REKLAMA
BADANIE

MON tworzy nowe brygady WOT. Chce mieć 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej

2023-01-28 12:05, akt.2023-01-28 13:33
publikacja
2023-01-28 12:05
aktualizacja
2023-01-28 13:33

MON zakłada prawie podwojenie liczebności polskiej armii. Powstają nowe brygady WOT, M.IN. na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu.  Chcemy mieć co najmniej 50 tys. żołnierzy w tej formacji, a w całym wojsku 300 tys. żołnierzy. Obecnie polskie siły zbrojne liczą 164 tys. żołnierzy- powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w Lublinie.

MON tworzy nowe brygady WOT. Chce mieć 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej
MON tworzy nowe brygady WOT. Chce mieć 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej
fot. KPRM / / Flickr

W sobotę Błaszczak wziął udział w zaprzysiężeniu 68 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – uczestników szkolenia podstawowego w ramach projektu "Ferie z WOT". „Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - tu na Lubelszczyźnie powstała kolejna brygada WOT; również w województwie podkarpackim - dwie brygady WOT, w woj. mazowieckim Stołeczna Brygada WOT. Rozbudowujemy liczebnie Wojsko Polskie - dziś i jutro w ośmiu brygadach 370 żołnierzy WOT złoży lub już złożyło przysięgę” - mówił podczas wystąpienia.

Minister dodał, że w ubiegłym roku do wojska wstąpiła rekordowa liczba żołnierzy - 13 742 żołnierzy zawodowych. „To rekord od czasu zlikwidowania obowiązkowej służby wojskowej” – zaznaczył.

Szef MON wskazał, że obok nowych jednostek WOT powstają również nowe jednostki wojska zawodowego. „Tu w woj. lubelskim także - niebawem będę miał zaszczyt i przyjemność odwiedzić województwo lubelskie i ogłosić powstanie nowego garnizonu” - zapowiedział, wskazując że nowe jednostki wejdą w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Zwrócił uwagę, że Wojsko Polskie wzmacniane jest również poprzez wyposażanie go w nowoczesną broń. Przypomniał, że w grudniu ub.r. trafiły do naszego kraju pierwsze koreańskie czołgi K2, a także armatohaubice K9. Zapowiedział, że w tym roku planowane są kolejne dostawy sprzętu, w tym systemów rakietowych HIMARS i koreańskich wyrzutni Chunmoo.

Uzupełnił, że w tym roku do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej trafią czołgi Abrams. „Czyli najnowocześniejsze, najcięższe czołgi, które też będą stanowiły bardzo ważny argument, jeśli chodzi o odstraszanie agresora, bo naszym zadaniem – zadaniem polskich władz – jest wzmacnianie Wojska Polskiego tak, żeby odstraszyć agresora; tak, żeby agresor nie zdecydował się na zaatakowanie naszego kraju” – zaznaczył Błaszczak, dodając, że jego środowisko polityczne ma świadomość tego, że „odtwarzanie imperium rosyjskiego przynosi zło”.

Wicepremier podziękował w Lublinie nowym osobom, które zdecydowały się dołączyć do WOT-u i podkreślił, że do formacji trafiają przedstawiciele różnych zawodów, w tym uczniowie. „Bardzo gorąco zachęcam tych, którzy jeszcze zastanawiają się nad swoją drogą życiową, żeby wybrali służbę w Wojsku Polskim” - zaapelował. Dodał, że na 2023 rok zostało przygotowanych ponad 25 tys. miejsc dla chętnych do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

„Wojska Obrony Terytorialnej będą się dynamicznie rozwijać. WOT liczy 36 tys. żołnierzy; naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT i 250 tys. żołnierzy zawodowych. Dziś pod bronią mamy 164 tys. żołnierzy różnych formacji” - wskazał szef MON.

Dowódca lubelskiej brygady OT ppłk Sławomir Miazga, zwracając się do nowych żołnierzy zaznaczył, że słowa roty, które wypowiedzieli w sobotę zapadną na trwałe w ich serca. „Przypominając o patriotycznych wartościach, głęboko zakorzenionych w naszej narodowej tradycji, a także wskażą drogę i cel, jakim jest stanie na straży bezpieczeństwa i niepodległości naszego kraju” – dodał ppłk Miazga.

Podkreślił, że nowi żołnierze WOT wzorowo wykonali postawione przed nimi zadania. „Poznaliście własne możliwości, zapoznaliście się z żołnierskimi obowiązkami i wojskową dyscypliną. Wasze oddanie się służbie narodowi jest wielkim zobowiązaniem i wyzwaniem” – przypomniał dowódca 2LBOT.

Sobotnia ceremonia była pierwszą w tym roku i jednocześnie 46. przysięgą wojskową w historii 2. Lubelskiej Brygady OT. Słowa roty wypowiedziało 68 ochotników z Lubelszczyzny, uczestników szkolenia podstawowego w ramach projektu „Ferie z WOT”. Blisko połowa z nich to młodzi mieszkańcy województwa lubelskiego – studenci oraz pełnoletni uczniowie, którzy w czasie wolnym od nauki postanowili poznać podstawy wojskowego rzemiosła, m.in. strzelectwa, taktyki, zasady zachowania na polu walki, udzielania pierwsze pomocy, podstawy łączności czy topografii.

Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną teraz trzyletni cykl szkoleń w jednym z pięciu pododdziałów 2. LBOT. Szkolenia będą odbywać się w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach 2. LBOT, mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych.

Projekt „Ferie z WOT” realizowany jest od 2019 roku i od tego czasu z możliwości odbycia szkolenia podstawowego w okresie ferii zimowych skorzystało już wielu ochotników. Deklarują oni, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich, m.in. dopasowanie terminu szkolenia do zimowej przerwy międzysemestralnej. Od kilku lat WOT obserwuje stale rosnące zainteresowanie służbą wśród osób młodych.

Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała w 2016 r., jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty z siedzibą w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu. Obecnie brygada liczy ponad 3 tys. żołnierzy.

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ mml/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (34)

dodaj komentarz
mirek6504
Jak mnie wezmą odrazu siadam na abramsa
xqwztsa
MON chce mieć, ale od chcenia się nic nie poprawia jakoś, bo wykonanie PiS-owskie wszystko zaorało. Odchodzi ze służby prawie tyle samo co wstępuje. Wojska operacyjne są zaniedbywane, bo flagowy projekt ludzi o szalonym wzroku zwany WOT musi się błyszczeć i mieć wszystko nowiuśkie.
infinityhost
Najpierw Czarnek ich tak wykształci, że będą się nadawać tylko do wojska hehehehe
itso_rift
mam nadzieje ze klasa robotnicza nie jest az tak głupia żeby marnować czas na wojsko
itso_rift
włącznie z usuwaczem komentarzy totalitarnym i brak poszanowania wolności słowa !

SKANDAL!
itso_rift odpowiada itso_rift
nie ten artykuł ups :)
niepejsiaty_polak
Nie oddamy ani guzika! Gdzieś już to słyszałem...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_rift
tego nie napiszą bo był by śmiech na sali

marnotrawstwo chłopa nic więcej
gregory441
Wysłać armię urzednikow na front, będzie wreszcie pożytek. Poza tym trzeba dodać że walka otwarta to porażka dyplomacji - w nagrodę proponuje wodza i świtę wysłać w szpicy pierwszego oddziału bojowego

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki