnicze strażaka wzrastać będzie z tytułu wysługi lat o 2 proc. po 2 latach służby i o 1 proc. za każdy następny rok, aż do wysokości 20 proc. po 20 latach służby. Po tym czasie wzrastać będzie o dalsze 2 proc. za każde następne dwa lata, aż do wysokości 32 proc. po 32 latach służby. Do momentu zmiany przepisów, strażacy po ukończeniu 30 roku życia mogli liczyć na dodatek w wysokości maksymalnie 25 proc. - teraz po osiągnięciu 35 lat wysługi wzrost uposażenia zasadniczego strażaka wynosić będzie 35 proc.

Zmiany mają zachęcać wykwalifikowanych funkcjonariuszy z doświadczeniem do pozostania w formacji. W ten sposób wciąż będzie można korzystać z ich wiedzy i umiejętności. Dłuższe pełnienie służby wpłynie również na ograniczenie odejść na emeryturę, a tym samym zmniejszy wydatki na świadczenia emerytalne oraz szkolenia nowo przyjętych kandydatów.

Dodatki za wysługę lat zostały wypłacone już policjantom, strażnikom granicznym i funkcjonariuszom BOR. W poszczególnych formacjach otrzymało je:23 tys. 670 policjantów (na kwotę w sumie ok. 21 mln zł rocznie),2 tys. 80 strażników granicznych (na kwotę w sumie 1 mln 700 tys. zł rocznie), 648 funkcjonariuszy BOR (na kwotę 300 tys. zł rocznie). Według założeń w Państwowej Straży Pożarnej wypłata dodatków obejmie ok. 8 tys. 700 strażaków (na kwotę 8 mln 300 tys. zł rocznie).

Nowelizacja podpisanej przez Prezydenta ustawy o Państwowej Straży Pożarnej czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Część dotycząca nowych zasad naliczania dodatków stażowych dla strażaków wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia.

Warto przypomnieć, że w ramach Forum Dialogu Społecznego MSW zapewniło związkowców służb, że od stycznia 2016 r. podwyżkami zostaną objęci funkcjonariusze i pracownicy cywilni służb mundurowych. Szczegóły dotyczące wysokości tych kwot zostaną przedstawione w najbliższym czasie. MSW poinformuje o wynikach tych rozmów komendantów głównych Policji, SG, PSP i BOR oraz przedstawicieli związków zawodowych.

(PAP)

kom/ nks/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ilejeszcze

początkowo przeczytałem tytuł "wyższe podatki za wieloletnią służbę" i już się ucieszyłem, gdy nagle doczytałem ... rząd kupuje wyborców.

! Odpowiedz
0 1 ~Policjant

Nie dosc ze maja przywileja to tym nierobom jeszcze daja dodatki .panstwo polskie jest bogate i chore ,

! Odpowiedz
0 1 ~Piotr

PO juz wie ze to nie oni beda rzadzic wiec dlatego fotoradary znikna ze strazy miejskiej, a strazacy dostana prezenty. Kazdy ma ten kraj gleboko. A taka ciekawostka w UK strazak to normalny zawod a swieta krowa jak w Polsce.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.